Kinin Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 5.062
Kinin Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kinin sıtma hastalığı için kullanılmış bir ilaçtır. Ama zamanla tesirinin az olduğu düşünülerek sıtma hastalığı için başka ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır. Kinin kınakına ağacının kabuğundan çıkarılır. Zaten birçok hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar bitkilerden elde edilmektedir. Gelişen tıp ile hastalıkların tedavisinde yeni yöntemler, yeni uygulamalar uygulanmaktadır. Kinin de çağlar boyu hekimler tarafından önemli bir ilaç olarak kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam etmektedir. Bu ilaç toz olarak kullanılır ve en çok dikkat edilmesi gereken husus hangi dozda kullanılması gerektiği hususudur. Fazlasını içmenin zehirleyici bir etkisi vardır. Kininin tadı çok acıdır, suda erime özelliği yoktur.

Kinin uzun yıllar boyunca sıtma hastalığının tedavisinde tek ilaç olarak kullanılmış ve artan araştırmalar neticesinde sıtma hastalığının tedavisinde yeterli bulunmamıştır. Ama halen kinin ateş düşürücü, iştah açıcı, kuvvet verici etkileri için kullanılmaktadır. Grip hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Kininin dozunun ayarlanamaması durumunda zehirlenmelerin meydana gelebileceğini söylemiştik. Bu bağlamda eğer kinin tüketildikten sonra zehirlenme olursa vücut bazı tepkiler verir. Bunlar: mide bulantısı, kusma, başta dönme, kulaklarda uğultudur. Bunlar ilk aşamada görülecek olan zehirlenme belirtileridir. Eğer zehirlenme ileri dereceye geçti ise daha ciddi belirtiler kendini göstermeye başlar. Örneğin: görmede bozukluk, sağırlık, dengede duramama, kalp atışlarında yavaşlamadır. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Kininin tüketilmesine en çok da hamileler dikkat etmelidir. Hamilelik çok hassas bir süreç geçirir. Ve bu süreçte hamilelerin içtikleri ağrı kesici bile çok önemlidir. Çok dikkatli olmaları gerekir. Hastalık durumlarında doktorlarına danışmaları ve danışmadan kesinlikle ilaç ya da bitkisel bir çözüme yanaşmamaları gerekir.  Kininin hamileler üzerinde çok ciddi bir yan etkisi olabilir. Hatta gebelik sonlanabilir.

Kininin alerji yapma etkisi de vardır. Çok az tüketildiğinde dahi ciltte kızarıklıklar, şişlikler, kaşıntılar meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen kinin tüketimi durdurulmalıdır.

Kinin enfeksiyon hastalıklarında kullanılan kuvvetli bir ilaç olarak kullanılmaya devam eder. Yalnız uzun süreli kullanılması da vücuda zarar verebilir. Örneğin idrarda kan ya da ciddi şekilde kansızlığa sebep olabilir. Sindirim sistemini bozar.

Dünya Savaşı yıllarında ciddi bir şekilde kullanılan kinin tıp için önemli bir bileşendir. Yapılan laboratuvar çalışmaları neticesinde sıtmayı önce iyileştirse de daha sonra hastalığın tekrarlamasının önene geçemediği anlaşılmıştır. Bu yüzden de yeni arayışlara sebep olmuştur. Ama uzun yıllar sıtma hastalığı ile yapılan mücadelede çok önemli bir ilaç olmuştur.

Tüm rahatsızlıklarda alternatif çözümler denenmeden önce tıbbi çözümlere yönlenmek gerekir. Çünkü herkesin bünyesi birbirinden farklıdır ve vücudun ilaçlara ya da bitkilere vereceği reaksiyonlar birbirinden farklıdır. Aynı ilaç bir kişiye çok iyi gelirken diğer kişinin vücuduna iyi gelmeyebilir ve vücut buna tepki verir. Sağlıklı olmak için yapılan bazı uygulamalar sağlığın daha çok elden gitmesine sebep olacağı dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle bitkisel çözümleri kişiler kendi kafalarına göre denememelidir. Vücut deneme- yanılma tahtası değildir. Modern tıbbın imkanlarından faydalanıldıktan sonra doktor kontrolünde ek olarak alternatif tıptan faydalanılabilir.

Tarihte bazı hastalıklardan birçok insan kitleler şeklinde ölmüştür. Bu anlamda bazı bitkilerin tedavilerde kullanılması, ilaçların hammaddesi olması insan soyunun yok olmasının önüne geçmiştir. Özellikle savaş ya da büyük felaketlerde insanların yaşam koşulları, pislik insanların kitleler halinde hasta olmasına sebep olmuştur. İşte sıtma da bu anlamda ciddi bir hastalıktır ve Amazon’da yetişen kinin de bu hastalığa uzun yıllar şifa olmuştur.

Etiketler