Limonun Faydaları

Yazar Yorum Yap 10.167
Limonun Faydaları

Limon boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri ve ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek kan basıncının tedavisi ve aynı zamanda saç ve cilt bakımına oldukça faydalıdır. Limon, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olduğundan terapötik özellikleriyle tanınıyor, midenizi temizliyor ve kan temizleyicisi olarak düşünülüyor.

Limon suyunun faydalarıda böbrek taşları için yararlı bir tedavi, inmeyi azaltma ve vücut ısısını düşürmesine yardımcı olduğu bilinir. Serinletici bir içecek olarak, limonata sakin ve serin olmaya yardımcı olur.

Limonun faydaları, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein gibi pek çok besleyici elementten kaynaklanmaktadır. Limon antioksidan ve kanserle mücadele özelliklerini içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, hazımsızlık ve diğer pek çok sorunun yanı sıra cilt, saç ve dişlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. American Urological Association’da yapılan araştırmalar, limonata veya limon suyunun böbrek taşı oluşumunu kristaller oluşumunu engelleyerek üriner sitrat oluşturarak ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

İnsanlar limon suyu ve limon suyu karışımı ile limonata yaparlar. Birçok kişi lekeleri çıkarma kabiliyeti nedeniyle limonu bir yıkama maddesi olarak da kullanmaktadır. Limon kokusu sivrisinekleri püskürtürken, zeytinyağı ile limon suyu içmek safra taşlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Limon, tıbbi gücü ile iyi bilinir ve birçok farklı şekilde kullanılır. Romatizma Hastalıkları Yıllıkları tarafından yapılan bir çalışmada bildirilen sonuçlara göre limon, iltihaplı poliartrit ve artrite karşı koruma sağlar.

Limon Nelere İyi Gelir?

limon nelere iyi gelir
limon nelere iyi gelir

Limonun sağlığımıza faydaları aşağıda açıklanmıştır:

Hazımsızlık ve Kabızlık: Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Çayınıza birkaç damla limon suyu ekleyin (dikkat edin, sütle iyi gitmez) ve sindirime yardımcı olacaktır. Bir kan temizleyici ve bir temizlik maddesi görevi görür, bu nedenle öğle yemeğinden veya akşam yemeğinden sonra iyi bir içecek taze limon soda olup, pek çok yerde taze kireç soda olarak da adlandırılır. Tarifi Limon suyu, soğuk su, soda, tuzlar (normal tuz veya kaya tuzu) ve şeker / tatlılık balıdır. Ayrıca, lezzet için nane yaprakları veya ezilmiş rezene tohumları ekleyebilirsiniz. Ağır bir öğle yemeğine veya akşam yemeğine karşı bunu içebilirsiniz.

Grip ve Ateş: Limon suyu, soğuk, grip veya ateşten muzdarip bir kişiyi tedavi edebilir. Terlemeyi arttırarak ateşleri kırmaya yardımcı olur.

Dental Bakım: Diş bakımı için sıklıkla kullanılır. Bir diş ağrısının bölgesine taze limon suyu uygulamak ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Sakızın üzerindeki suyu masajlamak diş eti kanamalarını durdurabilir, aynı zamanda çeşitli sakız hastalıkları ve koşullarından kaynaklanabilecek kötü kokuları ortadan kaldırır.

Ayrıca, dişlerinizin düzenli temizlenmesinde kullanılabilir. Malzemelerden biri olarak limonu içeren bir diş macunu için gözünüzü açık tutun veya suyunu normal diş macunuzun üzerine bir damla ekleyin. Bazı insanlar ayrıca, dişlerini çıkardıktan sonra limonun dış kabuğuyla (iç tarafı dişlerine dokunan) dişlerini ovarlar. Ancak dikkatli olun, limonlar çok asidiktir, bu nedenle ağız yanmaya başlarsa, sakızınızı ve ağızınızı su ile çabucak durulayın.

Saç Bakımı: Limon suyu geniş bir alanda saç bakımında kendini kanıtlamıştır. Kafa derisine uygulanan meyve suyu, kepek, saç dökülmesi ve saç ve kafa deriyle ilgili diğer sorunlar gibi sorunları tedavi edebilir. Doğrudan saç üzerine limon suyu uygularsanız, saçınıza doğal bir parlaklık kazandırabilir.

Cilt Bakımı: Doğal bir antiseptik ilaç olan limon suyu ayrıca cilt ile ilgili sorunları tedavi edebilir. Meyve suyu güneş yanığının ağrısını azaltmak için uygulanabilir ve arı sokmalarının da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca akne ve egzama için de uygundur. Anti-aging care olarak hareket eder ve kırışıklıkları ve siyah noktaları kaldırabilir. Su ve balla karıştırılmış limon suyu içmek, cilde sağlıklı bir parıltı getirir ve kozmetik pazarını kapsamlı bir şekilde araştırırsanız, limon suyu içeren sabunları bulacaksınız, ancak bulunmasınında çok kolay olmadığını söylüyelim.

Yanıklar: Eski yanıkların bulunduğu bölgedeki limon suyu, yara izlerinin solmasına yardımcı olabilir ve limon soğutma özelliği olduğu için şu anda rahatsız edici bir yanıklığa sahip olduğunuzda derideki yanma hissini azaltır.

İç Kanama: Antiseptik ve pıhtılaşma özelliklerine sahiptir, bu nedenle iç kanamayı durdurabilir. Küçük bir pamuk topuna limon suyu uygulayabilir ve burun kanamalarını durdurmak için burnunuzun içine yerleştirebilirsiniz.

Kilo Kaybı: Bir kişi, ılık su ve balla karışık limon suyu içerse, vücut ağırlığının azalmasına yardımcı olabilir.

Solunum Bozuklukları: Limon suyu, astım atağı geçiren bir kişiyi rahatlatmak gibi solunum problemlerini ve solunum sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur. Zengin bir C vitamini kaynağı olan bu, daha uzun süreli solunum yolu hastalıklarıyla baş etmede yardımcı olur.

Kolera: Kolera ve sıtma gibi hastalıklar, limon suyu ile tedavi edilebilir çünkü kan temizleyici olarak işlev görür.

Ayak Gevşemesi: Limon, aromatik ve antiseptik bir ajandır ve ayak gevşemesinde faydalıdır. Sıcak suya biraz limon suyu ilave edin ve anında hafifletmek ve kas rahatlamak için ayağınızı karışıma daldırın.

Romatizma: Aynı zamanda bir diüretiktir ve romatizmaya ve artrit tedavisinde kullanılabilir. Bakteri ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

Mısır: Limon suyu deride topakları çözebilir, bu nedenle cildin sertleştiği yerlerde, ayak tabanları ve avucunuz gibi uygulanabilir. Limon suyunu suyla içmek, hastaların safra taşlarını aynı sebeplerden dolayı azaltmasına yardımcı olabilir.

Boğaz Enfeksiyonları: Limon, iyi bilinen antibakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz enfeksiyonlarıyla ilgili sorunlarla mücadele eden mükemmel bir meyvedir.

Yüksek Tansiyon: İçme limon suyu potasyum içerdiği için kalp rahatsızlığı olan insanlar için yararlıdır. Yüksek tansiyon, baş dönmesi ve mide bulantısını kontrol eder, zihin ve beden için sakinleştirici bir his verir. Genellikle zihinsel stres ve depresyonu azaltmak için kullanılır.

Limon: Limonun kullandığı herkes için doğanın nimeti olduğu kanıtlanmıştır. Kendi sağlıklı antiseptik ve doğal ilaç setini içerdiğinden, sağlığa ilişkin birçok soruna çok değerli çözümler sunar. Sıtma durumunda, limon onu iyileştirmez, ancak tedavide yardımcı olur. Bu güçlü küçük meyveden azami faydayı elde etmek için günde dörtte birinden bir limonun komple yemenin iyi bir uygulaması vardır!

Etiketler