Lökosit Tedavisi – İdrarda Lökosit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar Yorum Yap 3.720
Lökosit Tedavisi – İdrarda Lökosit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lökosit tedavisi, idrardaki yüksek lökosit seviyenizin nedenine bağlı olacaktır.

Üriner sistem enfeksiyonlarında tedavi

Herhangi bir bakteri enfeksiyonu teşhisi konduğunuzda, doktorunuz muhtemelen size antibiyotik kullanmanızı önerir.

Kadınlar için, cinsel ilişkiden sonra antibiyotik almak faydalı olabilir, ancak sadece doktorunuz tarafından önerilen reçeteli ilaçları almalısınız.

İdrar yapmak ağrılıysa daha fazla su içmek çekingen görünebilir, ancak iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Engeller

Bir tümör veya böbrek taşı gibi bir tıkanıklık yüksek lökosit seviyelerine neden oluyorsa, cerrahi bir prosedür gerektirebilir.

Böbrek taşları küçükse, içtiğiniz su miktarını artırmanız onları sisteminizden çıkarmanıza yardımcı olabilir. Taşları geçirmek sıklıkla acı vericidir.

Bazen, daha büyük taşlar ses dalgaları kullanılarak parçalanır. Büyük böbrek taşlarının çıkarılması için ameliyat gerekli olabilir.

Eğer tıkanıklık bir tümör nedeniyle meydana gelirse, tedavi seçenekleri cerrahi, kemoterapi veya radyasyon da içerebilir.

Görünüm

Erken tanı konur ve iyice tedavi edilirse, lökosit genellikle kısa bir süre içinde giderilir. Böbrek taşları da tedavi edilebilir. İyi huylu tümörler veya üriner sistemdeki diğer büyümeler de tedavi edilebilir, ancak cerrahi ve iyileşme zamanı gerektirebilir.

Kanserli büyüme, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını izlemenin yanı sıra uzun vadeli tedavi gerektirebilir.

Önleme

İdrar yolunuzu enfeksiyonlardan veya böbrek taşlarından arındırmanın en kolay yollarından biri de sulu kalmaktır. Günde birkaç bardak su için, ancak doktorunuzla sizin için en iyi su miktarı hakkında konuşun. Zayıfsanız veya kalp yetmezliği gibi bir rahatsızlığınız varsa, doktorunuz sıvı alımını sınırlamanızı önerebilir. Aktif veya hamile iseniz, her gün daha fazla su içmeniz gerekebilir.

Kızılcık yemek ve kızılcık suyu içmek lökosit gelişme riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, kızılcıklardaki bir maddenin mesanenizi korumasına yardımcı olabilir ve bazı bakterilerin idrar yollarına yapışmasını zorlaştırmasıdır.

İdrarınızla ilgili alışılmadık bir şey fark ederseniz, örneğin renk, koku veya idrar yaparken yaşadığınız rahatsızlık fark ederseniz doktorunuza bildirin. Bekleme Üretrada başlayan bir idrar yolu enfeksiyonu, mesaneye ve böbreklere yayılabilir ve bu da sorunu daha ciddi hale getirir ve komplikasyonlara neden olabilir.

BelirtileriNedir?

Etiketler