Kulak Uğultusu Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 1.627
Kulak Uğultusu Neden Olur Nasıl Geçer?

Gün içerisinde birçok kişinin yaşadığı kulak uğultusu başladıktan kısa bir süre sonra geçebilmektedir. Fakat bu durumun çok sık olması ve devamlı hale gelmesi sağlık hakkında uyarıları işaret edebilir. Kulak uğultusu kulak içerisinde oluşan seslerdir. Tek kulak içerisinde oluşan bu sesler kimi zaman çift kulakta da meydana gelebilmektedir.

Kulak uğultusuna neden faktörler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Fakat önemli olan bu durumun çok uzun süre olmamasıdır. Kulak uğultusu oldukça rahatsız edici ve sinir bozucu bir yapıdadır. Bu nedenle durumun altında yatan kaynakların bir an önce tespit edilmesi gerekmektedir.

Kulak Uğultusu Nedenleri 

Kişinin sürekli devam eden kulak uğultusu rahatsız edici olacağından bazı geçici sebeplerden kaynaklı kulak uğultuları da meydana gelebilmektedir. Yüksek ses geçici kulak uğultularına sebep olan bir faktördür. Özellikle yüksek ses maruz kalınabilecek ortamlarda kulağına yapılan ses baskısı kulakta uğultu oluşmasına neden olur. Yüksek sesli konser, silah patlaması ve diğer patlamalar kulakta yüksek sesten kaynaklı uğultu yapabilir.

Hastalıkların bir kısmı ve kullanılan bazı ilaçlar kulakların uğuldamasına neden olabilir. Özellikle alerjiler bu konuda daha yaygındır. Bazı ilaçların yan etkileri arasında kulak uğultusu kaçınılmaz olabilmektedir. Kulak uğultusunun temel nedenini anlayabilmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tümör , stres ve diyabete bağlı olarak kulak uğultusu da yaşanabilir.

Çevresel etkenler kulak uğultusunda oldukça fazla rol oynamaktadır. Seslerin çok yüksek olması ve sürekli olarak yüksek sesli ortamlarda bulunmak günün kalan kısmında kulak uğultusuna sebep olabilir. Bu nedenle bu alanlarda kulak sağlığı için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kulak Uğultusu Tedavisi 

Kulak uğultusu bazı hastalıklar için işaret olsa da normal bir bireyin devamlı kulak uğultusu yaşaması sıkıntı yaratacaktır. Bu nedenle kulak uğultusunun olmaması için çeşitli önlemler almak her zaman daha iyi olacaktır. Kulak uğultusunu engelleyebilmek için öncelikle çok fazla gürültülü ortamdan uzak durulmalıdır.

Tuzlu gıdaların azaltılması ve tuz miktarının da düşürülmesi tansiyondaki iniş ve çıkışları dengeleyeceğinden kulak uğultusunu durdurabilir. Bu nedenle tuzun azaltılması her zaman iyi gelecektir.

İlaçların yan etkisinden kaynaklı kulak uğultularında doktora bilgi verilerek ilaçlar değiştirilebilir. Bununla beraber bir süre daha devam eden kula uğultusu bir süre sonra tamamen ortadan kalkacaktır.

Psikolojik destek insanların ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle kulak uğultusu gibi durumlar ruh sağlığının tehlikede olduğu ifade edebilir. Ruh sağlığı için psikolojik destek alınabilir.

Kulak uğultusunda vitamin eksikliği de söz konusu olacağından özellikle A vitamini eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan durumlarda besin takviyesi ya da A vitamini bakımından zengin gıdaların tüketilmesi tercih edilebilir.

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan kulak uğultuları işitme cihazı ile ortadan kaldırılmaktadır. Böylece kişinin uzun süre cihaz ile sağlıklı bir şekilde duyması sağlanabilir.

Etiketler