Larenjit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.389
Larenjit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Larenjit Vücudun bir bölgesinde mikrop durumu meydana gelirse vücudun savunma sistemi hemen devreye girer. Hemen vücudun o bölgesine savunma hücreleri yollanır. Bu işleme inflamasyon adı verilmektedir. Ancak mikroplara karşı mücadele edilen bölgede birtakım belirtiler oluşur. İşte bu nedenle gırtlak bölgesinde oluşmuş inflamasyona larenjit adı verilir. Bu hastalık kalabalık mekanlarda çalışan kişilerde, öğretmenlerde sıklıkla görülen bir problemdir. Sebebine ve korunma yollarının nasıl olacağına dair bilgilerin yer aldığı açıklamalar aşağıda sunulmuştur.

Oluşma Sebepleri Nedir?

Çok fazla bağırarak ve yüksek volümle konuşmak, bağırmak ve ortamda oluşan aşırı tozlanmadan olumsuz etkilenen gırtlak yapısı güçsüz düşer ve sonucunda larenjit oluşur. Üst solunum bölgesine yerleşen virüsler güçsüz haldeki gırtlağa yerleşirler ve larenjiti başlatmış olurlar. 15 – 20 günlük sürede iyileşirse akut, bu süre zarfında iyileşmezse kronik oluşum diye nitelenir.

Belirtileri

 • Boğazda meydana gelen yanma
 • Öksürük durumu vardır
 • Hapşırma süreklidir
 • Boğaza kaşıntı hissi oluşur
 • Ses kısılması muhtemeldir ve nadiren de olsa geçici ses kaybı görülebilir

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 • Ses sanatçıları belirli zaman aralıklarında boğazlarını dinlendirmelidirler
 • Gün içerisinde belirli zamanlarda ılık su içerek boğaz ve gırtlağın nemli tutulması gerekir
 • Çalışılan ortam kapalı ise hava soğuk dahi olsa cam açılmalı ve havadaki uçuşan tozların dışarı çıkması sağlanmalıdır
 • Yaz ve kış dönemlerinde aşırı  derecede soğuk su ve diğer tür içeceklerin içilmemesi gerekir
 • Kış döneminde sıcak içecekler içerek gırtlak yapısındaki mukozanın yumuşak kalması sağlanmalı ve gırtlak bölgesi sıcak tutulmalıdır
 • 1 bardak süte 1 tatlı kaşığı bal (kestane balı) karıştırılır ve günde 2 kez içilirse larenjite karşı önemli bir korunma sağlanmış olur

Tedavisi

Tedavi sürecinde temel prensip gırtlak mukozasının nemli tutulmasıdır. Bu sebeple hasta kişinin aralıklarla ılık su ve ılık bitki çayları içmesi çok faydalı olacaktır. Mentol içerikli buhar banyoları da çok faydalı olur. Bir leğene sıcak su koyulur ve içerisine okaliptüs yaprakları Atılır. Ya da Vicks gibi mentol içeren ürünlerden 1 yemek kaşığı atılır ve 1 dakika beklendikten sonra sıcak havan ağız ve burun yolu ile 5 dakika kadar  solunursa çok faydalı olacaktır. Hastalık süresi boyunca asla yüksek sesli ve bağırarak konuşmamaya özen göstermek gerekir.

Bakterilerin sebep olduğu bir rahatsızlık olmadığından asla antibiyotik kullanılmamalıdır aksi halde hiçbir faydası olmayacaktır. Antibiyotikler sadece bakterilerin yol açtığı hastalıklar için kullanılmalıdır. Eğer hastalık kronik bir hal almış ise bu tür vakalarda sadece antiviral ilaçlar kullanılmalıdır.

 

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »