Leğen Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar Yorum Yap 1.019
Leğen Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Leğen kemiği ağrısına ne iyi gelir sorusu, bu bölgede sürekli ağrı yaşayan insanların ortak merak konusudur. Kalçamızda bulunan kemikleri kıkırdaklar ve kaslar, gün boyunca sürekli çalışır ve zorlanır. Kalça ağrısı birçok kişi tarafından yaşanır ve genellikle bu ağrı bacağa vurur. Kalça ağrısının neden yaşandığının tespiti önemlidir. Bu ağrı basit bir incinmeden de kaynaklanıyor olabilir, kanserden de. Bu yüzden teşhisin ve tespitin çabuk yapılması, bu ağrının tedavisinde zaman kazandıracaktır.

Leğen Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Kalça ağrısı ilaçları kullanmadan önce ağrınızın hangi sebepten kaynaklandığını tespit etmeniz gerekir. Bu sebeplerin ciddiyetine göre kullanacağınız yöntem de değişecektir. Kalça ağrısı sebepleri; kemikten, damarlardan ya da kaslardan dolayı olabilir. Bu sebepleri açarak maddeleyecek olursak şöyle bir liste ortaya çıkabilir:

 1. Kemik erimesi
 2. Enfeksiyon
 3. Aşırı kilo
 4. Sinir sıkışması
 5. Eklem iltihabı
 6. Kalça kemiği çatlaması
 7. Tendonit
 8. Kalçada kireçlenme
 9. Toksik synovitis
 10. İncinme veya burkulma
 11. Kas romatizması

Bu sebepleri arttırmak mümkündür ancak en sık görülen sebepler bu şekilde sıralanır. Leğen kemiği ve bacak ağrısı genellikle beraber görülür çünkü leğen kemiği ağrısı bacaklara vurur.

Leğen Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Leğen kemiği ağrısının şiddetine göre tedavi değişecektir. Tedavini belirlenmesindeki en önemli yollardan biri de ağrının kaynağıdır. Tüm bu tespitler gerçekleştikten sonra tedavinize başlanır. Tedavinizin tıbbi şekilde ilerlemesi için doktora gitmelisiniz. Hastanenin hangi bölümüne gideceğim diye soranlar için cevap fizik tedavi olacaktır. Doktorunuza görünerek önce ağrının kaynağını bulabilirsiniz, ardından tedaviye başlayabilirsiniz.

Leğen Kemiği Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri:

Kalça ağrısı ya da leğen kemiği ağrısı için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden doğal olanını seçmeniz vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Kalça kemiği ağrısı için tercih edebileceğiniz doğal yöntemler, evde kolaylıkla hazırlanır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Soğuk kompres
 2. Sıcak kompres
 3. Doğal çözümler

Soğuk kompres için buz küplerini bir havluya sarın ve 10-20 dakika boyunca ağrıyan bölgenize bastırın. Sıcak kompres için ise sıcak su torbasını aynı şekilde uygulayınız. Doğal yöntemleri uygulamak için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. 1 bardak kepekli un
 2. 1 fincan zeytinyağı
 3. 1 çorba kaşığı kekik
 4. 1 çorba kaşığı lavanta
 5. 1 fincan sür
 6. 1 kapak papatya yağı

Bu malzemeleri karıştırın ve lapa haline gelinceye kadar kaynatın. Gebelikte kalça kemiği ağrısı yaşıyorsanız bitkisel çözümleri denemeden evvel mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Aksi takdirde bazı bitkiler vücudunuzda olumsuz etkiler yaratarak çocuğunuz üzerinde hasar bırakabilir. Bitkisel çözümlerin tek dezavantajı alerjik reaksiyonlar ve hamilelikteki risklerdir. Bunlar dışında ne iyi yöntem bitkisel tedavidir.

Etiketler