Lumbago (Bel Ağrısı)

Yazar Yorum Yap 1.881
Lumbago (Bel Ağrısı)

Lumbago Bel omurunun kilitlenmesine sebep olan ve doğrudan sağrı kemiğini (bel ile kuyruk sokumu arasındaki yuvarlak ve dolgun kısım) sağrı kemiğini kapsayan ağrılardır.

Hasta kişi eğilme pozisyonundayken ya da oturduğu yerden birisinden yardım almadan kalkamaz, doğrulamaz. Ayaktayken vücut kendisini koruyucu vaziyette “öne eğik” duruş pozisyonundadır.

Oluşum Nedenleri

Çoğunlukla omur ve omur bağlarının uğradığı herhangi bir zarar akut lumbagoya yol açabilir.

Genel olarak omur eklemleri yanlış beden hareketlerinden kaynaklanarak kilitlenebilir. Omurlar arasındaki disklerde oluşan herhangi bir problem de bu türden bel ağrılarına neden olabilir.

Alt bölgede bulunan derin sırt kaslarının ani olarak kasılması, lumbagonun tipik belirtisidir. Oluşan bu bedensel refleks omurgayı gelebilecek başka zararlı etkenlerden korumaya çalışırken, diğer bir yandan da bölgenin kan dolaşımını kısıtlamak suretiyle ağrılara sebep olur.

Lumbago riskini arttıran üç etkenden söz etmek mümkündür.

Açık kapı, pencere ya da terli iç çamaşırından dolayı sırtın üşütülmesi. Omur kaslarının ve eklemlerinin kan dolaşımı kısıtlanır ve bu durumda, yaralanmalar, sakatlanmalar daha kolay hale gelir.

Uzun süre oturur halde durmak kan dolaşımını kısıtlar.

Eğilerek yerden ağırlık kaldırmaya çalışmak ya da omurgayı hiç beklenmedik dönme hareketleri yapmaya zorlamak veya zorunda bırakmak.

Lumbago sorunu bağdoku yetersizliğinden kaynaklanabileceği gibi sindirim sistemi sorunlarından da kaynaklanabilir.

Lumbago / Siyatik Farkı

Lumbagoda oluşan şikayetler omurganın sadece alt bölümleri civarıyla sınırlı durumdadır. Siyatikte ise oluşan ağrılar bacakları da etkiler durumdadır.

Tedaviye Yönelik Uygulamalar

Eterli Yağlar: Ağrılı bölgenin kan dolaşımını hızlandırmak rahatlama sağlar. Bu sebeple eterli yağların karışımı ile ağrılı bölgeye friksiyonlar yapılmalıdır.

150 gram sarı kantaron yağı, 10 gram biberiye yağı, 10 gram okaliptüs yağı ve 10 gram çam terementi esansı büyükçe bir şişede çalkalanır. Bu karışımıyla bel bölgesine friksiyonlar yapılır ve daha sonra üzeri sıcak bir havluyla örtülür. Bu uygulama günde 2 – 3 defa uygulanabilir.

İsveç Şurubu: Ağrılı bölgeye yönelik kan dolaşımını hızlandırmak için İsveç şurubundan faydalanılabilir. Bu friksiyon günde 2 – 3 kez uygulanabilir.

Ayrıca ağrıyan bölgeye sıcak su doldurulmuş termofor uygulaması da önemli rahatlama yaratacaktır.

Rahatlatıcı Yöntemler

Sırtüstü uzanılıp bacaklar 90 derecelik bir açıyla bükülür ve bir iskemle ya da sehpanın üstüne uzatılır. Soluk karın şişirilerek yani diyafram yardımıyla almaya çalışılır. Bu esnada bir başkası tabanın topuğa yakın kenarına masaj yapmalıdır. Derin sırt kaslarının gevşemesine yardım edecek  akupressur noktaları o bölgededir.

Önlem alarak daha sağlıklı kalmak mümkündür.

Düzenli spor yapılmalıdır. Bedeni yormayan, zorlamayan ve yıpratmayan kısa süreli ama düzenli spor yapılmalıdır. Aletli jimnastik ve aqua – jogging (havuzda) öncelikle uygulanması gereken egzersizlerdir. Ayrıca yoga ve Tai Chi Chuan ile sırt kasları güçlendirilebilir ve bedensel ve ruhsal rahatlama sağlanabilir.

 

Etiketler
Sonraki konu »