Konvülsiyon Nedir Çeşitleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.583
Konvülsiyon Nedir Çeşitleri ve Tedavisi

Havale geçirmenin tıp dilinde ki adı konvülsiyon olan bu sağlık sorunu, beyinde meydana gelen elektriksel aktivitenin çalışmasında oluşan anormallikten kaynaklı olarak gözlenmektedir. Vücutta meydana gelen normal dışı tepkiler; vücutta kasılma, şuur kaybı, nefes alıp verirken zorlanma ve çırpıntılar ilk belirtilerdir. Havale geçiren kişide istemsiz olarak kasılmalar meydana gelir. Beynin tamamının veya bir kısmının etkilendiği bu durumda birçok belirti gözlenebilir. Aynı zamanda birden fazla türü bulunmaktadır. Havale süreleri, genel olarak 30 saniye ile 2 dakika arasında değişkenlik göstermektedir. Erişkinlerden daha çok çocuklarda gözlenmektedir.

Çeşitleri

Konvülsiyonun genel veya kısmi olmak üzere iki çeşidi vardır. Genel konvülsiyonlar arasında; grand mal ve status epileptikus yer alır. Kısmi konvülsiyonlar arasında, fokal nöbet ve infantil spazm yer alır. Kısmi konvülsiyon adından da anlaşılacağı üzere beynin bir kısmını etkilerken, genel konvülsiyon beynin birden fazla alanını etkilemektedir.

Grand Mal: Her yaş grubunda ortaya çıkan bir konvülsiyon türüdür. Bilinç kaybı ve ani vücut hareketler en bilinen özellikleridir. Hastada istemsiz olarak çığlık atmalar gözlenebilir. Nöbetler sırasında dilini ısırabilme ihtimali vardır bunun için önlem alınması gerekir. Nöbetten sonra yorgunluk hissedilir ve uyumak istenir.

Status Epileptikus: En az 30 dakika süren bu havale tipi, yaşamı tehdit eden ve kalıcı hasarlar bırakan bir türdür. Direk olarak acil müdahale gerektirir.

Fokal Nöbet: Beynin tutulduğu bölüme göre farklı şekillerde gelişebilir. Kötü koku alma veya baş dönmesi şeklinde belirtiler ortaya çıkabilir. Diğer belirtiler arasında; kol ve bacaklarda tekrarlayan hareketler, nedensiz eylemlerde bulunma ve anlamsız konuşma yer alır. Hasta nöbet geçirdikten sonra, nöbet sırasında yaşadıklarını hatırlamaz.

İnfatil Spazm: Daha çok bebeklik döneminde ortaya çıkan bir nöbet türüdür. Gün içerisinde birkaç kez vücudu kasılır ve sallanmaya başlar. Bu tür, 1.5-2 yaşına kadar gözlendikten sonra ortadan kaybolur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte daha farklı konvülsiyon çeşitleriyle karşılaşabilir.

Konvülsiyon Nedenleri

-Yüksek ateş

-Alkol kullanımı

-Beyin tümörü

-Madde bağımlılığı olması

-Cinsel yolla bulaşan hastalık kategorisinde olan AIDS

-Yüksek tansiyon

-Hayvan tarafından sokulma/ısırılma

-Kan şekerinde düşüklük veya yükseklik

-Sıcak çarpması

-İlaçlarda gözlenen yan etkiler

-Karaciğer yetmezliği

-Kalp hastalığı

-Zehirlenme

Genel Konvülsiyon Belirtileri

-Ağızdan köpük gelmesi

-Aniden yere düşme

-Dişleri sıkıp kenet oluşturma

-Duygusal kargaşa yaşama

-Gözü bir yere odaklayıp hareket ettirmeme

-Vücutta titremeler meydana gelmesi

-Alışılmadık davranışlar sergileme

İlk Müdahale ve Tedavi

Hastane ortamından uzak bir yerde, havale geçiren kişiye yapılması gereken birtakım müdahaleler vardır. İlk olarak konvülsiyon geçiren kişinin etrafı, gereksiz insanlardan uzaklaştırılır. İşlem hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişilere göre hareket edilmemelidir. Yanlış bir girişim çok büyük sonuçlara mal olabilir. Daha sonrasında başının altına imkân varsa yastık, yoksa yumuşak bir şey konur. Boynunu sıkan bir giysi mevcut ise genişletilerek rahat etmesi sağlanır. Nefes alıp vermesini kolaylaştırmak içinde yan yatırmakta fayda vardır. Aynı zamanda ağızdan çıkabilecek kusmuk, salya gibi benzer sıvılara karşı da yan yatırmak önemlidir bu sayede çıkan sıvıların akciğere kaçması önlenir. Bunlar hızlı bir şekilde yapıldıktan sonra en kısa sürede 112 çağırılır. Eğer etrafta başka kişiler mevcut ise biri bu işlemleri yaparken diğer kişide acil yardıma başvurabilir. Hastaneye varıldıktan sonra hastanın durumuna göre karar verilir. Genellikle nöbetleri tedavi etme amacıyla ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorun vermiş olduğu süre boyunca da ilaç tedavisine devam edilmelidir. Eğer nöbetler kontrol edilemeyecek durumdaysa, ameliyat kararı verilir. Beyin ameliyatı ile hastanın nöbetlerini tedavi etme amaçlanır.

Etiketler