Kol Sarkması Nasıl Önlenir?

Yazar 3 Yorum 2.455
Kol Sarkması Nasıl Önlenir?

Kol Sarkması Nasıl Olur?

İnsan derisinin gergin biçimde durabilmesi için bağ ve kas dokularının gergin olması gerekir. Aksi taktirde deri, altında bulunan yağ dokusunun da verdiği ağırlıkla birlikte yer çekimine yenik düşerek aşağı doğru sarkar. Deride sarkmanın en sık görüldüğü yerler boyun altı, koltuk altı ve arka kol bölgeleridir. Bu bölgelerde fazla sarkma olmasının sebepleri buradaki kasların günlük hayatta fazla çalışmıyor olması ve fazla yağ depolamalarıdır. Erkeklerde arka kol bölgesindeki sarkmalar güçsüz ve düşkün bir görüntü oluşturur. Diğer yandan kadınlarda da yaşlı bir görünüme ve estetik bozulmalara sebep olur.

Yaşlılıkta Kol Sarkması Kaçınılmaz Mı?

Kol sarkmaları genellikle tüm yaşlıların problemidir. Erkekler de 40 yaşından sonra kas gücü kaybı ve kadınlarda menapoz sonrası östrojen salgısının azalması kal sarkmalarının önünü açar. Ancak bu durum kaçınılmaz değildir. İnsanların kas ve bağ dokusu çalıştıkça gelişebilen, yağ dokusu ise çalıştırdıkça azalabilen bir yapıya sahiptir. Yani insanlar sarkmaların önüne geçmek istiyorlarsa bunu emek verip çalışarak yapabilirler. Ancak bunun için doğru biçimde yönlendirilmiş olmaları gerekir.

Kol Sarkmasını Önlemek İçin Hangi Egzersizler Yapılabilir?

  ->  Yüzme vücuttaki neredeyse tüm kasları çalıştıran oldukça etkili bir spordur. Kol bölgesindeki sarkmaları önlemek için de yüzme çok faydalı olacaktır.

  ->  Şınav çekmek arka kolun hem kaslarını hemde bağ dokusunu gerginleştiren ve çalıştıran bir egzersizdir.

  ->  Barfiks çekmek özellikle erkekler için hem güçlenme hem de ileriki yaşlarda kol sarkmalarının önüne geçme konusunda etkili bir egzersizdir.

  ->  Yağ birikmesi kol sarkmasını tetikleyen bir sebeptir. Bu nedenle yürüyüş, koşu gibi egzersizler yağ yakımına yardımcı olarak dolaylı yoldan da sarkmaları engeller.

Kol Sarkması Nasıl Önlenir
Kol Sarkması Nasıl Önlenir

Kol Sarkmasını Önlemek İçin Hangi Bakım Ürünleri Kullanılabilir?

Kol sarkmasını engelleyebilmek için piyasada krem veya jel şeklinde pek çok gerginleştirici ürün satılmaktadır. Bu ürünlerin bazıları etkili olur, bazıları ise herhangi bir fayda sağlamaz. Ancak faydalı ürünleri alanların da bir mucize beklemesi yanlış olacaktır. Bu ürünler yalnızca egzersiz ve zayıflama programı uygulayanlarda destekleyici amaçla kullanılabilir. Yoksa kilolu ve kasları gevşek bir kişi yalnızca krem sürerek sarkmaların önüne geçemez.

Kol Sarkmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Kol sarkması oluştuktan sonra geri dönüşü pek mümkün değildir. Fazla yağlar verilip kaslar güçlendirilse bile deri eski gerginliğine kavuşamaz. Bu nedenle derinin gevşek olan kısmı kesilerek alınır ve gergin biçimde tekrar dikilir. Bu sayede hasta daha genç bir görünüme sahip olabilir. Ancak ameliyat sonrası özensiz yaşama devam edilirse sarkmalar tekrar oluşabilir.

Etiketler

3 Yorum

  1. Yazınızda bahsettiğiniz gibi yüzme sporu sağlık ve fit bir vücut için en ideal spor. kol sarkması için yüzme sporu doğal yoldan etki edecektir.