Kriptik Tonsillit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Yazar 1 Yorum 10.018
Kriptik Tonsillit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Kriptik tonsillit, bademciklerde kriptler adı verilen küçük çukurlar veya delikler geliştiğinde oluşur. Bu çukurlar yiyecekleri yakalamakta ve hatta bademcikler oluşturmaktadır (bademcik taşları). Bu taşlar gıda parçacıkları, bakteriler ve ölü hücrelerden oluşur; Ve rahatsız edici bir koku taşırlar.
Taşlar çok büyük olursa ve hava akışını tıkarsa, durum oldukça rahatsız edici ve bazen tehlikeli olabilir.

Kriptik Tonsillit Belirtileri

Kriptik Tonsillit karakteristik belirtileri şunları içerir:

 • Boğaz ağrısı ve acı
 • Bademciklerin şişerek acı verici hale gelmesi; Bu duruma enfeksiyon neden olmaktadır.
 • Yutma zorluğu; Rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak katıları veya sıvıları yiyecekleri yutmada zorluk çekebilirsiniz.
 • Ağız kokusu
 • Boğazda beyaz artıklar oluşması
 • Ateş
 • Vücutta ağrı
 • Kulak ağrısı

Kriptik Tonsillit Tedavisi

Durum çok ağır değilse, sağlık uzmanınız sizi bekleyip izlemenizi ve belirtilerinizi takip etmenizi isteyebilir. Bunun yanında, boğaz ağrısını gidermek ve yutma sırasında zorlukla başa çıkmak için tuzlu su gargaraları önerebilir. Tuzlu su rahatsızlığı hafifletir ve enfeksiyonu savuşturur.

 • Enfeksiyona karşı savaşmak ve durumun ilerlemesini önlemek için antibiyotikler reçete edilebilir.
 • Doktorunuzla konuşun ve bir C vitamini takviyesi başlatın. C vitamini iyi ağız sağlığı ve enfeksiyonlarla mücadele için çok önemlidir. Günde yaklaşık 2 doz, 10 gün boyunca C vitamini takviyesi önerilmektedir.

Kriptik Tonsillit Ameliyatı

Bazı durumlarda Kriptik Tonsillit için ameliyat gereklidir. Doktorunuz sizden taşları cerrahi olarak çıkarmanızı ve tonsiller dokuyu çıkarmanızı tavsiye edebilir. Seçeneklerinizi doktorunuzla görüşün ve sizin için en iyi olanı anlayın. Bazı durumlarda, cerrahınız tonsiller taşlardan kurtulmak için yerel uyuşturucu ajanı kullanarak oldukça basit bir prosedür uygular. O zaman genel anestezi gerekmeyebilir.
Bademcik taşları, kronik tonsillit olanlarda oldukça yaygındır, bu nedenle tonsillektomi yoluyla etkili şekilde başa çıkmanın yolu budur. Bu işlem sonrasında bademciklerden tamamen kurtulur ve böylece taş oluşumu ihtimalini ortadan kaldırılmış olur. Bir tonsillektomi genellikle genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan çıktığınızda birkaç gün yutma zorluğu çekebilirsiniz.
Doktorlar genel olarak tonsillektomi önermektedirler. Tonsillektomi, Kriptik Tonsillit tedavisini yönetmek için bademcikleri tamamen çıkarılma işlemidir. Bu prosedür olabildiğince etkili olmakla birlikte ameliyat sonrası kesinlikle acı verici ve rahatsızdır ve tam iyileşme 1 ila 2 ay sürer.
Tonsillektomi yerine, somonplasti olarak bilinen bir prosedürle bademcikleri shriveled yaptırmaktır. Doktor, bademciklerinize küçük iğne elektrotları ilacın içine sokup bademcik dokusunu yakacak bir enerji dalgası salacaktır. Bademcikler küçülmeye başlar ve tek başlarına büzülür.
En iyi tedavi seçenekleriniz ve iyileşmeniz hakkında doktorunuza danışın.

Etiketler
« Önceki konu

1 Yorum

 1. Hocam merhaba ben 3 yildir kriptik tonsilitle ugrasyorum ve bir sene her ay vuruldum deposilin 5 6 ay cikmadi simdi tekrar cikiyor ve aftta cikiyor surekli ne yapmayilim