Lenfosit (LYM) Düşüklüğü Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Yazar 1 Yorum 20.487
Lenfosit (LYM) Düşüklüğü Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Lenfositler, beyaz kan hücresinin bir türüdür. Bağışıklık sisteminde hastalıklar ile mücadele etmek, vücuda girmeye çalışan ve giren bakteriler, mantarlar, virüslere karşı koymak için üretilmektedirler. Lenfositler; dalakta, lenf bezlerinde ve kemik iliğinde üretilirler. Üretildikten sonra da hem kan hücrelerinde hem de lenfatik sistemde seyahat ederler. Normal insan kanından 1000-4800 arasında Lenfosit bulunur. Oranlama yapacak olursak; beyaz kan hücrelerininile %40’ı lenfosittir.

Lenfositler, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korurken vücudun kendi hücreleri ile yabancı hücreleri birbirinden ayırt edebilirler. Vücuda girmiş olan yabancı maddeleri tanıdıktan sonra onları yok etmek adına birtakım kimyasallar üretirler

Lenfositler, bağışıklık sistemindeki kan dolaşımındaki beyaz kan hücrelerinin %20 ile %40’ını oluşturmaktadır. Bu da Lenfosit sayısının mikrolitre başına yetişkinlerde en az 1,500, çocuklarda ise en az 3.000 Lenfosit sayısına tekabül eder.

Lenfosit Düşüklüğü

Lenfosit Düşüklüğü
Lenfosit Düşüklüğü

Lenfosit düşüklüğü, vücudun yeteri miktarda Lenfosit üretmediğinde ya da üretildikten sonra yok edildiğinde meydana gelir. Bunun haricinde kemik iliğinde, lenf bezlerinde veya dalakta üretilen Lenfosit tıkalı kaldığında Lenfosit düşüklüğü yaşanır.  Yetişkinlerde ve çocuklarda Lenfosit düşüklüğü farklı olabilmektedir. Öyle ki yetişkinlerde Lenfosit sayısı mikrolitre başına 1000 Lenfosit düşerse; çocuklarda ise Lenfosit sayısı 3.000 Lenfosit’e düşerse Lenfosit düşüklüğü yaşanır. Bu durum kaygı verici bir problemin olduğuna da işaret etmektedir.

Lenfosit Düşüklüğü Nedenleri

Lenfosit Düşüklüğü Nedenleri
Lenfosit Düşüklüğü Nedenleri

Lenfosit düşüklüğü nedenlerini maddeler halinde sıralarsak;

 • Otoimmün bozukluklar,
 • Steroid tedavisi
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Radyasyon veya kemoterapi
 • DiGeorge anomalisi
 • Kan kanseri ve kan hastalıkları
 • Wiskott-aldrich sendromu
 • Ataksi-telenjienktazi
 • Bağışıklık  yetersizliği sendromu
 • Lenfosit düşüklüğü belirtileri nelerdir?

Lenfosit düşüklüğü belirtileri aşağıdaki problemler ile ortaya çıkar. Bu problemlerin olması dahilinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

 • Lenf bezlerinde ve dalakta büyüme, bu durum kanser ve AİDS hastalığından da kaynaklanabilir.
 • Virüs kaynaklı olarak üst solunum yolları hastalıkları; öksürük, burun akıntısı ve ateş.
 • Bademciklerde ya da lenf bezlerinde küçülme. Bu duurm genetik bağışıklık sisteminin bozuk olduğuna işaret eder.
 • Eklemlerde şişme, ağrı ve kurdeşen gibi şikâyetler var ise bu durum romatoid artrit ya da sistemik lupus eritematozus varlığının bir habercisidir.
 • Lenfosit düşüklüğü tedavisinde geçilmeden önce Lenfosit düşüklüğüne neden olan problemin ortaya konulması gerekir. Lenfosit düşüklüğü bir enfeksiyondan kaynaklanmışsa antibiyotik; kanser nedeniyle oluyorsa ışın tedavisi ve cerrahi müdahale işlemleri yapılabilir.

Lenfosit Düşüklüğü Tedavisi Nasıldır?

Lenfosit Düşüklüğü Tedavisi
Lenfosit Düşüklüğü Tedavisi

Lenfosit düşüklüğü problemi yaşıyorsanız, çözüm için doktora başvurmanız gerekir. Bu durumda doktorunuz Lenfosit düşüklüğünün sizdeki belirtilerini dikkate alarak birtakım testler uygulayacaktır. Testler sonucunda Lenfosit düşüklüğünün altında yatan nenden ortaya konularak bu doğrultuda gerekli olan tedavi süreci başlatılacaktır.

Lenfosit düşüklüğü tedavisi için Lenfosit düşüklüğünün nedeni enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi; kanserden dolayı kaynaklanıyorsa da ışın tedavisi ile birlikte kemoterapi gibi kanser tedavi işlemleri tercih edilecektir.

 

Etiketler

1 Yorum

 1. Tükürük bezi dokusunda2adet fokus saplandı
  Fokus skoru2/4mm;2
  Fibrozis tripple hafif var
  LCA+
  CD3+ ne demek