Lökoplaki Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 11.888
Lökoplaki Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Lökoplaki Nedir

Lökoplaki, yanakların iç kısmında, diş etlerinde, ağzın alt kısmında ya da dilinizde meydana gelen beyaz lekelerdir. Lökoplaki, her ne kadar tehlikeli bir durum olmasa da bazen ciddi sorunlar çıkartabiliyor. Birçok Lökoplaki lekesi kansız olmasına rağmen, bazı Lökoplakiler erken kanser belirtisi olarak görülebilir. Bu nedenle ağızda beklenmedik, alışılmamış ve kalıcı değişikliklerin yaşanması ile birlikte bir an önce doktora görünmelisiniz.

Lökoplaki Belirtileri Nelerdir?

Lökoplaki belirtileri diş etlerinde, ağız alt ve iç kısımlarına ve dilde çeşitli görünümlerde olabilir.

Lökoplaki:

  • Geçmeyen beyaz veya grimsi lekeler
  • Düzensiz veya düz dokulu
  • Kalınlaşmış veya sertleşmiş bölgelerde ortaya çıkabilir.

Bir Lökoplaki türü olan tüylü Lökoplaki, bağışıklık sistemi güçlü olmayan, ilaçlar ya da hastalık(HİV/AIDS) ile zayıflamış insanlarda görülme olasılığı yüksektir. Tüylü Lökoplaki türü, dil kenarlarında kıvrımlara ya da sırtlara benzeyen bulanık beyaz lekelere sebep olur. Tüylü Lökoplaki, sık sık Ağızda pamukçuk ile karıştırılmaktadır.

Lökoplaki Nedenleri

Lökoplaki nedenleri, Lökoplakinin tüylü ya da standart olmasına göre değişir.

Lökoplaki nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle sigara içmek ve tütün ürünlerinin çiğnenmesi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Dumansız tütün ürünlerini kullanan kullanıcıların tütünü yanaklarında tutması, Lökoplaki’yi tetiklemektedir. Bunların haricinde uzun süreli alkol kullanımı ve diğer kronik irritanlar da Lökoplaki nedenleri arasında yer alır.

Tüylü Lökoplaki

Oral tüylü Lökoplaki olarak da adlandırılan Tüylü Lökoplaki, Epstein-Barr virüsü (EBV) ‘nün neden olduğu enfeksiyon sonucu oluşur. EBV ile vücudunuza giren bu virüs ömür boyu sizinle birlikte yaşamaktadır. Normalde uyku halinde olan bu virüs, kişinin hastalanması ve bazı ilaçlardan dolayı zayıflaması durumunda yeniden kıllanır ve böylece Tüylü Lökoplaki meydana gelir.

Tüylü Lökoplaki, özellikle HİV/AIDS’li hastalarda sıkça görülür. HIV hastalığının ilk belirtisi arasında Tüylü Lökoplaki de yer alabilir.

Lökoplaki Tedavisi

Lökoplaki tedavisi için öncelikli olarak tütün ve alkol kullanımının durdurulması yoluna gidilebilir. Bu durumun fayda sağlamaması durumunda ve kanser belirtisinin olması ile birlikte doktorunuz aşağıdaki tedavi talimatlarını yöneltebilir:

  • Lökoplaki lekelerinin alınması.
  • Lökoplaki tekrarlaması. Tekrarlamalar sık görülür.

Lökoplaki tedavisinin erken dönemde yapılması, Lökoplaki boyutlarının küçük olması nedeniyle başarılı olabilmektedir. Bu doğrultuda düzenli kontrollerin yapılması son derece önemlidir.

Tüylü Lökoplaki tedavisi

Tüylü Lökoplaki tedavisi için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bu durum çoğunlukla semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte ağız kanserine yol açma olasılığı son derece yüksektir.

Doktorunuz ve diş hekiminiz, antiviral ilaç asiklovir (Zovirax) veya antiretroviral ilaç zidovudin (Retrovir) ilaç tedavi yöntemi uygulayabilir. Ancak tedavinin tamamlanmaması sonucunda tüylü Lökoplaki, beyaz lekelere dönebilir. Bu yüzden doktorunuz Lökoplaki yamalarının geri oluşmaması için ağızda yapılan değişiklikleri ya da devam eden tedaviyi kontrol altında tutmak için her 3 ayda bir takip istenebilir.

 

Etiketler