Kuadripleji Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 5.427
Kuadripleji Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bazı hastalıklar hem isimleri bakımından hem de etkiledikleri alanlar bakımından değişik ve farklı yapılara sahiptir, hatta bazıları diğerleri ile etkileşimler geçirerek mutasyona uğrayabilir. Bilindiği gibi hastalığa çeşitli bakteri ve mikroplar neden ve bu organizmalarda birer canlı oldukları için evrimleşmeleri kaçınılmazdır. Ayrıca bazı hastalıklarında isimleri konulsa da birden fazla isme sahip olabilirken tam olarak kişiye verdiği rahatsızlıkları anlatabilmek daha doğrusu hastalığı tanımlayabilmek mümkün değildir. Örneğin kuadripleji nedir sorusuna alabileceğimiz standart bir cevap olmasa da kısaca insanın sahip olduğu 4 uzvun ya da vücudun hepsinin işlevini kaybetmesi felç durumuna geçmesidir, ayrıca tetrapleji olarak da bilinir. İnsanın omuriliğin hasar görmesi ve bu durum ile bağlantılı olarak ortaya çıkan çeşitli şikâyet ve rahatsızlıkların bütünü olarak değerlendirebiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse hem kuadripleji hem de tetrapleji olarak bilinen bu hastalık bütün vücudu etkileyen nedenleri farklı olabilen bir felç türü hastalıktır.

Kuadripleji nedenleri konusuna gelirsek de sıralama yapabileceğimiz etkenler ile sizler için bir liste oluşturabiliriz. Etkilenen uzuvlara bağlı olarak beyin hasarı veya omurilik hasarı kaynaklı olabilir, bazen tüm vücut yerine kollar ve bacaklar etkilenebilmektedir ve hatta bütün vakalarda parmak işlevlerinde bozukluk muhakkak olarak görülmüştür. Nedenleri en temel olacak şekilde anlatmak gerekir birisi kişinin fiziksel olarak yaşadığı travmalar olabilir diğeri ise çocuk felci veya müsküler distrofi gibi geçirdiği hastalıklar olabilir. Yanlış bilinen bir gerçek de boyun kırılmaları kuadripleji tanısı görülmeyebilir. Belirtileri konusuna gelecek olursak da bazen bütün vücut olarak etkilenme söz konusu olabileceğinden bağırsakların ya da mesaneni kontrolü, cinsel işlevsizlik, sindirim ve solunum sistemleri gibi çalışan sistemlerimizin de işlevlerinin bozulması belirtileri arasında yer alabilir. Ayrıca etkilenen bölgede yüksek seviyede duyu azalması meydana gelirken nöropatik ağrıların varlığı da gözlemlenir.

Kuadripleji tedavisi konusuna gelince de hastalığın felç alanında etki ettiğini bildiğimizden en etkili ve bilinen tedavi metotları elbette ki hastaya özel olarak ayarlanan ve hastanın işleyişini kaybettiği organ ve uzuvlarının tekrar kontrolünü sağlayabileceği özel egzersiz programları ile birlikte fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Ayrıca hekiminizin gerekli gördüğü durumlarda ya da hastalık kaynaklı kuadripleji durumlarında etkileri azaltmak ve diğer hastalığında tedavisi edilebilmesi bakımından ilaç tedavileri de uygulanabilir.

Etiketler