Konjonktivit nedir? Ne Anlama gelir?

Yazar Yorum Yap 1.621
Konjonktivit nedir? Ne Anlama gelir?

Gözlerimiz dıştan göz kapaklarıyla korunur. Gözkapaklarının içine bakıldığında şeffaf ve ince bir zarla örtülü olduğu görülür. Konjonktiva denilen bu zar göz aklarının ( sklera) üzerini de kaplar. Göz yüzeyinin nemlenmesini sağlayan salgılar üreten bu zarın iltihaplanmasına konjonktivit adı verilir.  Konjonktivit ya da halk arasında bilindiği şekliyle göz nezlesinde damarlar belirginleşmiş, gözler kızarmış durumdadır. Bazen tek bazen de iki gözde birden gelişen konjonktivit çocuklarda daha fazla görülmektedir. Bu hastalığın bazı çeşitleri bulaşıcıdır, dolayısıyla okul, kreş, ev gibi birden çok kişinin bir arada olduğu ortamlarda yayılması kolaylaşır.  Ciddi problemlere neden olmasa da göz nezlesi önemsenmeli, tedavisi yapılmalıdır.

Konjonktivit Nedenleri

Konjonktivit çeşitli sebeplerle ortaya çıkar.  Bu sebepleri birkaç başlık altında toplayabiliriz.

*Bakteriler ve virüsler

Konjonktiva tabakasının iltihaplanma sebebi genellikle bakteri ya da virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardır.  Bu etkenler gözlerde aniden ortaya çıkan kanlanmalar ve çapaklanmaya sebep olur. Gözlerde aşırı çapaklanma ve akıntı görülmesi enfeksiyon varlığına işaret eder ve bu durumda bir göz doktoruna gidilmelidir. Virüs kaynaklı iltihaplarda gözlerle beraber burun ve boğazda nezleye benzer belirtiler, sulu akıntılar oluşur. Mikroorganizmalar böcekler yoluyla insana bulaşabileceği gibi kişinin kendi sindirim sisteminden, hapşırma ve öksürmeyle de bulaşabilir. Eller yıkanmadan yüze ve gözlere dokunmak, kullanılan makyaj malzemelerinin hijyenik olmaması, makyaj temizleyici bazı losyonların kullanılması da gözlerde iltihaplanma yapabilir.

Mikrobik konjontivitler bulaşıcı olduğundan yastık, havlu, mendil gibi eşyalar bir başkasıyla paylaşılmamalıdır. Konjonktivitli bir hastayla temas edenler ellerini iyice yıkamayı ihmal etmemelidir. Nadiren klamidya enfeksiyonu ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar da konjonktivite neden olabilir.

*Çevresel etkenler

Konjonktivitin bazı çeşitleri havada uçuşan toz, duman, havuz sularındaki klor ve başka kimyasallar nedeniyle oluşabilir. Hava kirliliğinin de konjonktivite ( göz iltihabına) sebep olabildiği unutulmamalıdır.

 *Alerjik sebepler

Alerjik bünyelerde bahar geldiğinde sık görülen konjonktivit romatizmal bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Alerjik konjonktivitler de nezleye benzer belirtiler verir ve gözlerde kızarıklıktan başka kaşıntı olabilir. Alerjik konjonktivitlerin sebebi çoğunlukla çiçek polenlerdir. Evcil hayvan tüyleri, mobilya cilaları, parfüm, çamaşır suyu alerjik tepkiye neden olabilen maddelerdir.

Konjonktivit Belirtileri

Sebebi ne olursa olsun konjonktivitin temel belirtileri göz sulanmasında artış, gözlerde kızarıklık, kanlanma, kaşıntı, yanma, batma, ışıktan etkilenme ve ağrıdır.  Göz kapaklarında şişme ve çapaklanmada artış da görülür, sabahları kirpikler kabuklanmış olarak uyanılır.

Konjonktivit Tanı Ve Tedavisi

Bir göz hekiminin dikkatli muayenesi ve hastaların belirttiği şikâyetlerle rahatlıkla tanı konulabilir. Tedavi için konjonktivitin neden kaynaklandığı bilinmelidir. Genellikle göz damlalarıyla tedavi edilir. Ancak damlalar rastgele değil, mutlaka bir göz hekimi tarafından verilmiş reçeteyle alınmalıdır. Hasta çocuklar okul, kreş gibi ortamlardan bir süre uzak tutulmalıdır. Sistemik lupus eritematozus, romatoid artrit gibi bazı hastalıklar konjonktivitin kalıcı olmasına neden olur. Tedavinin başarısı için sebep tam saptanmalıdır.

Akut vakalar tedaviye çabuk cevap verse de kronik vakalarda tedavinin 1–2 ay sürmesi gerekebilir. Bakteriyel kökenli konjonktivitlerde 1 hafta boyunca antibiyotik içeren göz damlaları veya kremler kullanılır. Virüslerden kaynaklanan durumları direkt olarak tedavi edecek ilaçlar olmasa da gözdeki semptomları hafifleten, hastayı rahatlatan bazı ilaçlar verilir. Bu tür hastalar soğuk kompresten de yararlanabilir. Ayrıca bakteriyel bir enfeksiyon gelişmesini engellemek için antibiyotik içeren göz damlaları kullanılır.

Alerjik konjonktivitler soğuk kompres, suni gözyaşı damlalarıyla tedavi edilebilir. Şiddetli vakalarda hastalara antihistaminikler, non steroid antienflamatuar ilaçlar ve topikal steroid damlalar verilir.

Kontakt lensler enfeksiyonların göze yerleşmesinde etkili olduğundan göz iltihabı durumunda mutlaka çıkarılmalı ve özel solüsyonuyla temizlenmeli, kendi kaplarında steril koşullarda saklanmalıdır.

Bulaşma Nasıl Önlenir?

Göz iltihabı olan kişilerle yakın temasta bulunulmamalıdır. Hasta kişiler kendi gözlerine dokunmamalı,  ovuşturmamalı, ellerini sık yıkamalıdır. Kişisel temizliğe önem verilmeli, havlu, kozmetik ürün gibi eşyalar bir başkasıyla paylaşılmamalıdır. Kontakt lens kullananlar hijyeni önemsemeli, mutlaka doktor tavsiyelerine uymalıdır.

 

 

Etiketler