Lazarus Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.017
Lazarus Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lazarus Sendromu

Lazarus Sendromu, başarısız geçen bir kalp masajı sonrasında dolaşım sisteminin kendiliğinden hareket kazanması sonucunda vakanın olağanüstü beden hareketlerinde bulunmasına verilen isimdir. Lazarus Sendromu, adını Hz. İsa’nın öldükten sonra tekrar diriltilmemesine vesile olduğu Lazarus adındaki bir adamdan alır.

Lazarus Sendromu Nedenleri?

Henüz Lazarus Sendromu nedenleri tam olarak ortaya konulamamışsa da çoğunlukla bu durumun ortaya çıkmasındaki etkenin hızlı kalp masajı sonrasında göğüs içindeki basıncın yavaş yavaş azalmaya başlaması ile ortaya çıkan bir rahatlama belirtisi olarak düşünülmektedir. Araştırmalar sonucunda da Lazarus Sendromu sonrasın kişinin kalbinin atmaya başlaması ise rahatlama sırasındaki kalbin elektriksel hareketlenmesinin kendiliğinden meydana gelmesidir.

Lazarus Refleksi

Lazarus Sendromu aslında bir refleks hareketidir. Refleks yayının neden olduğu bir refleks olarak da görülebilir. Lazarus Sendromunun meydana gelmesinde beynin bir işlevi değil, omurgaların sinirsel sistemlerinin bir refleksi olarak düşünülmektedir. Tüm bunlara rağmen henüz Lazarus Sendromu ile ilgili net bilgilerin ortaya konulduğunu söyleyemeyiz.

Lazarus sendromu bir refleks olarak da tanımlanabilir. Bu noktada hastanın kollarında hafif bir titreme meydana gelebilir. Bununla birlikte kolların gövde üzerindeki pozisyonunda da değişmelerin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Olay sıralaması ise önce dirseklerin strenum üzerine kalkması, sonrasında ise kolların esnemeye başlamasıdır. Çoğunlukla boyun ve çeneye dokunma hareketleri görülebilir. Bunun yanı sıra kolları çapraz bağlama tarzında bir hareket de meydana gelir. Tüm bu eylemlerin yanında kısa bir süreliğine nefes alıp vermelerinde olabileceği bilinmektedir.

Lazarus Sendromu Ne Sıklıkla Görülür?

Lazarus sendromu ile ilgili vaka kayıtları 1982 yılından bu yana tutulmaktadır. Lazarus Sendromu ile ilgili tıp literatürüne giren yaklaşık vaka sayısı da 38 olarak belirlenmiştir.

Tarihteki Lazarus olguları

1.Daphne Banks’ın Esrarengiz Ölümü

Lazarus sendromunun bir örneği de 1996 yılında cambridgeshire’de yaşayan bir çiftin eşi Daphne Banks adlı bir kişidir. İntihar ederek hayatına son vermek isteyen bu kişinin öldüğü düşünülerek Morga kaldırılmıştır. Ancak saatler sonra nefes alıp verdiği görülür. Bu durumu fark eden doktorlar hemen müdahale eder.

2.Michael Wilkinson’ın Sonradan Gelen Ölümü

1 Şubat 2009 tarihinde Preston da bir bölgede Michael adında bir kişi şoka girmiş bir vaziyette bulunmuştur. 23 yaşında olduğu bilinen Michael, bulunur bulunmaz hastaneye sev edilmiştir. Doktorlar, Michael’ hemen adrenali ve benzeri ilaçlar verir. Bununla birlikte kalp mesajı ile Michael’i hayata döndürmeye çalışırlar. Lakin tüm müdahaleler rağmen Michael’e öldü teşhisi konulmaktadır. Sonrasında ise yaklaşık 35-40 dakikalık süreç sonunda Michael’in nabzının attığı görülmüştür. Bu defa doktorların müdahalesi yeterli olacak ve Michael hayata dönecektir. Ancak Michael’in hayatta kaldığı süre sadece 2 gün olarak kayıtlara geçmiştir. Sonrasında Michael tamamen hayatını kaybetmiş Lazarus sendromu bir vaka olarak kayıtlara geçmiştir. Tarihteki 38 vakadan biri Michael Wilkinson diğeri ise Daphne Banks adlı kişilerdir.

 

Etiketler