Kramp Neden Oluşur Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 942
Kramp Neden Oluşur Nasıl Geçer?

Krampın oluşumunun neden olduğu ve nasıl geçeceği bu sorunla karşılaşan kimseler için her zaman merak konusu olmuştur. Hemen herkes birkaç kez kramp deneyimlemiştir ve hoş bir his olmadığı kesindir. Aynı zamanda çok sağlıklı bir vücudun da göstergesi değildir. Kramp genelde vücudun yoksunluğu çektiği bir madde varsa ya da ihtiyaç duyduğu başka bir sebepten oluşur. Kramp, kas gruplarındaki kişinin isteğinin dışında oluşan kasılma olarak tanımlanabilir. Genellikle gözle görülebilir ve kramp oluşan bölgeye dokunulduğunda kas grubundaki anormal kasılma hissedilebilir.

Kramp Oluşumunun Nedeni Nedir?

“Kramp nasıl olur?” sorusunun birden fazla cevabı vardır. Kramp oluşumunun en yaygın sebebi sıvı kaybı olarak bilinmektedir. Uzun süren ve yoğun fiziksel aktiviteler de krampın sebeplerinden biri olabileceği gibi, tam tersi olarak uzun süre hareketsiz kalma ve kas gruplarının olması gerektiğinden uzun süreler çalıştırılmaması kramp oluşumunda etkilidir. Kramp oluşumuna sebep olduğu düşünülen diğer etkenler şunlardır:

 • Kalsiyum eksikliği vücut kaslarındaki istemsiz kasılmalara sebep olabilir. Aynı şekilde D vitaminin eksikliği kalsiyum emiliminin etkinliğini azaltacağı için kramp oluşumlarına sebep olabilir.
 • İdrar söktürücü ilaçlar veya karışımlar sıvı kaybına sebep olacağı için kramp oluşumunda etkilidir.
 • Fazla alkol tüketimi vücuttaki suyun büyük bölümünü harcayacağı için kramp oluşumlarına sebep olabilir.
 • Aşırı tuz tüketimi de aynı şekilde vücutta su eksikliğine sebep olur ve kramp oluşumlarıyla bağlantılandırılır.
 • Kolestrol ilacı, antidepresan kullanımı ve bazı tansiyon ilaçlarının da etken maddeleri sebebiyle kramplara sebep olabilabildiği düşülmektedir.
 • Sodyum, magnezyum, potasyum gibi kas ve sinir hücreleri için çok önemli olan elementlerin eksikliği de “Kramp ne eksikliğinden olur?” sorusunun cevaplarındandır.
 • Bazı hastalıkların krampların oluşumuna sebep olabildiği bilinmektedir. Bu hastalıkların başlıcaları Parkinson, diabet, hipotiroid ve bazı sinir hastalıklarıdır.

Kramp Sonrası Yapılması Gerekenler

Kasların anormal kasılması sebebiyle hem kramp sırasında hem de kramp sonrasında kaslarda ağrı hissedilmesi normal ama can sıkıcı bir durumdur. Krampın oluştuğu kas grubuna göre kaslar yeniden adapte olana kadar bir süre hareketin kısıtlanması bile normaldir. Kramp sırasında kasılan bölge el yardımıyla gerdirilerek kas gurubundaki kasılmanın gevşetilmesine çabalanır. “Kramp sonrası ağrı nasıl geçer?” sorusu için de esneme ve germe hareketleri cevap olabilir. Aynı zamanda kramp sonrası için sıvı tüketimi kasları rahatlatacaktır. Genelde kaslara sıcak tedavi uygulanması, yani sıcak suyla ovulması ya da sıcak su torbası konmasının da kasları rahatlaması gerekmektedir.

Kramp Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Krampın genelde vücuttaki yoğunluk sebebiyle oluştuğu düşünülürse bu durumdan muzdarip kişilerin alabileceği birkaç önlem vardır:

 • Diyetlerini gözden geçirerek beslenme alışkanlıklarındaki eksiklikleri veya aşırılıkları dengelemeye çabalamalılardır. Tek yönlü beslenmeden uzak durulmalıdır.
 • Alkol, çay ve kahve tüketiminin azaltılması veya kontrol altına alınması kramp oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerden biridir.
 • Fiziksel aktivite sırasında vücudun kaybettiği ve ihtiyaç duyduğu sıvı mutlaka aktivite sırasında ve sonrasında yerine konmaya çabalanmaladır.
 • Gün içindeki su tüketimi gözlenmeli, eğer gün içinde 2 litreden az su tüketiliyorsa bu miktar en azından 2 litrenin üzerine çıkarılmalıdır.

Kramp Tedavi Edilebilen Bir Durum Mudur?

Kramp herkesin zaman zaman tecrübe edebildiği bir durumdur. Ancak normalden fazla yaşanan durumlar bir sağlık sorununa ya da yoksunluğa işaret ediyor olabilir. Kramp tedavisi uygulaması için öncelikle sorunun ne olduğu anlaşılmalıdır. Kişinin vücudunda yapılacak kontroller ve incelemeler sonrası eğer krampların sebebi tespit edilebilirse bu yoksunluğa yönelik tedaviler uygulanabilir. Çok yoğun ve sık sık kaslarına kramp giren insanların doktorlarına danışmaları önerilir.

Etiketler