Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 2.502
Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

İnce bağırsakların bittiği yerde kalın bağırsaklar başlar ve uzunluğu 1,5–2 metre olan anüse kadarki bölümüne kolon denir. Anüsle sonlanan son 15 cm’lik bölümü de rektum adını alır. Kolonoskopi kalın bağırsağın kolon adlı bölümünün görüntülenerek incelenmesini sağlayan bir tekniktir. Kalın bağırsağın içi dümdüz olmayıp kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Bu teknikte bükülebilen, kıvrımlı kısımlardan ileriye gidebilen ve ucunda bir ışık kaynağı ile kamera bulunan ince bir hortumla kalın bağırsağın içi monitörden izlenebilir. Kolonoskop hortumu makattan içeri gönderilir ve kalın bağırsağın ince bağırsakla birleştiği çekum kısmına kadar rahatlıkla gözlem yapılabilir.  Kolonun iç kısmının ne durumda olduğu, şüpheli bir tümör bulunup bulunmadığını ya da kalın bağırsakta polip gibi sıra dışı bir sorun olup olmadığını anlamanın yolu kolonoskopi yapılmasından geçer.

Kolonoskopi Neden, Ne Zaman Yapılmalı?

Herhangi bir sorunu olmasa da yaş ilerledikçe kolon kanseri riski arttığı için 50 yaşın üzerinde olan kişiler yılda bir defa kolonoskopi yaptırmalıdır. Gaitasında kan çıkan, ailesinde kolon kanseri olan, açıklanamayan kilo kaybı, karın ağrısı gibi şikâyetleri olanların da kolonoskopi yaptırması önerilir. Ağrısız, zahmetsiz olan işlem sırasında patolojik incelemeye gönderilmesi için örnek doku parçaları da alınabilir.

Kolonoskopi Uygulaması

Kolonoskopi öncesinde randevu alınır ve hastaya yapması gerekenler izah edilir. Hastalar eğer varsa kullandıkları ilaçları ya da bazı ilaçlara karşı alerjik durumlarını önceden doktoruna bildirmelidir. İşlem sırasında kolonun boş olması gerektiğinden birkaç gün öncesinden başlayarak katı gıda alımı kesilerek sıvı gıdalarla beslenmeye başlanılır. Kolonoskopiye hazırlıkta nasıl bir diyet yapılması gerektiği hastalara bildirilir. Bundan başka kolonoskopi işleminden önce o gece ya da gündüz doktorun verdiği müshilin de kullanılması gerekie. Kolonoskopiye başlanmadan bir süre önce de hastaya sakinleştirici ve kendini daha rahat hissetmesi için ağrı kesici verilecektir. Bu sebeple hastaya eve dönüşte birinin refakat etmesi gerekir.

Kolonoskopi Nerede, Kim Tarafından Yapılır?

Kolonoskopi bir gastroenterolog ( mide ve bağırsak hastalıkları uzmanı)  ve bir yardımcı hemşire tarafından yapılacaktır. Bir genel cerrah da kolonoskopi yapabilir. İşlem doktorun ofisinde yapılabildiği gibi hastane koşullarında da yapılabilir. Hasta zamanı geldiğinde üzerindeki giysileri çıkarır ve hastane elbisesi giyerek muayenenin yapılacağı masaya yan uzanır. Koldan bir damar yolu açılarak hastaya sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Eğer talep ederse hastanın tamamen uyutulması da mümkündür.  İşlem yarım 30–60 dakika arası sürer. Ağrı hissedilmese de karında az miktarda kramp ya da basınç hissedilebilir. Kolonoskopiden sonra 2 saat kadar hastanede kalınmalı ve sakinleştiricinin etkisinin geçmesi beklenmelidir. Eve dönerken hastanın araç kullanmaması önerilir. Kolonoskopi sırasında bağırsak boşluğunun iyi gözlenebilmesi için hava verildiğinden daha sonra hastada gaz şikâyetleri olabilir. Gaz yapıcı besinlerden kaçınarak şikâyet azaltılabilir.  Kolonoskopi sonrasındaki saatlerde karın ağrısı, kalın bağırsak hareketlerinde artış, ateş yükselmesi, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar yaşanırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

 

Etiketler