Kolera Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.329
Kolera Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde görülebilen en tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biri de kolera hastalığıdır. Bakterilerin neden olduğu kolera hastalığı etkilerini gösterdikten kısa süreler sonrasında genel sağlığın ciddi anlamda tehlikeye girmesine neden olabilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği kolera hastalığı özellikle de az gelişmiş ülkelerde etkilerini çokça gösterebilen ve tedavi edilmediği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır. Geçmiş yıllara göre ülkemizde çok daha az görülebilen kolera hastalığı özellikle de çeşitli nedenlere bağlı olarak dış ülkelerden ülkemize gerçekleştirilen dış göçler ile birlikte etkilerini göstermeye az da olsa başlamıştır.

Dolaysıyla uzmanlar son dönemlerde kolera hastalığı hakkında uyarılarda bulunmakta ve bu ciddi sağlık sorununa neden olabilen faktörlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Tedavisinin kesin olarak bulunamadığı kolera hastalığının en belirgin niteliklerinden biri de yetişkinlere göre çocukları daha hızlı bir biçimde etkileri altına almasıdır. Dolaysıyla çocukların vücut savunma sistemlerinin yetişkinlere oranla daha zayıf olduğunu belirten uzmanlar bu anlamda çocukların kolera ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin çok daha yüksek olabildiğinin altını çizmektedirler. Peki çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan kolera hastalığı neden olur belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını ilgili uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak kolera hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Kolera Hastalığı Nedir?

Kolera hastalığı vibrio kolera ismindeki bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bakterinin ince bağırsaklarda yayılım göstermesi sonucunda ortaya çıkan kolera hastalığı tarihte ilk defa Hindistan ülkesinde ortaya çıkmış ve 1827 tarihi ila 1975 tarihi arasında ise dünya genelinde etkilerini göstermeye başlamıştır. Kusma ve dışkılama yolu ile bulaşan kolera hastalığının en belirgin niteliği ise bakterinin vücuda çok hızlı bir şekilde giriş yapmasıdır.

Kolera Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kolera hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Kolera hastalığında bakterinin vücuda hızlı giriş yapması belirtilerinin hemen ortaya çıkacağı anlamına gelmemektedir. Dolaysıyla bakterinin vücuda giriş yapmasından bir müddet sonrasında kolera hastalığının belirtileri de ortaya çıkmaya başlamaktadır. Kolera hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Sulu ve ağrısız ishal
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Morarma ve ses kısıklığı
 • Gözlerde ve karın bölgesinde çökme
 • Cillte kırışma
 • Hızlı navız atışı
 • Susama gibi belirtiler kolera hastalığının başlıca belirtileridir.

Kolera Hastalığının Tedavisi Bulunuyor Mu?

Kolera hastalığının tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır. Ancak güçlü antibiyotik ilaçlar ve kolera hastalığından korunmak açısından uygulanan kolera aşısı sayesinde kolera hastalığından korunmak ve varolan etkilerinin zamanla en aza indirilmesi mümkün olabilmektedir. Kolera hastalığı ciddi bir hastalık olduğundan tedavisinin hastane ortamında ve doktor kontrolü altında gerçekleştirildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kolera Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kolera hastalığından korunmanın en önemli yolu hastalığın etkili olduğu alanlarda kolera aşısının yapılmasıdır. Kolera aşısı kolera hastalığına karşı neredeyse yüzde yüze yakın bir oranda koruma sağlamaktadır. Bu ana korunma yöntemine ek olarak şu gibi önlemlerin de alınması oldukça önemlidir;

 • Hijyensiz çevre koşullarının uygun duruma dönüştürülmesi
 • Temiz olmayan sulardan ve besinlerden uzak durulması
 • Kişisel temizliğe önem verilmesi
 • Kolera hastalığının etkin olduğu ortamlarda yalnızca kaynamış su ve iyice pişirilmiş besinlerden tükketilmesine özen gösterilmelidir.

Kolera hastalığından korunma yolları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kolera hastalığı neden olur belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da hastalık listelerinde ilk sırada bulundurulan kolera hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler