Lökosit (WBC) Nedir? İdrarda Lökosit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar 2 Yorum 30.278
Lökosit (WBC) Nedir? İdrarda Lökosit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lökosit Nedir?

Tam kan hücresi (CBC) testi genellikle lökositlerin veya beyaz kan hücrelerinin (WBC’ler) bir ölçümünü içerir. Kan dolaşımındaki yüksek lökosit seviyeleri bir enfeksiyona işaret edebilir. Çünkü WBC‘ler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve hastalık ve enfeksiyona karşı savaşmaya yardımcı olurlar.

Lökositler idrar tahlilinde veya idrar testinde de bulunabilir. İdrarınızdaki yüksek miktarda WBC’ler, bir enfeksiyonunuz olduğunu da gösterir. Bu durumda, vücudunuz idrar yolunuzdaki bir yerde enfeksiyona karşı savaşmaya çalışıyor. Genellikle mesane ya da idrarla mesane içinden geçen tüp olan uretran anlamına gelir. İdrarda bulunan lökositlerde böbrek enfeksiyonu da görülebilir.

Nedenleri

İdrar yollarında veya mesanedeki enfeksiyon veya tıkanıklık, idrarda artmış miktarda lökosit oluşturmanıza neden olabilir.

Enfeksiyonlar, hamileyseniz daha şiddetli olabilir; bu da üriner sistem enfeksiyonları gibi sorunlarla karşılaşma olasılığını artırır. Hamileyseniz ve üriner sisteminizde bir enfeksiyon varsa, tedavi almak önemlidir, çünkü hamileliğinizi zorlaştırabilir.

Kendinizi rahatlatmadan önce idrarınızı çok uzun süre tutarsanız, mesanenizde bakteri enfeksiyonu gelişme riski taşırsınız. İdrar içinde tekrar tekrar tutmak mesaneyi fazla uzatabilir. Zamanla, tuvalete giderken mesanenizin tamamen boşalması olasılığını azaltır. İdrar mesanede kaldığında bakteri sayıları artacak ve mesane enfeksiyonuna neden olma ihtimali artar. Komplike olmayan sistit, üriner enfeksiyon için başka bir isimdir; bu, hamile olmayan sağlıklı insanlardaki mesane ile sınırlıdır.

Böbrek taşları, pelvisteki bir tümör veya üriner sistemdeki bir miktar tıkanma da daha fazla lökosite neden olabilir.

TedavisiBelirtileri

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhaba hocam benim bebeğimin yaklaiık 10 gündür ateşi var ve sürekli yükselmeye devam ediyor. Önce bronşit dendi sonra viral enfeksiyon dedi strep a ve influenza negatif çıktı şimdide alerji deniyor ateşin en düşük hali 37.7 şuana kadar en yüksek 40 derece oldu çocuk çok hızursuz ve sürekli uyumak istiyor. ne yapmak gerekir bu ateş neden yükselir düşmez

  2. Mrb hocam urolojide idrar testi yaptirdim sonuclar şöyle aydinlatirmisiniz lutfen> IDRAR KIMYASI dansite:1.020 ph:7.0 ürobilinojen:normal lökosit:+1
    İDRAR MIKROSKOPİSİ eritrosit:2 lökosit:13 yassı epitel:0 yassı olmayan epitel:0 silendir:0 SONUCLAR BOYLE HOCAM