Kist Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 1.025
Kist Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Korku duyulan bir oluşum olan kistler sıvı dolu, yarı katı kıvamlı ya da içi gaz dolu olan kese biçiminde oluşumlardır. Kese ya da cep şeklinde, kapalı olan kistler bir kapsülle de sarılıdır. Kese içinde irin bulunan bir kist apse adını alır. Kistlerin korkutucu olmasının sebebi kanseri ve ameliyatı çağrıştırmasıdır. Yüzlerce çeşidi olan kistlerin birçoğu iyi huyludur. Kistler vücuttaki herhangi bir dokuda oluşabilir, oluştuğu yere göre isimlendirilir ve yaygın bir şikâyettir.  Kistlerin boyutları küçük olabildiği gibi diğer organlara bası yapabilecek kadar büyüyebilir.

Kist Oluşum Sebepleri

Bazı kistlerin içi litrelerce sıvıyla dolu olabilir, bazıları hiçbir şikâyete yol açmasa da bazıları kistler ağrı yapabilir. Kistler normal doku kitleleri değildir. Bulunduğu dokudan ayrılan kendi bölgesi vardır ve kistlerin dışında ince bir zardan oluşan kist duvarı bulunur. Kistlerin birçok sebebi olabilir. Bazı kistlerin sebebi tespit edilemezken bazılarının hormonal dengesizlik sonucu oluştuğu bilinmektedir. Genetik faktörler, enfeksiyonlar,  kronik inflamasyon, hücrelerdeki bozukluklar ve parazitlerin varlığı kist oluşturabilir. Kistlerin herhangi bir yaralanmadan sonra oluşması da mümkündür. Tümörlerin kistten farkı dokunun anormalleşmesiyle oluşmalarıdır. Kistler ise bir dokuda oluşur ama etrafı farklı, başka bir dokuyla çevrilidir. Tümörler de kist oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Kistler Nasıl Belirti Verir?

Küçük boyutlu kistler belirti vermez. Deride oluşan kistler genellikle ağrısızdır. Ele gelen şişlikler sert ya da yumuşaktır. Kist iç organlarda ise belli bir büyüklüğe gelinceye kadar fark edilmez. İç organlarda gelişen bir kist büyür ve bir organa basınç yaparsa bulunduğu yere göre kusma, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirtiler verebilir. Örneğin karaciğer kistleri aşırı büyürse karında dolgunluk, şişkinlik ya da ağrı şeklinde belirti verir. Over (yumurtalık) kistleri de karın ağrısı, karında şişkinlik hissi, ağrılı adet görme ya da hiç adet görmeme ile kendini fark ettirir.

Kistlerin Tedavi Biçimi

Genellikle kistler iyi huyludur, yayılım göstermez ve vücudun bazı kısımlarındaki kanalların tıkanmasıyla oluşur. Kanserlerle beraber görülen, kanserli hücreler içeren, habis özellikte kist türleri de bulunmaktadır. Belirtilerle doktora gelen bir hastaya ultrason, röntgen, tomografi ya da MR çekimleri yapılarak teşhis konulur. Bir kist iyi huylu ise ve büyüme göstermiyor, hastada ağrı gibi sıkıntılar yaratmıyorsa bir işlem yapılmadan bırakılır ve doktorun belirlediği aralıklarla kontrolü yapılır. Kötü huylu, büyüme gösteren, hastada rahatsızlık yaratan kistler bir ameliyatla alınır. Kanserli bir doku olmadığından emin olmak için patolojik testler yapılır. Hastanın kistinden parça alınıp biyopsi yapılması kötü bir hastalık olduğunu göstermez ve tedbir amaçlıdır.

 

Etiketler