Liken Planus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.106
Liken Planus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Deri koruyucu bir örtüdür. İç organlarda olabileceği gibi vücut dışındaki deride de sorunlar yaşanabilir. Liken planus derinin iyi huylu hastalıklarından biridir. Epitelle kaplı ağız içinde, dil üzerinde, genizde, yemek borusunda, cinsel organlarda, bacak ve kollarda, tırnak ve saçlarda da görülebilen liken planus genellikle 30–50 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Oluşum sebebi tam bilinmeyen bu nadir hastalık bulaşıcı değildir ve stresle ilgisi olduğu düşünülmektedir. Kalıtsal bir yönü olmayan liken planus kronikleşebilse de tedavi edilebilir bir sorundur.

Liken Planus Hastalığının Sebepleri

Stresli ortamlarda çalışanların ve yaşamı mücadelelerle geçen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski fazladır. Daha çok stres kaynaklı olan bu cilt hastalığının şiddeti bazı ilaçlar, geçirilen enfeksiyonlar, diyabet gibi kronik hastalıklar, hepatit B ve C gibi bazı nedenlerle artabilmekte ya da aynı nedenlerle hastalık tetiklenebilmektedir.

Liken Planus Nasıl Belirti Verir?

Deri üzerinde gelişen, el ve ayak bileklerinde yaygın olan liken planus hastalığına bağlı aşağıda ifade edilen bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

*Üstten bakıldığında hastalıklı bölgenin pullu bir yapıda olduğu görülebilir.

*Liken planuslu bölgelerde yuvarlak, düzensiz şekilli ve kırmızı, mor renkli, hafifçe kabarık döküntüler görülebilir.

*Kızarıklık ve kaşıntı cildi tahriş edebilir, saçlar dökülebilir.

*Hastalık tırnaklarda oluştuysa tırnaklar kolay kırılabilir, rengi değişebilir, çizgili bir görünüm kazanabilir.

*Tutulum vajinadaysa vulva ve vajinada yaralar ve parlak kırmızı lekeler oluşabilir.

*Ağız içinde gelişmişse ülserler oluşur ve yemek içmek zorlaşabilir.

*Kol ve bacaklarda kahverengi, siyah lekeler oluşabilir.

Liken Planus Tedavisi

Hiç tedavi görmese de hafif vakalar bazı kişilerde kendiliğinden geçebilir ancak hastalık bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir. Ağız içinde oluşan ve tedavisiz kalan liken planus kanserleşme nedeni olabilir. Ağızda uzun süren yaralar varsa ve üzeri bir plakla kaplıysa kanserle karışmaması ve doğru tanı koyulabilmesi için parça alınıp biyopsi yapılmalıdır. Vücudun diğer kısımlarında oluşan hastalık tedavisiz kalırsa kronikleşebilir ve yayılabilir. Hastalık saçlı derideyse ve tedavi edilmezse geri dönüşümü olmayan türde kelliğe sebep olabilir. Bu nedenle hastalık belirtileri fark edildiğinde bir dermatoloğa gidilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Tam etkili bir tedavisi olmasa da hastalara kaşıntı gidermek için antihistaminik kremler ya da nemlendiriciler verilir. Farklı belirtiler varsa etkilerini azaltıcı başka ilaçlar da verilebilir.  İlerlemiş vakaların tedavisinde bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Ultraviyole ya da mor ötesi ışınların kullanıldığı fototerapi (ışık tedavisi) de etkili olmaktadır.

 

 

Etiketler