Magnezyum Eksikliği Neden olur? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.736
Magnezyum Eksikliği Neden olur? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Magnezyum Eksikliği

Demir, kalsiyum ve çinko gibi daha iyi bilinen minerallere sahip olduğunuzdan magnezyuma aşina olmayabilirsiniz. Ancak magnezyum, vücudun birçok fonksiyonu için inanılmaz derecede önemlidir; bağışıklık sisteminiz, sinirleriniz ve kaslarınızda önemli bir rol oynayarak kalbinizi ve kemiklerinizi güçlü tutmaya yardımcı olur. Toplamda magnezyum vücudun biyokimyasal reaksiyonlarının 300’ünden fazlasını içeriyor. Ancak magnezyumun sizi sağlıklı olmanız için önemli olabileceği gibi, Türkiye Tarım Bakanlığı diyet araştırmaları bizim halkımızın yaklaşık yarısının gerekenden daha az magnezyumu alıyor olduğunu göstermektedir.

Magnezyum, hücrelerde kalsiyumun düzgün bir şekilde taşınması için gereklidir. Kalsiyumun kemik maddesine kalsiyum vermesine yardımcı olan diğer besin maddeleri de gerekmektedir. Bu diğer besinler D vitamini, K vitamini ve magnezyum olduğunu tahmin etmekte zorluk çekmeyeceğimizi düşünüyorum. Aşırı kalsiyum alımı, plak içine kireçlenmeye yetecek kadar uzun süre kalarak kalp sağlığı sorunlarıyla bağlantılı olmuştur.

Magnezyum Eksikliği
Magnezyum Eksikliği

Mineraller aslında mücadelenin mineraller olmadan mücadele ettiği vitaminlerden daha önemlidir. Toprağa emilen kimyasal gübreler ve böcek öldürücüler kullanan modern mono kültür tarım yöntemleri sayesinde toprağın mineral içeriği çok azalmış durumda olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Bedensel bulguların gözlemlenmesine yardımcı olurken, magnezyum yetersiz olup olmadığınızı belirlemek için bazı testlerin yaptırılmasını isteyebilirsiniz.

Magnezyum Eksikliğinin Yaygınlığı

Birçok kişi tek başına diyetle yeterli miktarda magnezyum alamamışken, gerçek bir eksikliğe de sahip olmaktadır. Böbreklerimiz için bunun adına oldukça fazla bir şekilde minnet duymalıyız. Yani başka türlü sağlıklı iseniz, muhtemelen bir magnezyum eksikliğiniz yok demektir. Bununla birlikte kronik olan alkoller, bazı ilaçlar ve mineral alımının sürekli düşük olması, gerçek bir magnezyum eksikliğine neden olabilir.

Magnezyum yetersizliği insanlar arasında çok daha yaygın olan bir meseledir. Magnezyum yetersizliği, minerallerin tavsiye edilen günlük ödeneklerinden daha düşük bir miktarı aldığında ortaya çıkar, ancak eksiklikler için seviyelerin üst sınırı da olduğunu söyleyebiliriz.

Düşük Magnezyum ve Risk Altında Olanlar Kimlerdir?

Düşük Magnezyum
Düşük Magnezyum

Kronik tıbbi durumlar genellikle magnezyum eksikliğine neden olan durumlardır. İnsanların diyabetden dolayı magnezyum düşük olması daha olasıdır, insülin direnci idrara çıkma sıklığını artırmaktadır. Yaşlı kişiler kısmen genç insanlara göre daha düşük magnezyum düzeyine sahip olma eğilimi gösterirler çünkü kronik hastalığı gelişmiş olması veya magnezyum düzeyleri ile karışık hale gelebilecek ilaçlar alma ihtimalleri daha yüksektir. Ancak yaşlandıkça bağırsaktan alınan magnezyum emiliminde azalma olduğu için sıkıntılı zamanların içerisine girdikleri de görülmektedir.

Gerçek bir magnezyum eksikliği, alkolü kronik olarak istismar eden kişilerde sıklıkla görülür. Kötü beslenme, pankreas iltihabı, böbrek fonksiyon bozukluğu, vitamin D eksikliği ve diğer faktörlere bağlı problemlerin artma olasılığını güçlendirmektedir.

Magnezyum eksikliğinin en erken belirtileri bulantı, genel yorgunluk ve iştah kaybıdır. Daha ileri vakalarda magnezyum eksikliği olan bir kişi, kalp problemleri buna düzensiz kalp ritmi de dahil, kas kasılması ve spazmları, halsizlik, uyku bozukluğu, nöbet ve titreme yaşayabilmektedirler.

Aşırı Haldeki Magnezyum Hakkında Bilinmesi Gereken Husus

Aşırı Haldeki Magnezyum
Aşırı Haldeki Magnezyum

Tek başına diyetle magnezyumdan fazla geçeceğiniz ihtimal dahilinde olsa da, takviyeleri alırken çok fazla mineral olduğu gibi bir gerçekte vardır. Aşırı magnezyum alımı ishal, bulantı, karın kasılması ve hatta muhtemelen aritmiye yani anormal kalp ritmine neden olabilir. Magnezyum ayrıca antibiyotikler, belirli kan basıncı ilaçları, diyabet ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir.

Düşük magnezyum belirtileri yaşıyorsanız ilk yapacağınız iş doktorunuza danışmak olacaktır. Bu sayede ilaçlarınızı ve tıbbi geçmişinizi detaylı bir şekilde gözden geçirebilirler. Magnezyum eksikliği oldukça nadir olduğu için semptomların başka bir şeyden kaynaklanıyor olması da mümkün olmaktadır.

Magnezyum ile Diyet İlişkisi

Magnezyum ile Diyet İlişkisi
Magnezyum ile Diyet İlişkisi

Tabağınıza bol miktarda magnezyum içeren zengin yiyecekler doldurun. Gıda ve beslenme ile ilgili kuruluşlar, 19 ile 30 yaş arası kadınların günde 310 mg magnezyum hedeflediğini ( bu sayı hamile veya emzirirken artar ) ve 31 yaşından küçük olan kadınlara da biraz daha fazlasını önermektedir.

Koyu yapraklı bitkiler, tohumlar ve fındık magnezyumun en iyi kaynaklarından bazılarıdır. Badem, susam, kaju fıstığı, kabak çekirdeği ve keten tohumu tercih etmenizde fayda vardır. Diğer magnezyum bakımından zengin gıdalar arasında muzlar ve siyah fasulyeler de bulunmaktadır. Bu gibi örnekleri dikkate alarak yiyeceğimiz olan besin türlerine dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

Etiketler