Ldl Kolestrol Nedir? Ldl Düşüklüğü ve Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

Yazar Yorum Yap 8.577
Ldl Kolestrol Nedir? Ldl Düşüklüğü ve Yüksekliği Kaç Olmalıdır?

Ldl Kolestrol Nedir?

Ldl kolesterol yüksekliği, çeşitli hormonlarda kullanılır. Ldl, kolestrolün karaciğerden organlara ve dokulara taşınmasına izin veren bir protein grubudur. Ldl, kolesterolde birikir ve damarların etrafında sertliğe neden olur. Bu birikimler damarlar üzerinde yavaş yavaş damarlara doğru hareket ederler ve damarlardan yeterli miktarda kan alınmasını önlerler. Bu, kalpte ve beyinde beslenen damarlarda en sık görülen durumdur. Kalp krizi, diyabet ve nihayetinde beyne etki eden kanser gibi birçok ciddi hastalığa neden olur. Dolayısıyla, yüksek Ldl kolestrolü, hayatı tehdit eden bir etmen olmasının yanı sıra ciddiye alınması gereken bir konudur.

Ldl Kolestrol Nedir
Ldl Kolestrol Nedir

Ldl Kolestrolün Yükselme Sebebi

Birçok parametre Ldl kolestrolü artırmak veya azaltmak için etkilidir, ancak başlıca faktörler genetik olan faktörlerdir. Ldl kolesterolü kullanıcı tarafından tüketilirken vücudun büyük çoğunluğu kendisini üretir. Başka bir deyişle, cins miktarını büyük ölçüde belirler. Ldl kolestrolünün yükselmesinde ikinci en önemli faktör beslenme alışkanlıklarıdır. Hayvan yemi besinleri tüketen kişinin kolestrolü zamanla artar. Hareketsizlik ve sigara tüketimi iyi anlamda olan kolestrolü düşürür. Stresli koşullar, vücudun Ldl kolestrol oranını arttıran faktörlerdir.

 Yüksek Kolestrolü Düşürme Yöntemi

Ldl kolestrolün şekli değiştirilirse yaşam biçimini de değiştirme sağlanır. Dinlenmek ve gevşemek için harika bir yöntemin bulunması şart olmaktadır. Sebze ve meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır. Meyvelerin haricinde ise kuru bakliyatlar tercih edilmelidir. Bununla birlikte doğru beslenilmiyorsa, mümkün olduğunca patateslerden kaçınmak gerekiyor. Sucuk ve pastırma gibi kolesterollü yüksek etler tercih edilmemelidir. Haftada en fazla 2-3 yumurta yenmelidir. Hazır kek, cips, mayonez, hazır salata sosu, tereyağı, donyağı ve kuyruklardan uzak durmak gerekmektedir. Sigara tüketimi de Ldl kolesterolü artıran başka bir etkendir. Bu nedenle sigarayı derhal bırakmak gerekiyor. Alkol, vücutta şekere dönüşerek Ldl miktarını arttırır. Durum böyle olunca da vücudumuza zararı oldukça fazla olmaktadır. Ldl kolestrolünü düşürmenin başka bir yolu da düzenli olarak yapılacak egzersizlerdir. Bu nedenle, Ldl kolesterolü düşürmek için ideal ağırlığa antrenmanlar ve egzersizler yaparak ulaşılmalıdır. İlaçlar, Ldl kolestrolü düşürmek için son çare olarak düşünülmelidir. Çünkü kolestrol ilaçları ömür boyu tüketilmesi gerektiğinden dolayı bağımlılık seviyelerine kadar işi ilerletebilir. Hayat boyu süren ilaçlarla olan etkileşim tam olarak sevilmemektedir. LDL kolesterolü düşürmek için diyet ve egzersiz ilk kez uygulandığında vücut kabul eder ise, hastanın ilaç kullanması yerine antrenman ve egzersizler öncelikli olarak tavsiye edilmelidir.

 Ldl Kolestrolü Yüksekliğine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Ldl Kolestrolün Yükselme Sebebi
Ldl Kolestrolün Yükselme Sebebi

Yanlış Beslenme

Koyun veya Dana gibi hayvanlardan elde ettiğimiz etlerin doymuş yağlara sahip olması ve bizimde o etleri yememiz halinde kolestrolümüzün yüksek seviyelere çıkması kaçınılmaz bir gerçektir. Doymuş yağlara örnek vermek gerekirse;

* Etler, sütler, yumurtalar ve peynirler gibi hayvanlardn elde edilen besinler

* Margarinler ve tereyağları

* Kızarmış olan yiyecekler

* Atıştırmalık olan çerezler, cipsler ve krakerlerde doymuş yağlardan yüksek oranda bulunmaktadır.

Sigara

Nikotin tütün ürünlerinde damar duvarlarına zarar verebilir ve Ldl kolestrolünün izmarite yapışmasına izin verebilir. Yapışkanlar yerine yenilerini üretmeye çalışmak vücutta Ldl yükselmesine neden olabilir. Sigara, felç ve kalp krizi gibi ciddi sorunlara neden olur.

Yaş ve Cinsiyet Farklılığı

Kişi 20 yaşına eriştikten sonra Ldl kolestrol seviyesi yükselmeye başlar. 50 yaşından sonra erkekler Ldl kolestrolü seviyesi konusunda dikkatli olmalıdırlar. Kadın Ldl kolestrol seviyeleri menopozdan dolayı daha düşüktür ancak, menopozun etkisini artırması ile erkeklerin Ldl kolestrol seviyesine yaklaşmaya başlar.

   Metabolik Sendromlar

Metabolik sendrom; yüksek tansiyon, aşırı çevresel birikim ve anormal kolesterol seviyeleri birer metabolik sendromlardır. Metabolik sendromu gösteren Ldl kolestrol yükselmeleri de mevcut durumdadır. Metabolik sendrom şu nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir;

* Hareketsiz bir yaşam sürmek ve dolayısıyla buna bağlı olarak da aşırı kilolu bir kişiye dönüşmek,

* Karaciğer ve böbrek hastalıklarına yakalananlar, metabolik sendromlara yakalanma riskleri yüksek olan kişilerdir.

Bulaşıcı Hastalıkların Etkisi

Bakteriler ve virüsler metabolize olabilirler, parçalanabilirler ve kolesterolün dağılıp fazla olma sürecini artırabilmektedirler. Ldl kolesrolünün yüksekliği bu hastalıklarla savaşan vücudun savunma mekanizmasının etkisidir.

  Stres Kaynaklı Olması

Gün içerisinde birçok kişi ağır işlerde ve mentalite olarak sıkıntılı işlerde çalışmaktadırlar. Durum böyle olunca da insanlar ile uğraşmak aslında en zor koşulların altında çalışılıyor olduğunun da göstergesi olmaktadır.

Etiketler