Kompartman Sendromu Nedir? Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Yazar 1 Yorum 4.089
Kompartman Sendromu Nedir? Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Kompartman Sendromu

Kompartman Sendromu, sıvıya ya da dışarıdan bir baskı sonucundan kapalı bir boşlukta basıncın artması ile doku beslenmesinin bozulması olarak ifade edilmektedir. Bu basıncın uzun süreli olursa, kasların ve sinirlerin yapısında bozulmalar meydanda gelir.

Kompartman Sendromu Nedenleri?

Kompartman Sendrom nedenleri ve Kompartman Sendrom oluşumuna kolaylaştırıcı etki eden nedenler şunlardır:

 • Kemik kırılmalarında
 • Yumuşak doku yaralanmalarında
 • Damar yaralanmalarında
 • Yanıklarda
 • Yüksek doz ilaç alımlarında görülür.

Kompartman Sendrom Belirtileri Nelerdir?

Kompartman Sendrom belirtileri, hastalarda şu bulgular ile ortaya çıkar:

 • Yüksek şiddette ağrı
 • Kas gerilmesiyle tetiklenen ağrı
 • Deride karıncalanma ve yanma hissi oluşumu
 • Uyuşma veya felç tablosu
 • Görünür düzeyde kas şişkinliği

Bunların haricinde Kompartman Sendromu 5p ya da 6p belirtilerine sahiptir. Yani Kompartman Sendromu belirtileri 6 tane P ile başlayan belirtiye sahiptir.

 1. Parestezi (duyu kusuru): Kendisini uyuşma ve karıncalanma gibi duyusal bozukluklar olarak gösterir.
 2. Pain (ağrı): Kompartman Sendromunun en erken belirtisidir. Sinir hasarlarının meydana gelmesi ile oluşur. Kompartman olan bölümün üzerinde basınç uygulandığı zaman bu ağrı daha da artar
 3. Pallor (solukluk): Basınçtan dolayı o bölgedeki dokunun beslenememesinden dolayı ortaya çıkar.
 4. Paralizi (Kas felci): En son görülen Kompartman Sendromu belirtisidir. Kasların kasılması ile ortaya çıkar. Damarlar basınç altında kaldığı için kaslara yeteri düzeyde besin ve oksijen gitmemesi dolayısıyla oluşan bir belirtidir.
 5. Pulselessness (nabızsızlık): Etkilenen damarın gövdeye olan uzak kısmında nabzın olmaması durumudur. Bu durum çok da elle tutulur bir durum değildir. Önlem alınmadığı takdirde atardamar yaralanmalarına yol açabilir.
 6. Pressure (Basınç): Kapalı ortamların basıncı 0-10 mmHg olarak bilinir. Bunun üzerinde olan bir basınç var ise, bu basınç yüksekliği olarak tabir edilir. Kompartman Sendromu tanımında da basınç yüksekliği ilk olarak öne çıkan nedendir.

 

Kompartman Sendrom Türleri Nelerdir?

İki tür Kompartman Sendromu türü vardır. Bunlar: akut ve kronik Kompartman Sendromudur.

Akut Kompartman Sendromu ciddi bir durum olarak görülmektedir. Travma sonrası gerçekleşebilen bu durum sonrasında acilen basıncın azaltılması gerekmektedir. Bu noktada akut Kompartman Sendromu nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Araba kazası gibi şiddetli bir travma öyküsü
 • Kötü durumda olan kas dokusu
 • Steroid kullanımı
 • Ezilme tarzında yaralanmalar
 • Çok sıkı sarılan bandaj veya benzer sıkışmalar

Kronik Kompartman Sendromu ise daha çok egzersizler ile alakalı bir durumdur. Son derece ılımlı bir durum olarak görülen kronik Kompartman Sendromu istirahat ile kendiliğinde düzelme eğilimi gösterir. Kronik Kompartman Sendromu çoğunlukla fazla çalışan sporcularda görülen bir durumdur.

Kompartman Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kompartman Sendromu tedavisinde yapılacak ilk müdahale, Kompartman çevresindeki basıncı düşürmek olacaktır. Sonrasında ise Kompartman Sendromundan etkilene bölge kalp seviyesinde tutulur ve bu bölgeye buz uygulanır. Yapılan uygulamalar sonucunda basıncın erken ortadan kalkması, kas, damar ve sinirlerin tekrardan eski görevlerini yerine getirmesini sağlayabilir. O yüzden erken müdahale Kompartman Sendromu tedavisi için çok önemlidir.

Cerrahi işlemler, Kompartman Sendromu için asıl tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda da Fasiyotomi denilen işlem gerçekleştirilir. Fasiyotomi işleminde Kompartmanın etrafındaki kaslar kesilir. Bu doğrultuda Kompartman iç basıncının azaltılması amaçlanmaktadır.

 

Etiketler

1 Yorum

 1. Avatar Kazim Erdogdu

  Ben kompartman ameliyati oldum bacagimdan.Maglesef devamli sivi olusuyor ve basinc yapiyor siringayla siviyi cekiyorlar yine oluyor ve bu 3 aydir böyle….sizce sebebi ne ? ne yapmam lazim ? cevabiniz icin tsk