Kızamıkçık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.980
Kızamıkçık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Toplumumuzda en çok görülen bulaşıcı hastalık türlerinden biri de kızamıkçık hastalığıdır. Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi mikropların neden olduğu bir hastalık olan kızamıkçık hastalığı özellikle etkisini uzun süreler devam ettirmesi durumunda bireylerin sosyal ve okul hayatının olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilmektedir. Taşıdığı özellikleri nedeniyle genellikle tehlikeli bir hastalık olmayan kızamıkçık hastalığı genellikle çocuklarda çok daha sık görüldüğünden dolayı çocuk hastalıkları arasında yer almaktadır.

Genellikle lenf bezlerinin şişmesine bağlı olarak etkisini gösteren kızamıkçık hastalığı yine diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi özellikle kış aylarında kendisini göstermekte ve tedavi edilmediği takdirde etkisini uzun süreler boyunca sürdürmektedir. Tehlikeli bir çocuk hastalığı olmamasına karşın belirtilerini gösterdiği ilk anlardan itibaren bireyin ciddi anlamda rahatsızlık duymasına neden olabilen kızamıkçık hastalığı hakkında uzmanlar anne ve babaları uyarmakta ve bu hastalığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hastanın ilgili doktora götürülmesi gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtiler doğrultusunda kendisini gösterebilen kızamıkçık hastalığının gerek teşhisi ve gerekse de tedavisi oldukça basit ve güvenilir yöntemler sayesinde gerçekleştirilmektedir. Birçok özelliğiyle kızamık hastalığıyla aynı özellikleri taşıyan kızamıkçık hastalığı ayrıca tedavisinin de en kısa sürdüğü bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. En gelişmiş toplumlarda dahi sıkça görülebilen kızamıkçık hastalığının meydana gelmesinde mikropların etken rol oynadığı gibi bu hastalığın meydana gelmesinde etkin rol oynayan diğer sebepler arasında mevsim değişiklikleri de önemli rol oynayabilmektedir. Özellikle de kış aylarının son dönemleri ile bahar aylarının ilk dönemleri arasında kendisini belli etmeye başlayan kızamıkçık hastalığı bu her iki ay arasında yer alan kısa bir dönem içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Kızamıkçık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi diğer birçok bulaşıcı hastalıkların belirtilerinin birçoğu kızamıkçık hastalığının belirtileri arasında da yer almaktadır. Özellikle de kızamık hastalığından faklı nitelikler taşımasına rağmen kızamıkçık hastalığı ile kızamık hastalığının belirtileri hemen hemen aynı niteliklere sahip olmaktadırlar. Kızamıkçık hastalığının başlıca belirtileri şunlardır;

  • Orta vadeli ateşi meydana gelmesi: Kızamıkçık hastalığının ilk etkileri görüldüğünde beraberinde orta vadeli ateş durumu da gözlemlenebilmektedir.
  • Halsizlik durumu: Kızamıkçık hastalığının en belirgin belirtilerinden biri de hastalığın kendisini gösterdiği ilk anlardan itibaren hastanın halsizleşmeye başlaması durumudur.
  • Kulak arkası kısmında yer alan lenf bezlerinin şişmeye başlaması: Kızamıkçık hastalığının en belirgin belirtilerinden biri de hastalıkla birlikte kulak arkası bölgelerinde yer alan lenf bezlerinin aşırı biçimde şişmeye başlamasıdır.
  • Deri döküntülerinin meydana gelmesi: Kızamık hastalığının önemli belirtilerinden biri olan deri döküntüleri aynı zamanda kızamıkçık hastalığının da önemli belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Ağız iç kısmında meydana gelen beyaz renkli lekeler: Kızamıkçık hastalığının önemli belirtilerinden biri de ağız içi kısmında oluşan beyazımsı renkte lekelerdir.

Kızamıkçık Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Taşıdığı genel özellikleri sayesinde basit bir bulaşıcı hastalık olarak görülen kızamıkçık hastalığının teşhisi oldukça basit yöntemler sayesinde gerçekleştirilmektedir. Kızamıkçık hastalığının teşhisinde genel olarak idrar tahlilleri yapılmaktadır. Kısa süreler içerisinde gerçekleştirilen idrar tahlilleri sayesinde kızamıkçık hastalığı kolaylıkla tespit edilebilmekte ve bunun hemen sonrasında ise tedavi sürecine geçilmektedir.

Kızamıkçık Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kızamıkçık hastalığının tedavisi de en az teşhisi kadar basit yöntemler sayesinde yapılmaktadır. Kızamıkçık hastalığının tedavisinde genellikle kızamıkçık aşısı denilen koruyucu ve hastalığın etkileri ortadan kaldırıcı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Oldukça başarılı sonuçlar verebilen kızamıkçık aşısı sayesinde kızamıkçık hastalığının etkileri kısa sürede ve tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Kızamıkçık hastalığının tedavisinde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi ise antibiyotik ilaç yöntemi bu yöntem sayesinde de kızamıkçık hastalığı kısa sürede iyileştirilebilmekte ve ilgili doktorun gerek görmesi durumunda hasta birkaç gün hastanede yakın gözetim altına alındıktan sonra evine taburcu edilebilmektedir. Tedavi sonrası bir müddet dinlendirilen hasta tamamen iyileşme sağladıktan sonra günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Kızamıkçık Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kızamıkçık hastalığının etkilerinden de korunmanın birçok yolları bulunmaktadır. Bu yollar şunlardır;

  • Özellikle kış aylarında kalın giysiler giyilmelidir.
  • Yine özellikle kış aylarında aşırı miktarda soğuk su tüketilmemelidir.
  • Terli olunduğu durumlarda da soğuk su içilmemelidir.
  • Kızamıkçık veya diğer bulaşıcı hastalıkları taşıyan bireylerin bulunduğu ortamlardan kaçınılması kızamıkçık hastalığından korunmanın en önemli yollarıdır.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Etiketler
Sonraki konu »