Kızıl Hastalığına Ne İyi Gelir?

Yazar 1 Yorum 5.890
Kızıl Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kırmızı Hastalık nedir?

” Kızılcık hastalığı ” olarak da bilinen bu hastalık, en çok okul çağı çocuklarında görülür. Sonbahar geçer, kış sezonu ve hatta ilkbaharda hava soğuk olduğunda görülebilen streptocossus adlı bir bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Önce vücuda bir kuluçka dönemi uygulanan bu bakteri, daha sonra kişiden havaya ve diğer solunuma yayılabilir.

  Kırmızı Hastalık Göstergeleri Nelerdir?

Dilde İltihaplanma

Hastalığın ilk günlerinde dilde beyaz dil iltihabı oluşur. Aynı zamanda, dişlerin kenarlarının ve dişin ucunun daha kırmızı olduğu görülmekte ve şekil asmanın dış görünüşüne benzemektedir.

 Ateşleme

Ateşleme durumu, hastalığın ikinci güne yükseldiği ilk günden itibaren kendini gösterir. Tedavi gecikirse, bu ateş bir hafta boyunca devam edecektir.

   Cilt Soyulmaları

İlk olarak, cildin pul pul haline dönüştüğü soyulma görülür ve önce yüz bölgesinde, sonra da kollarda ve bacaklarda sıçraması görülür. Hastalığın ikinci haftası biterse, soyma derinleşir.

 Bademciklerdeki Değişim

Her iki bademcikte de şişme ve kızarıklık ortaya çıkar.

Kızarıklık

Kızarıklık, hastalık ortaya çıktıktan 48 saat sonra ve vücudun her yerinde bulaşıcı hastalık ile birlikte görülebilir. Başlangıçta koltuk altına giren bu kızarıklık işareti daha sonra kasık ve rahmine yayılır. İlk günün sonunda, vücudun neredeyse tamamı görülebilir.

Kızıl Hastalığı
Kızıl Hastalığı

 Kızarıklık Yetişkinlerde

Genel bir kural olarak, çocuklarda oluşan bir hastalık da yetişkin bireylerde görülen bulaşıcı hastalıktan kaynaklanır. Çağlardaki insanların da aynı şekilde ortaya çıktığı bilinmektedir. Tek fark, kırmızı göz yakalanan olgun yaşlı insanların daha yoğun ve daha ağır olmasıdır. Ateşin vücudunu gerçekten çok fazla deldiğini veya bademciklerin kişinin soluksuz hissettiği noktaya kadar şiştiğini söyleyebiliriz.

Bu nedenle, yetişkinlerin kırmızı göz hastalığından muzdarip olduğuna dair en ufak bir endikasyon olduğunda, doktor geç kalmadan doktorlarına giderler; kırmızı ateşten muzdarip olmanız durumunda, bunu hastanede gözlem altında tutmak kesinlikle gereklidir.

Kızıl Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Mürver Çiçekli Çay

Bu dökülme rahatlama sağlar ve hafifletir. Bir bardak kaynar suyun üzerine eldivenli yaprağı bir tutam ekleyin ve 20 dakika kaynatın. Günde 3 fincan bal ekleyin.

 NeemYaprakları

Doğal bir anti viral etki vardır. Cildin kızarıklığını azaltır. Enfeksiyonu temizler. Neem yaprakları ezilir ve bir macun oluşturmak üzere içme suyu ile karıştırılır. Bu macun çöpün üzerine yayılır. Bir süre bekledim ve suyla yıkadık. Ayrıca zeytinyağı ile karıştırılabilir.

Okaliptüs Yağı

Ateş, titreme azaltılır belirtilir, cilt bakımı için iyi, kızarıklıklar. Kaynar suya birkaç damla okaliptüs yağı uygulayın ve cilde uygulayın. Kızıl hastalığında okaliptüs yağı da önerilir. Cildi yumuşatır ve besler. Ateş, titreme ve soğuk algınlığı da simüle ederek yok eder.

Tuzlu Su Bezi

Solunum yolundaki enfeksiyonu azaltır ve rahatsızlığı hafifletir.

Zerdeçal

Doğal ve güçlü antioksidan, antibakteriyel ve anti inflamatuar özellikler içerir. Sıcak süt ekleyerek sarhoşluk etkisi de vardır.

 Zencefil

Güçlü anti bakteriyel, anti viral ve anti inflamatuar özellikler. Enfeksiyonun kontrol altına alınmasına ve mevcut boğazdaki enflamasyonun azaltılmasına izin verir. Boğaz ağrısını giderir. Bir fincan kaynar su 1 rendelenmiş kıyılmış zencefile eklenir. Bir süre demlenmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca bol miktarda su tüketmeniz gerekir. Günde en az 2 litre tüketim, hastalığın seyrini azaltır ve rahatlatır.

 Kızıl Hastalık Kaç Gün Sürüyor?

Kırmızı ateş için kuluçka süresi yaklaşık beş gündür. Bu süreçten birkaç gün sonra vücutta ortaya çıkan bu hastalık, müdahaleden sonraki günün en yakın döneminde toparlanma belirtileri göstermeye başlamıştır. Yaklaşık 14-15 gün içinde tamamen iyileştiği söylenebilir.

Böbrek Hastalığınız İçin Ne İyi?

Kırmızı bozukluğun tedavi aşamasında, önce, doktorlar, kişiyi kesin teşhis sürecine sokmalıdır. Bu nedenle, hastalığın varlığı veya yokluğu konusunda hiçbir kanıt bulunmadığına dikkat etmek önemlidir. Doktora ihtiyaç duyarsa, boğazdan hastalığa neden olan bakterilerin varlığına kadar bir test kültürü elde edebilir.

Hastalık onaylandıktan sonra, en iyi antibiyotik tedavisine hemen başlanır. Antibiyotik maddeleri hastalığın etkisi altında olduğu için, hastalığın sonlarına doğru tamamen temizlenmeye başlanmıştır. Hastalığın geçiş sürecinde vücutta en son soyulmalar kasıklarda, koltuk alt kısımlarında veya parmak kısımlarında sona ermektedir.

  Kızıl Hastalığı Tekrar Eder Mi?

Kırmızı ya da kızılcık hastalığı yalnızca bulaşıcı bir hastalık değildir, aynı zamanda bağışıklık kazandıran dokularda da görülür. Bu nedenle, kırmızı göz hastalığının tekrarlandığı vakalar gözlenmemektedir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Kızımda bu hastalıktan oldu doktora gittiğimizde penisilin iğnesi vuruldu suanda herhangi bir antibiyotik kullanniyoruz hastalığın 5.günü ve hala geçmedi gittikçe fazlalaşıyor sanki evde antibiyotigimiz var açaba kullansak olurmu