Kolajen Üretimini Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 726
Kolajen Üretimini Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Kolajen, cilde güç ve dayanıklılık veren, glisin ve prolin birleşimiyle oluşmuş aminoasit zinciridir. Lifli ve sert bir yapıya sahip olduğu için vücudun sert kısımlarında bulunur. Kemiklerin, bağların, cildin, tırnak, saç ve kasların büyük bir kısmıdır. Kolajen, bağ dokusunun %80’lik kısmını, proteinin de %30’unu oluşturur. Kolajen yapı olmadan vücuttaki hiçbir yapı birleşemez. Kolajeni yapıştırıcı olarak düşünebiliriz.

Kolajen, vücutta kendiliğinden üretilen bir proteindir. Fakat cilt yaşlandıkça üretiminde de azalma meydana gelir. Bunun için kolajen takviyesini gıdalardan almak şarttır. Güçlü kolajen yapısına sahip gıdalarla vücutta kolajen üretimi arttırılabilir. Kimyasal haplarla kolajen üretimini arttırmak yerine doğanın sunduğu besinleri tüketmek daha yararlıdır.

Kolajen İçeren Gıdalar

Kırmızı et ve beyaz et kolajen için bulunmaz bir gıdadır. Sığır, keçi eti, et suyu, kemik suyu, sakatat gibi hayvansal gıdalar tüketilerek kolajen ihtiyacının bir bölümü giderilebilir. Birçok insanın tüketemediği kelle paça ve işkembe de kolajen açısından zengin olmasıyla bilinir.

Lizin de kolajen üretimini kolaylaştıran bir proteindir ve hindide bulunur. Balıklarda da bolca omega-3 bulunur. Omega-3 sahibi gıdalar kolajen dostu denilebilir. Kısaca kırmızı et, balık, tavuk ve hindi bolca kolajen içerir.

Ayrıca eti pişirme yöntemi de çok önemlidir. Kırmızı ya da beyaz eti kemikleriyle beraber haşlama usulü kısık ateşte pişirin. Bu şekilde kolajen kaybolmadan tüketilebilir.

Turuncu, kırmızı meyve sebzeler de kolajen zenginidir. Portakal, greyfurt, mandalina, lime, limon gibi besinlerin kabuğu altında bulunan beyaz kısım kolajen açısından zengindir. Çünkü burada hesperidin maddesi vardır. Hesperidin P vitamini olarak geçer ve iltihap baskılayıcıdır.

Likopen karpuz ile domateste bulunan bir maddedir ve kolajen ayarını korumada etkilidir.

C vitamini içeriğine sahip neredeyse tüm gıdalar kolajen üretimini arttırıcı etkiye sahiptir. Turunçgiller, kivi ve brokoli bunlara örnektir. Kırmızı dolmalık biberde de C vitamini bolca bulunur. Pancar, çilek, kırmızı biber ve kiraz da kolajen olarak yüksek seviyeye sahiptir.

C vitamini dışında A ve E vitaminde de bolca kolajen etkisini gözlemleyebiliriz. A vitaminine sahip olan patates, kayısı, fesleğen ve havuç tüketimi kolajeni arttırır. Günde yalnızca bir tane haşlanmış orta boy patates yemek oldukça yüksek vitamin verir.

Kolajen dostu olarak yumurta da sık sık örnek gösterilen besinlerden biri. Özellikle yumurtanın akını sıklıkla tüketmek gerekiyor. Yumurta akı prolin, Lizin ve kolin içeriyor. Yumurta içindeki dokuların bağlayıcı özelliği var. Tüm bunlar da zaten kolajen olarak geçiyor.

Fındık, fıstık, badem, ay çekirdeği gibi kabuklu yemişler E vitamini açısından yüksek orana sahiptir. Bu da kolajen üretimini arttırır.

Ananas içeriğinde bulunan bromelain ile anti iltihap sahibidir. Bu da kolajen üretimini arttırır.

Mango, kereviz, sarımsak, zeytin, muz ve salatalık da kükürt olarak zengindir. Kükürt zenginliği kolajen üretimini destekler.

Etiketler