Klostrofobi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.448
Klostrofobi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların bazı korkuları olabilir. Psikolojide korkulara fobi adı verilir. Fobi genel anlamda bir durum ya da nesne karşısında kişilerin hissettiği yoğun kaygı ve korkulardır. Bir çeşit kaygı bozukluğu olan fobiler gerçek anlamda bir tehdit olmasa da abartılı ve şiddetli tepkilere neden olduğundan kişilerin yaşamını çekilmez hale getirebilir.  Fobi kelimesi Yunanca kökenli olan ve dehşet tanrısı anlamına gelen “Phobos” kelimesinden türemiştir. Fobisi olan kişiler gerçekten de dehşet içindedir ve yaşamları son derece olumsuz etkilenir. Tıp literatürlerinde çok sayıda fobi yer alır.  Bu fobilerden biri ve en fazla bilineni klostrofobidir. Kapalı bir yerde kalmaktan ve oradan çıkamayacak olmaktan duyulan korku biçiminde ifade edilen klostrofobi panik ataklar yaratabilir.

Klostrofobi Nasıl Bir Hastalıktır?

Türlerine göre bazı nedenler öne sürülse de fobilerin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ruhsal hastalıklardaki gibi fobilerin biyoloji, çevresel ve genetik nedenleri olabilir. Klostrofobi için de aynı şey geçerlidir. Küçük, penceresi olmayan bir odanın içinde bulunmak, asansör gibi kapalı bir yerde kalmak klostrofobiyi tetikler. Bazı kişiler boğazı çok dar giysiler bile giyemezler. Fobilere sahip olanlar korkularının yersiz ve saçma olduğunu bilse de mantıklarını kullanarak korku ve dehşet hissetmekten kurtulamaz.

Klostrofobi Yaşamı Nasıl Etkiler?

Klostrofobik kişiler gerçekçi olmasa ve o an için bir tehlike bulunmasa da kapalı alanlarda sıkışıp kalacaklarını ve kaçamayacaklarını düşünerek güçlü endişeler yaşar. Bu duygular nedeniyle asansöre ya da otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarına binmekten kaçınan kişilerin yaşam akışı etkilenir. Dünyada klostrofobi ya da kapalı alan korkusu yaşayanların sayısı tahminlerden daha fazladır. Çocukluk çağından kalan bir hatıra, bir yerde kilitli olarak kalmış olma, küçüklüğünde bir sebeple cezalandırılmış olma ve kişiliğin mükemmeliyetçi olması klostrofobi nedenleri arasında sayılabilir. Çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde yaşanmış olan bazı sorunlar da klostrofobiyi tetikleyebilir.

Klostrofobi Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin kapalı, dar bir alanda bulunduğunda başı dönüyorsa, midesi bulanıyor, nefesi sıkışıyorsa, titriyor, kalp atışları hızlanıyor, panik atak ve ölüm korkusu yaşıyorsa klostrofobisi olduğu söylenebilir. Nefes sıkışması doğrudan klostrofobi belirtisi olmadığından bu psikolojik hastalığın teşhisi bir uzman tarafından yapılmalı ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen klostrofobiler daha ileri ve ciddi düzeye ulaşabilir.

Yüksek apartmanlar ve asansörler yaşamın bir parçasıdır. Asansörlerin nadir de olsa arıza yapması ya da elektrik kesintilerinden dolayı kullanılıyorken birden durması olasıdır. Asansörde kalan her kişi klostrofobisi olmasa da oradan bir an önce çıkmak ister.  Fobisi olmayan biri yardım gelinceye ve dışarı çıkıncaya kadar bekleyebilse de klostrofobisi olan birinin birkaç saniye için bile olsa bunu başarması zordur.

Klostrofobi Tedavi Edilebilir Mi?

Klostrofobi her hastada aynı düzeyde değildir. Kimi hasta asansöre hiç binemez kimisi de kapalı bir alanın içinde ancak uzun bir süre kalırsa belirti verir. Klostrofobi yaşayanlar genellikle kaygı seviyeleri yüksek ve gergin kişilerdir. Korkularını yok etmek için bir uzmana başvurmak yerine çoğu hasta asansöre binmeyerek, geniş alanlarda bulunmaya çalışarak yaşam şeklini kendi durumuna göre ayarlar. Oysaki klostrofobi tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Klostrofobi psikolojik yöntemlerle tedavi edilmelidir. Tedavide başarı hastanın kendini inandırması, neler yaşayacağını bilmesine bağlıdır. Bu aşamadan sonra hastalara ilaç tedavisine başlanabilir. İlaçların riskleri olabildiğinden hastalar mutlaka bir uzman doktorun kontrolünde olmalıdır. Bir başka tedavi şekli de var olan korkunun üzerine gitmektir. Bu yöntem bir uzman kontrolünde ve fobisi ileri düzeyde olmayanlara uygulanabilir. Çok kısa bir sürede başarı beklenmese de kişiler zamanla korkularını yenecektir.

 

Etiketler