Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.156
Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Majör Depresyon Nedir?

Hüzün, insan deneyiminin doğal bir parçasıdır. Belki bir boşanma, sevilen birini kaybetmek, ya da ciddi bir hastalık geçirmek insanları mutlaka ki üzer. Ancak, bu duygular normal olarak kısa ömürlüdür ve zamanla insanlar bu durumlara alışır ya da atlatırlar.  Ne zaman ki kişi bu üzüntüsünde takılıp kalır, atlatamaz ve uzun süre boyunca yoğun üzüntü yaşarsa; majör depresif bozukluk (MDB) olabilir.

Depresyon, hayatınızın birçok alanını etkileyebilecek önemli bir tıbbi durumdur.  Duygu ve davranışların yanı sıra iştah ve uyku gibi çeşitli fiziksel işlevleri de etkiler. Majör depresif bozukluğu olan kişiler, bir zamanlar keyif aldıkları etkinliklere olan ilgilerini kaybederler ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmede sorun yaşarlar.  Bazen, hayat yaşamaya değmezmiş gibi hissedebilirler.

MDB’li bazı kişiler hiçbir zaman tedavi almazlar.  Bununla birlikte, bozukluğu olan çoğu insan tedavi ile daha iyi olabilir.  İlaçlar, psikoterapi ve diğer yöntemler, MDB olan insanlara gerçekten faydalı olabilir ve semptomlarını yönetmelerine de fayda sağlar.

Majör Depresyon Belirtileri

Doktor veya bir akıl sağlığı uzmanı kişinin semptomlar, hisler ve davranış kalıpları üzerine yaptığı testlerde bir majör depresif bozukluğu teşhisi koyabilir.  Doktor, belirli sorular sorar ve incelemeleri sonunda majör depresif bozukluğu olup olmadığını daha iyi anlayabilir.

Tıp uzmanlarının ruh sağlığı koşullarını teşhis etmelerine yardımcı kriterlerine göre, aşağıdaki semptomlardan 5 veya daha fazlasına sahip olmanız ve en az 2 haftadan fazla bir süre boyunca bunları günde bir kez yaşamanız majör depresif bozukluğu işaret ediyor olabilir.

Majör Depresif Bozukluğu İşaretleri

Hemen hemen her gün, günün büyük kısmında hüzünlü veya huzursuz hissediyor bir zamanlar yapmaktan mutlu olduğunuz çoğu aktiviteyle daha az ilgileniyorsanız, aniden kilo kaybederseniz ya da kilo alırsanız (iştahta değişiklik), uykuya dalmakta zorluk çekiyor ya da normalden daha fazla uyumak istiyorsanız, huzursuzluk hislerini yaşıyor alışılmadık şekilde enerjiniz düşük ve yorgun hissediyorsanız; majör depresif bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Ayrıca; çoğunlukla normalde sizi bu şekilde hissettirmeyecek durumlara karşı, kendinizi değersiz veya suçlu hissedersiniz. Konsantre olmak, düşünmek veya karar vermekte zorluk çekebilirsiniz.  Kendinize zarar vermek gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. 

  Nedenler

Majör depresif bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Bununla birlikte, durumu (MDB’yi) arttırma riski taşıyan çeşitli faktörler vardır.  Genlerin ve stresin bir bileşimi beyin kimyasını etkileyebilir ve duygu durum kararlılığı sürdürme yeteneğini azaltabilir.  Hormon dengesindeki değişiklikler de MDB’nin ilerlemesine/büyümesine neden olabilir. MDB ayrıca şu şekilde de tetiklenebiliralkol veya uyuşturucu kullanımı, kanser gibi bazı hastalıklar veya hipotiroidizm Steroidler dâhil olmak üzere belirli ilaç türleri

Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresif bozukluğu sıklıkla ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilir. Yaşam tarzı değişiklikleri de bazı semptomları hafifletebilir.  Şiddetli MDB‘si olan veya kendilerine zarar verme düşüncesi olan kişilerin tedavi sırasında hastanede kalmaları gerekebilir.  Bazılarının da semptomlar düzelene kadar ayakta tedavi programına katılmaları gerekebilir.

  Yaşam Tarzı Değişiklikleri

İlaçlar almak ve tedaviye katılmanın yanı sıra, günlük alışkanlıklarınızda değişiklikler ile Majör Depresyon (MDB) semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Doğru yemek: omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler, fasulye ve kepekli tahıllar gibi B vitaminleri açısından zengin olan gıdaların da MDB’li bazı insanlara yardımcı olduğu görülmüştür.  Magnezyumun da MDB semptomlarıyla savaşmada etkili olduğu söylenir.

Bol miktarda egzersiz yapmak: majör depresif bozukluk nedeniyle kendinizi çok yorgun hissetseniz de fiziksel olarak aktif olmak önemlidir.  Özellikle açık ve güzel havada güneş ışığında egzersiz yapmak ruh halinizi olumlu artırabilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

İyi uyumak: en az 6 ila 8 saat uykunuzu tam almak çok önemlidir.  Eğer ki uyumakta zorlanıyorsanız doktorunuzla bu konu hakkında görüşmelisiniz.

 

 

 

Etiketler