Kreatin Kinaz (CK) Nedir, Neden Yükselir, Düşürme Yolları

Yazar Yorum Yap 3.293
Kreatin Kinaz (CK) Nedir, Neden Yükselir, Düşürme Yolları

Kreatin kinaz (CK) bir testtir. Kanınızdaki kreatin kinaz (CK) adı verilen enzim miktarını ölçer. Diğer isimleri; kreatin fosfokinaz, CK, CPK’ dir.

Kreatin Kinaz (Ck) Neden Yükselir?

CK bir protein türüdür ve vücudunuzdaki kas hücrelerinin çalışması için CK gereklidir.  CK seviyeleri kalp krizi, iskelet kası hasarı, yorucu egzersiz, çok fazla alkol içtikten sonra ve bazı ilaçları veya takviyeleri aldıktan sonra yükselebilir.  Eğer CK testi sonucu seviyelerinizin yüksek çıkarsa, kas veya kalp hasarınız olabilir.  CK, üç enzim formundan oluşur.  Bunlar CK-MB, CK-MM ve CK-BB’dir.  CK-MBkalp kasınızın hasar görmesi halinde yükselen maddedir.  CK-MM diğer kas hasarı ile birlikte yükselir.  CK-BB çoğunlukla beyinde bulunur.

Eğer göğüs ağrınız varsa ve kalp krizi riski için konunun uzmanı bu testi(Kreatin kinaz {CK}) yapabilir.

Yine eğer inme ya da spor sırasında bir rahatsızlanma geçirdiyseniz, sağlık uzmanı bu testi yapabilir.  Ancak, bu proteinin seviyeleri belirli yaralanmalardan sonra iki güne kadar iyi şekilde kendini göstermediğinden, kalbin veya başka kasların hasar görüp görmediğini görmek için test birkaç kez tekrarlanabilmektedir.

Statin ilaçları alıyorsanız, olağandışı kas krampları, ağrı veya kas güçsüzlüğü yaşıyorsanız, bir CK testi yaptırabilirsiniz. Statin ilaçları yüksek kolesterolü tedavi etmek için kullanılır ve bazen ciddi kas yaralanmasına neden olurlar.  Çok nadir durumlarda, hızlı, hayatı tehdit eden bir kas yıkımına bile yol açabilirler.

Kreatin Kinaz (CK) Düşürme Yolları

Kreatin fosfokinaz veya kreatin kinaz (CPK)iskelet kasınız, beyniniz ve kalbiniz dahil olmak üzere vücudunuzdaki farklı kaslarda ve organlarda bulunan önemli bir protein enzimidir.  Metabolizmada önemli bir rol oynar, ancak CPK seviyeleri yükseldiğinde, bu bir sinir veya kas (nöromüsküler) hastalığı geliştiğinin bir göstergesi olabilir.  Kreatin kinaz (CK) seviyelerini azaltmak içinkalp sorunları, kas aşınması ve diğer nöromüsküler hastalıkların gelişme olasılığını azaltmak gereklidir.

Yöntemler

Belli hastalıkların gelişmesini önlemek için sağlıklı yiyecekler ve besinler olduğunu bilmek gerekir. Bu gıdalar (otlar, doğal ve sağlıklı besinler) yüksek CPK seviyelerine yol açan hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kolesterolünüzü düşürdüğünü bildiğiniz yiyecekleri yiyin.  Kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olan besinler, kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.  Kalp hastalığıyüksek CPK düzeylerinin en yaygın nedenlerinden biridir.

Ceviz ve badem yiyin: Bu tür yemişlerin günlük tüketiminin LDL kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Haftada iki ila üç enginar yiyin: Enginar yaprağı ekstresi, vücudunuzun kolesterolü hızlandırmasına ve kolesterolünüzü azaltmasına yardımcı olur.

Çözünür liflerde yüksek olan yiyecekleri yiyin: Yulaf, baklagiller, kuru erik, elma, havuç ve brokoli gibi yiyecekler bağırsaklarınızın çok fazla kolesterol emmesini engeller.  Günlük 10 gram yüksek lifli yiyecekler yerseniz, LDL kolesterol seviyenizi% 5 oranında azaltabilirsiniz.

Sarımsak tüketin.  Sarımsağın sağlıklı bir kalbi teşvik ettiği uzun zamandır bilinmektedir.  Ayrıca, kalbinizin arterlerinin tıkanmasını engelleyerek kolesterolü düşürdüğü de bilinmektedir.  (Sarımsak, çeşitli rahatsızlıkların kontrol altına alınmasına ve tedavi edilmesine yardımcı olduğu düşünülen allisin adı verilen bir kimyasal üretir.)

 C vitamini alımınızı artırın. C vitamini, bağışıklık sisteminizi çalışır durumda tutmakla ünlü bir antioksidandır.  Ayrıca kalbinizin sağlığını korumada da rol oynar.  Sağlıklı bir kalp, azaltılmış CPK seviyeleri anlamına gelir.  Günde en az 45 mg C vitamini tüketmeye çalışın.  (portakal, limon ve çilek gibi yiyecekler yiyerek C vitamini alabilirsiniz.)

A vitamini takviyeleri alın; C vitamini gibi, A vitamini de kalbi sağlıklı tutmada rol oynar.

Magnezyum;.  Magnezyum eksikliği, CPK düzeylerinde yükselmeye neden olan kas kramplarına veya spazmlara neden olabilir.(kabak, muz, pancar, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler magnezyum açısından zengin gıdalardır) Bu anlamda günde 50 gram magnezyum almak iyi olacaktır.

Daha fazla yeşil çay iç.  Yeşil çayın sağlığa pek çok yararı vardır ve yeşil çay kolesterolünüzü düşürmede de oldukça etkili olmasıdır.

 

Etiketler