Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Yazar Yorum Yap 19.836
Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Küçük tansiyon yükselmesi sonucunda vücudumuz birtakım belirtiler vermektedir. Küçük tansiyonun ortaya çıkmasında birtakım nedenler ön plana çıkmaktadır. Küçük tansiyon yüksekliği daha çok gıda tüketimi ile alakalı olduğu için gerekli önlemler ile önün geçilmesi gerekir.

Küçük Tansiyon Yükselmesi Nedir?

Kanın insan vücudunda dolaşım sağlayabilmesi için bir basınca ihtiyacı vardır. Bu basınç, kalbin kasılması ile meydana gelen kanın, damarların içinde pompalanması ile meydana gelir. Bunun haricinde uygulanan basıncın dengeli olması için elastik bir yapıya sahip olan atardamarlar da çalışmaktadır. Kalbin kasılması ile birlikte damarların içindeki basıncın ulaşabilecek en yüksek seviyeye ulaşması sonucunda küçük tansiyon yüksekliği meydana gelir. Bununla birlikte küçük tansiyon yüksekliği beraberinde bir takım sağlık sorunlarını da getirdiği bilinmektedir.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Küçük tansiyon, kan basıncının ani yükselmesi sonucunda damarlarda baskı yapması nedeniyle sağlıklı olan bir kişide sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yaş ya da cinsiyet farkı gözetmeksizin hemen hemen her bireyde ortaya çıkması muhtemel olan bu durumun nedenleri farklıdır. Küçük tansiyon, 90 mm’den daha yükseğe çıkarsa, bu durum küçük tansiyon yükselmesi olarak değerlendirilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Küçük tansiyon, büyük tansiyonun yükselmesi ile aynı neden bağlı olarak yükselir. Bununla birlikte küçük tansiyon genellikle beslenme düzenine bağlı olarak yükselmektedir. Dengeli ve düzenli bir biçimde beslenen kişilerde küçük tansiyon yükselmesi görülmezken, aşırı tuzlu yemek tüketen kişilerde küçük tansiyon yüksekliği meydana gelebilir. Ayrıca dönemsel değişimler, mevsimsel faktörler, sinir ve aşırı stres gibi pek çok durum küçük tansiyon yüksekliği nedenleri arasında yer alır. Çok sıcağa maruz kalmış kişilerde de küçük tansiyon yükselmesi görülebilir.

Aniden yükselen küçük tansiyon, birçok tehlikeli sağlık problemine yol açabilir. Bu nedenle beslenme düzeni ile birlikte diğer faktörlere dikkat etmeniz gerekir.

Küçük Tansiyon Yüksekliği Belirtileri

Küçük tansiyon yüksekliği belirtilerinden en belirgin olanı ve en önce ortaya çıkanı gözlerde kararma, baş ağrısı ve başa dönmesi gibi şikâyetlerdir. Bu şikâyetlere sahip olan kişiler doktora gittiklerinde genellikle küçük tansiyon yüksekliği tanısı konulmaktadır. Küçük tansiyonun yükseklik derecesine bağlı olarak şiddetinde de değişiklikler yaşanabilir. Bu nedenle belirtilerin oluşması ile birlikte doktora başvurulmalıdır.

Küçük Tansiyon Tedavisi

Küçük tansiyonunuzun yükselmesi ile doktora gittiğinizde doktorunuz birkaç tüketim önerisi sunacaktır. Küçük tansiyonu olan kişilerin daha çok organik ve potasyum bakımından zengin yiyeceklere yönelmesi gerekir. Muz ve kabak, küçük tansiyon yüksekliği olanların tüketmesi gerek gıdalardandır. Günlük 300 mg potasyumlu gıda tüketerek, tansiyonunuz dengede tutmanız mümkündür.

Küçük tansiyon yüksekliği belirtilerinden sonra tansiyon ve kan basıncının dengesinin sağlanması gerekir. Böylece küçük tansiyon normal seviyesine ulaşır. Gerekli testlerin ve kontrollerin yapılması ile birlikte de genel tedavi süreci şekillenir.

Küçük tansiyon yüksekliği tedavisi için beslenme haricinde sinir ve strese de dikkat etmek gerekir. Sinir ve stresten uzak bir hayatın yanı sıra spor yaparak ve bol su tüketerek de küçük tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Küçük tansiyonun aniden yükselmesi durumunda çeşitli sağlık sorunları ortay çıkabilir. Bu nedenle aralıklı olarak küçük tansiyon ölçümlerinizi yaptırarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Etiketler