Lohusalıkta Ortaya Çıkan Şikâyetler

Yazar Yorum Yap 2.778
Lohusalıkta Ortaya Çıkan Şikâyetler

Lohusalık, doğum eylemi sırasında, plesentanın doğum kanalından dışarıya çıkmasıyla başlayıp, üreme organlarının gebelikten önceki normal haline dönmesine dek geçen altı haftalık süreye denir. Lohusalık dönemi, gebelik döneminde değişen fizyolojinin, eski haline dönmesi için vücudun tekrar harekete geçmesi sürecidir. Lohusalık döneminin kendine has bazı aşılması gereken sorunları vardır. Bu sorunlar ile baş edebilmek için annenin sakin ve dikkatli olması oldukça önemlidir.

Meme başı çatlakları ve iltihapları

Yeni doğan bebeğin emme refleksi oldukça kuvvetlidir. Bazen emmenin şiddetinden dolayı, annenin meme başı tahriş olabilir veya çatlayabilir. Bunun için günümüzde oldukça etkili meme ucu kremleri bulunur. Bu kremler kullanılarak tahribat önlenebilir veya dindirilebilir. Ancak, memede sertlik, şişlik, kızarıklık ve hassasiyet belirtilerinin tamamı bulunuyorsa, iltihap oluşmuş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve bir an önce bir hekime başvurulmalıdır.

Uterus içi enfeksiyonlar

Uterus içinin enfeksiyon kapması ile, kötü kokulu löşi(doğum sonrası bir süre devam eden akıntı), üşüme ve yüksek ateş ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonları

Doğum esnasında idrar yollarının zedelenmesi ve tahriş olması ile ortaya çıkan bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu sonucunda, sık tuvalete çıkma, idrar yaparken yanma hissi, üşüme ve yüksek ateş görülebilir. Hekim tedavisi için gerekli başvuruların yapılması önemlidir.

Toplar damarların pıhtı ile tıkanması

Gebelik dönemi, damarlarda varis ve pıhtı oluşması riskinin yüksek olduğu bir dönemdir. Beden, doğum esnasında kanamanın fazla olmasını engellemek için doğal bir refleks olarak, pıhtılaşmayı arttırıcı ürünleri arttırır. Ancak bazen bu durum annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Pıhtı, damarı tıkayarak iltihaplanma olmasına sebep olabilir. Akciğerlerdeki damarların tıkanmasına da sebep olaiblir. Annedeki kansızlık, doğum öncesi varislerin olması, doğum sonrasında uzun süre hareketsiz yatması, pıhtılaşmayı kolaylaştıran etkenlerdir. Bacaklarda bulunan damarlarda kızarıklık, şişlik, hassasiyet görülmesi durumunda hekime başvurmak yerinde olacaktır.

Ruhsal bozukluklar

Hamilelik, uzun bir sürece yayılan ve hayat şartlarının tamamen değiştiği bir dönemdir. Gebeler bu süreçte, fizyolojik ve psikolojik olarak çok farklı bir dönem yaşarlar. Annelik hormonlarının aktive olması, bebeğe alışma sürecinin zor geçmesi, etraftan gelen konuşmaları ve uyarıları psikolojik olarak kaldırabilmenin zor olması gibi sebeplerle anneler yıpranabilirler. Bu süreçte yaşanan ağır çöküntüler depresyona sebep olabilir. Böyle durumlarda bir psikologdan yardım almak, hem annenin yaşadığı döneme adapte olabilmesini hem de bebeğin gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesini sağlar. Ayrıca, gebelik döneminde annelere verilen eğitimler ile lohusalık depresyonu riski azaltılabilir.

Etiketler
Sonraki konu »