Kızıl Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Yazar 1 Yorum 7.087
Kızıl Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ?

Günümüzde en sık görülebilen ateşli hastalıklardan biri de kızıl hastalığıdır. Bazı nitelikleri bakımından kızamıkçık hastalığı ile benzerlik gösterebilen kızıl hastalığı taşıdığı önemli riskleri nedeniyle mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kızıl hastalığı çocuklarda görülebildiği gibi yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Oldukça bulaşıcı bir hastalık olan kızıl hastalığının en belirgin niteliklerinden biri de hastadan sağlıklı bireylere bulaşma niteliğinin oldukça hızlı olmasıdır. Dolaysıyla uzmanlar kızıl hastalığına maruz kalınması durumunda hastaların diğer sağlıklı bireylere yakın temas edilmesi konusunda dikkatli hareket etmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Belirtilerini göstermesi ile birlikte bireyde huzursuzluk oluşmasına da neden olabilen kızıl hastalığı tedavi edilmediği takdirde iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Tedavisinin genellikle kısa süreli olabildiği kızıl hastalığı genel sağlık açısından oldukça riskli bulaşıcı hastalıklardandır. Peki önemli sağlık sorunlarından olan kızıl hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını ilgili uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak kızıl hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Kızıl Hastalığı Nedir?

 • Kızıl hastalığı yukarıda da belirttiğimiz üzere ateşli ve bulaşıcı bir hastalık olup bakterilere bağlı olarak meydana gelebilen ve etkilerini göstermesi ile birlikte vücutta kızarıklıklara ve deri döküntülerine neden olabilen ciddi bir hastalıktır.
 • Yetişkinlere göre çocuklarda görülmesi durumunda daha da ciddi bir hale dönüşebilen kızıl hastalığı aynı zamanda bağışıklık sisteminin de doğrudan olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Kızıl Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kızıl hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Kızıl hastalığının belirtileri hemen görülmeyebilmektedir. Dolaysıyla kızıl hastalığının belirli bir kuluçka sürecinin bulunabildiği uzmanlarca vurgulanmaktadır. Kızıl hastalığının en temel belirtisi ani olarak başlayan ateşlenme durumudur. Hastalığın ilk etkileri ile meydana gelebilen ateşlenme belirtisi kızıl hastalığının ilk belirtisidir. Bu ilk belirtinin hemen sonraki süreçlerde de şu gibi belirtiler görülmektedir;

 • Kusma ve titreme
 • Baş ve boğaz ağrısı
 • Yutkunmada güçlük çekilmesi
 • Dil renginde değişme meydana gelmesi
 • Bademciklerin kızarması ve ağrıması gibi belirtiler kızıl hastalığının başlıca belirtileridir.

Kızıl Hastalığının Başlıca Nedeni Nedir?

 • Kızıl hastalığının ana nedeni Streptokok ismini alan bir bakteridir. Bu bakteri vücuda giriş yaparak kızıl hastalığının kısa süreler içerisinde meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Dolaysıyla kızıl hastalığı tamamen bakteriyel kaynaklı olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Kızıl Hastalığının Bulaşma Yolları Nelerdir?

Kızıl hastalığının bulaşma yolları ise şunlardır;

 • Hastanın hapşırması: Kızıl hastalığının bulaşma yollarından biri hastanın hapşırması durumudur. Hastanın hapşırması ile birlikte havada yayılım gösteren küçük su damlacıkları çevrede yer alan sağlıklı bireylere temas ederek kızıl hastalığının bakterisinin sağlıklı bireylerin vücuduna kolayca giriş yapmasına zemin hazırlamaktadır.
 • Hastanın eşyalarının sağlıklı bireyler tarafından kullanılması: Kızıl hastalığının bulaşma yollarından biri de kızıl hastalığına maruz kalan hastanın temas ettiği eşyalarının veya nesnelerin sağlıklı bireyler tarafından temas edilmesi veya kullanılması durumudur. Sağlıklı bireylerin hastanın temas etmiş olduğu eşya veya nesnelere temas etmesi bakterinin vücuda giriş yapması açısından yeterli bir sebep olmaktadır.

Kızıl Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kızıl hastalığının bulaşma yolları hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de tedavisinin nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgiler sunalım. Kızıl hastalığının tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Antibiyotikler: Kızıl hastalığının tedavisinde hastane ortamında ve doktor kontrolünde ortalama olarak 10 gün boyunca antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
 • Ateş düşürücüler: Kızıl hastalığının tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de ateş düşürücülerdir. Ateş düşürücüler sayesinde kızıl hastalığına bağlı olarak meydana gelen ateşlenme rahatsızlığının kısa süreler içerisinde normale döndürülmesi sağlanmaktadır.

Kızıl hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kızıl hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Kızıl hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu ve bu nedenle yukarıdaki belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Kızıl hastalığının ilk belirtilerinde hemen doktora başvurulmalıdır.

1 Yorum

 1. Merhabalar oğlum kızıl hastalığına yakalandı.doktorumuz hastaneye yatmasını önerdi biz evde tedavi istedik. Bu hastalığın ilerlemesine neden olur mu? Evde de tedavi edilse hastanede de yatsa bu hastalık ilerler mi bi fark olur mu