Klima Çarpmasına Ne Yapılmalı

Yazar Yorum Yap 7.277
Klima Çarpmasına Ne Yapılmalı

Yaz aylarında bunaltan sıcaklardan kurtulmak için kendimizi klimalı ortamlara atarız. Hemen hemen her ortamda klima kullanılmaktadır. Klimanın serinletici etkisi tartışılmaz ancak dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bilinçsiz kullanım bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Klima direkt olarak vücuda vurursa bu durum tutulmalara ve ciğerleri üşütmeye neden olur. Özellikle de terli terli klima karşısına geçilmemelidir.

Klima Direkt Vücuda Üflememeli

Klima kullanılan ortamlarda, üfleme yere ya da havaya doğru olmalıdır. Klima çarpması denilen sağlık sorunları yaşanmaktadır. Her ne kadar yaz aylarında da olsanız, klimalı ortamın soğuk olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve ince giysilerle klimalı ortamda oturmamalısınız. Eğer klimanın dereceleri iyi ayarlanırsa, klima çarpmasının önüne geçilebilmektedir. Klimalar 23 derecenin altında ayarlanmamalıdır.

Klima çarpması tutulma, şiddetli ağrı, nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı olarak kendini göstermektedir. Ancak genellikle vücutta ağrı ve kramp olarak kendini belli etmektedir. Damarlarda büzülmeye neden olan klima çarpması, kan dolaşımını azaltarak kas dokularına zarar vermektedir.

Ağrılı Bölgeye Sıcak Kompleks Uygulanmalı

Klima çarpması sorunu yaşayan insanların, ilk olarak doktora gitmeleri gerekmektedir. Solunum yollarında oluşan rahatsızlık için antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlar önerilmektedir. Ancak klima çarpması kendini yalnızca kas ve vücut ağrıları olarak gösteriyorsa o zaman evde müdahale mümkündür. Kişilerin vücutlarını kesinlikle sıcak tutmaları gerekmektedir. Buna ek olarak antioksidan niteliğindeki bitki çayları ile vücut rahatlatılmaya çalışılmalıdır.

Ağrılı eklemler ve kaslar için egzersizler yapılmalıdır. Özellikle ağrının ters yönüne doğru hafif egzersizlerle vücudun esnemesi sağlanmalıdır. Bir diğer faydalı olacak uygulama ise sıcak duştur. Sıcak su ile vücut gevşeyeceğinden rahatlama sağlanacaktır. Buna ek olarak ağrılı bölgelere masaj uygulaması yapılmalıdır. Şiddetli ağrı olan bölgelere sıcak kompleks uygulanması da ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Etiketler