Kurdeşen Dökmek Nedir, Tedavisi ve İlacı

Yazar Yorum Yap 1.221
Kurdeşen Dökmek Nedir, Tedavisi ve İlacı

İnsan vücudunda birbirinden farklı görevlere sahip onlarca çeşitte organ ve doku bulunmaktadır ve elbette bunlara bağlı olarak gelişen hastalık türleri de beraberinde gelmektedir. Bazı hastalıklar kişilere özel formlara bürünüp değişik tepkimeler verse de bazı hastalıklar herkeste aynı şikâyet ve etki yaratır, genelde bu hastalıklar sürekli kullanılan organ ya da dokularımızda rastlanılır. İnsanlık tarihi kadar eski sayılan kurdeşen dökmek nedir bu yazımızda kısaca inceleyelim, öncelikle bir cilt hastalığı olduğunu belirtebiliriz ayrıca iki farklı türü olduğunu da söyleyebiliriz. 2 veya 6 saat arasında döküntülerin kabarıp geçmesi ile oluşan kurdeşen akut kurdeşendir ancak 6 hafta gibi bir süreden uzun süren kurdeşene ise kronik kurdeşen diyebiliriz. Genel olarak kırmızı renkli döküntüler görülmesi ile oluşan kaşıntılı bir deri hastalığıdır, döküntülerin hemen kabarıp yaklaşık 1 saniye kadar sürede sönmesi ile yaşanır. Toplumda genel olarak yürütülen bir kanı olan her deri hastalığının bulaşıcı olarak görünmesi oldukça yanlıştır, sanılanın aksine kurdeşen bulaşıcı değildir. Kurdeşenin nedenleri oldukça farklı olabilmektedir çeşitli gıda kaynaklı olabilecekleri gibi fazla ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımından veya safra kesesi iltihabı, hepatit, stres ve astım gibi ciddi düzeydeki rahatsızlıklardan kaynaklı da olabilir.

Kurdeşen tedavisi konusuna geçmeden öncesinde dilerseniz belirtileri nelerdir biraz da ona bakalım; en belirgin belirtisi bilindiği üzere düğüm halinde ya da bakla biçiminde kırmızı renkli kabarcıkların birden belirmesidir. Kesin tanı konulabilmesi için mutlaka hastane ya da hekimlerden yardım talep etmelisiniz. Tedavi konusuna gelecek olursak da daha öncesinde bahsettiğimi gibi iki farklı çeşidine göre tedavi süreci vardır, kısa süreli etkili olan akut kurdeşen de genel olarak acil servis birimlerinde tedavi edilir ve yine de emin olunması açısından cildiye polikliniğine yönlendirilir ayrıca kurdeşenin altında yatan detaylı olarak araştırılarak incelenir. Diğer yönden biraz daha uzun süreli olanlarda antihistaminik olarak adlandırılan kurdeşen ilacı olarak da bilinen alerji ilaçları ile ya da kortizon içerikli ilaçlar ile tedavi edilir ancak kortizonun zararlı olduğu göz önünde bulundurulursa bitkisel kortizon içeren kremlerin kullanılmasında fayda vardır.

Kurdeşen aslında toplumuzda yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin sık görülen hastalıklar arasında yer alır, genel olarak herkeste görülse de altında yatan nedenler bakımından farklılaştırılması mümkündür. Yine de hastalığın rastlanılması konusunda bir genelleme yapılması gerekirse de orta yaş aralığındaki kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Çoğu kişinin de dikkat ettiği gibi hangi grup ilaçları kullanırsanız kullanın yan etkileri bölümünde yer alan ilk satırlarda kurdeşen ismini görebilirsiniz. Kimyasal içerikli ilaçların genelinde bu durum mevcuttur, en belirgin tetikleyicisi olarak bilinen alerjik reaksiyonlar etken maddelerin vücuda girmesi ile farklı tepkimelere yol açabileceği gibi direk olarak kurdeşene de neden olabilir. Ayrıca yaşanılan döküntü durumunun vücudun tek bir bölgesinde olabileceği gibi tüm vücudu kapsayan şekilde de görülebilir.

Etiketler