Klor (Cl) Testi Nedir? Neden Yapılır? Yüksekliği ve Düşüklüğü

Yazar Yorum Yap 34.741
Klor (Cl) Testi Nedir? Neden Yapılır? Yüksekliği ve Düşüklüğü

Klor (Cl) Testi Nedir

Kanda bulunan en önemli elektrolitlerin başında klor gelmektedir. Yapılan klor testi ile ölçülen klor miktarı aynı zamanda vücut sıvıları ve idrardaki klor seviyeleri hakkında bilgi vermektedir. Hücre sıvılarının dengede tutulmasına yardımcı olan klor, dolaşımdaki kan miktarını dengelemekte ve basıncı ayarlamaktadır. Dolayısıyla kan dolaşımı açısından da oldukça kritik öneme sahiptir. Vücutta en fazla bulunduğu alan ise kandır. Vücuda alınmasında temel kaynağı sofra tuzudur ve yiyecekler de önemli bir kaynaktır.

Vücuda giren klorun kana karışması için öncelikle bağırsaklarda emilmesi gerekmektedir. Vücuda fazla alınması halinde ise idrar yoluyla vücuttan atılmaktadır. Yemeklerden sonra vücuttaki klor miktarında azalma meydana gelmektedir. Vücuttaki değeri sabit olan klor midede asit üretiminde kullanılmaktadır.

Klor Testi Niçin Yapılır Ve Klorun Normal Değerleri Nelerdir?

Klor testi, vücuttan alınan çeşitli örneklerle yapılmaktadır. Koldan alınan kandan yapıldığı gibi vücut sıvıları, spot idrarla da klor miktarı saptanabilir. Kas sorunlarının altında yatan nedeninin açıklanması için klor testinin yapılması şarttır. Kas spazmları ve seğirmeleri klor miktarı ile ilişkilendirilmektedir. Uzun süreli kusma ve ishaller sonrasında vücuttan yüksek miktarda klor atılmasına bağlı olarak sağlık sorununun ortaya çıkıp çıkmadığı klor testleri ile belirlenmektedir.

Yetişkin bireylerde kandaki değeri 96-106 mmol/ L olan klor, yeni doğan bebeklerde ise 96-113 mmol/ L arasında bulunmaktadır. Solunum sorunları hakkında bilgiler elde edilmesine yarayan test, kandaki ph değeri yükseldiğinde de uygulanmaktadır. Ayrıca böbrek fonksiyonlarının izlenmesi ve böbrek üstü bezinin takibi için de gereklidir.

Kandaki Klor Yüksekliği

Klor miktarının yükselmesi öncelikle beslenme şekli ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca tuz kullanımında aşırıya kaçmak da klor miktarının yükselmesine sebebiyet vermektedir. Elbette sağlık sorunlarına bağlı olarak da klor yüksekliği ortaya çıkmaktadır. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenen insanlarda bu sorunun ortaya çıkma riski çok düşüktür. Bilinçsiz tüketilen besinler, ihtiyaç fazlası ya da ihtiyacın altında mineral ve vitamin alımına neden olmakta ve genel sağlık durumunun bozulmasında etkin rol oynamaktadır.

Elektrolit bozukluğu olarak isimlendirilen klor yüksekliği, psikolojik duruma bağlı olarak da gelişim göstermektedir. Aşırı stres haline bağlı olarak elektrolit seviyesinde artışlar gözlenmektedir. İhmal edilmemesi gereken klor yüksekliği bazı sağlık sorunlarına işaret etmektedir;

Asit ve baz arasındaki dengenin bozulması
Böbrek yetmezliği veya böbrek rahatsızlığı gibi böbreklerde anormallik olduğu
Kandaki sodyum miktarının yükseldiği
Diyabet kökenli hastalıkları
Vücuda yeterli sıvı alınamaması
Fazla tuz tüketimi
Addison hastalığı

Kanda klor miktarının yükselmesinin belirtileri ilk olarak ödem şeklinde kendini belli etmektedir. Buna rağmen klor yüksekliği genel olarak şiddetli bir belirti göstermemektedir. Klor miktarının yükselmesi tansiyon yüksekliğine sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla kalp atışları da hızlanmaya başlamaktadır. Kaslar güçsüzleşirken, sık sık kramplar oluşmakta ve bunu karıncalanma ile uyuşma hissi takip etmektedir. Psikolojik anlamda ise kafa karışıklıkları, konsantrasyon güçlükleri çekilmektedir.

Klor Düşüklüğü Nedir?

Klor miktarının düşük olması da ilk olarak beslenme ve tuz alımı ile ilgilidir. Doku, iskelet, deri ve deri altı dokularda depolanan klor, asit ve tuz şeklinde bulunmaktadır. Klor miktarının düşük olması şiddetli sıvı kaybına bağlı olarak da gelişim gösterebilmektedir. Bu elektrolit kaybının ilk nedeni terleme, idrar ve dışkılamadır. Sağlıklı vücut için klor miktarı alımının dengede tutulması gerekmektedir.

Yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak klor miktarının düşmesi olağandır. Bunu engelleyebilmek adına tüketilen gıdaların kontrol altında tutulması şarttır. Kimi hastalıklarda şiddetli kusma ve ishale bağlı olarak hayati tehlikeler ortaya çıkabilmektedir.

 

 

 

 

 

Etiketler