Lipaz Nedir? Lipaz Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 3.943
Lipaz Nedir? Lipaz Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Lipaz pankreas adlı organ tarafından üretilen bir sindirim enzimidir. Pankreasın kan şekerinin ayarlanmasıyla ve sindirimle ilgisi bulunmaktadır. Pankreasın sindirimle ilgili birçok salgısı bulunmaktadır. Bu salgıların önemlilerinden biri de lipaz enzimidir. Lipaz enziminin görev yapacağı yer ince bağırsak olsa da kanda da düşük oranda bulunmaktadır. Pankreasın bazı hücreleri tarafından üretilen lipaz enzimi ince bağırsakların başlangıç bölümüne yani onikiparmak bağırsağına özel bir kanalla boşaltılmaktadır. Görevi yiyeceklerle alınan yağların sindirilmesi olan ve LPS olarak kısaltılan lipaz enziminin miktarı bazı durumlarda yükselebilmekte ya da düşebilmektedir.  Her salgının az ya da çok olması sorunlara yol açar. Bazı hastalık belirtileriyle doktora gittiyseniz kan tahlilleri yapıldığını bilirsiniz. İşte lipaz enziminin yeterli olup olmadığı da bu şekilde belirlenir. LPS’nin üretimi en fazla pankreasta yapılsa da az miktarda dil, mide ve karaciğerde de üretilebilmektedir.

Lipaz Neden Düşer Veya Yükselir?

Lipazın yüksek olmasının sebeplerinden biri bu enzimin onikiparmak bağırsağına boşaltılmasını sağlayan kanalların tıkanmasıdır. Pankreasla veya bağırsakla ilgili bazı hastalıklar söz konusu olduğunda da lipazın miktarı etkilenebilmektedir. Lipaz enzimi çoğunlukla pankreasın bir diğer sindirim enzimi olan amilaz ile birlikte yükselmektedir. Ancak yüksek kalma süresi amilazdan fazla olan lipaz enzimi testlerde en yüksek olabileceği değerden 50 kat fazla olabilmektedir. İşte bu aşırı yükseklik kişilerin doktora gitmesine sebep olacak bazı şikâyetler oluşturmaktadır. Lipaz düşüklüğü ise bazen tamamen sağlıklı bireylerde de görülebilmektedir. Lipaz üreten hücrelerde kalıcı hasarlar oluşmuşsa, kistik fibrosis adlı genetik bir hastalık mevcutsa lipaz düşüklüğü şeklinde kendini belli edebilmektedir.

Lipaz Testi Hangi Durumlarda İstenir?

Lipaz enziminin miktarı lipaz (LPS) testi ile anlaşılır. Lipaz ya da LPS testi yapılabilmesi için laboratuvara aç iken gidilmelidir. Başka sebeplerle ilaç kullanan hastalar test sonuçlarını etkileme olasılığına karşı doktorlarına söylemelidir. Lipaz enzimi doğum kontrol hapları, morfin, kodein,  bazı idrar söktürücü ilaçların kullanımı, hamilelik ve bazı böbrek hastalıkları sebebiyle yükselebildiği için sonuçlar yanlış çıkabilmektedir. Bu test için genellikle koldan kan alınır. Ancak test için idrar gibi değişik vücut sıvıları kullanılmaktadır. Kronik pankreas iltihabı şüphesi olanlarda, şiddetli bir şekilde karın ve sırt ağrısı çekenlerde, bu şikâyetlerle birlikte mide bulantısı ve kusma yaşayanlarda, pankreas tedavisi olup da tedavi görenlerde son durumun anlaşılmasında, kistik fibrosis hastalığı şüphelerinde ve bu hastalığın tedavisi sürerken takibinin yapılabilmesi gibi durumlarda lipaz testi yapılmalıdır. Lipaz testi amilaz testi ile birlikte yapılsa da tanı daha çok lipaz değerlerine bakılarak koyulur.

Lipazın Normal Sınırları Ne Olmalı?

Testler önceden belirlenmiş olan alt ve üst sınırlarla karşılaştırılarak değerlendirilir. Lipaz litre başına 10–140 birim aralığında olmalıdır. Farklı laboratuvarlarda testlerin yapıldığı cihazlar ve metotlar farklılık gösterebilir. Testten çıkan sonuçları değerlendirecek olan doktordur.

Lipaz Yüksekliği

Etiketler
« Önceki konu