Makattan Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

Yazar 2 Yorum 2.902
Makattan Kan Gelmesi Nedenleri ve Tedavisi

Sindirim sisteminin devamında, kalın bağırsağın son kısmında anüs ya da diğer adıyla makat bulunmaktadır. Makat yapısındaki kaslar (anal sfinkter) dışkının atılmasını kontrol eder. Önemli ve korunması gereken bu bölgeyle ilgili sorunlar toplumda çok görülse de fazla konuşulmaz, doktora bile geç gidilir. Oysaki özellikle makat kanaması varsa altta yatan daha ciddi hastalıklar olma ihtimalinden dolayı fazla gecikmeden doktora gidilmelidir. Kanama hangi organda olursa olsun bir tehlike sinyalidir. Makat kanamaları da bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretidir. Hemoroid, makat çatlağı, kolon kanseri gibi birçok hastalıkta makattan kan gelme sorunuyla karşılaşılmaktadır.  Yaşam kalitesinde düşmeye sebep olan anüs bölgesini ve öncesindeki 10–12 cm uzunluğundaki kalın bağırsağın son bölümünü yani rektumu ilgilendiren (anorektal) hastalıkların en önemlisi ve sık karşılaşılanı makat kanamasıdır.

Makat (rektal) Kanama Nedir?

Makat ya da rektal (anal) kanama dışkılama sırasında makattan kan gelmesidir. Kanın rengi sorun daha alt kısımlardaysa genellikle parlak kırmızıdır.  Bazı hastalıklarda dışkılama olmadan da dışarı kan çıkabilmektedir. Üzerinde konuşmak zor olsa da, hastalar utansa da önemli bir hastalığın habercisi olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Kanamayla birlikte makatta kaşıntı, ağrı gibi başka belirtiler de görülebilir.

Makattan Kan Gelmesinin Sebepleri

Makat kanamasının sebebi genellikle makatın iç ya da dış kısmında gelişen basurdur. Makat çatlakları da özellikle kabız olunduğunda kanama yapabilmektedir. Devamlı kabızlık, hareketsizlik, çok uzun zaman oturma, yaşlılık, hamilelik, tekrarlayıcı kusmalar, sürekli öksürük gibi durumlar basurun sebepleri arasındadır. Makattan kan gelmesinin sık rastlanan bir diğer sebebi ise tıpta anal fissür adıyla bilinen makat çatlaklarıdır. Çatlaklarda makattan kan gelmesi dışında makat ağrısı ve makat derisinin hassaslaşması da görülebilir. İshalin uzun sürmesi, hamilelik, kabızlık, doğum gibi durumlar anal fissür sebebidir. Anal fistül, bağırsak kanseri, diverkülit, kolon polipi,  kolon kanseri makatta kanamaya yol açan diğer hastalıklardır.

Makat Kanaması Tansiyonu Düşürebilir

Makat çatlağı, hemoroid gibi hastalıklarda makattan gelen kan parlak kırmızıdır. Rektumu, kalın bağırsağı, ince bağırsağı hatta mideyi ilgilendiren başka sorunlarda dışkının rengi kestane rengini andırabilir ya da katran renginde olabilir. Bazı makat sorunlarında kanama olduğu sadece tuvalet kâğıdına bulaşan bir miktar kanla anlaşılır. Hastalığın türüne göre karında kramp, ishal, ağrı, makatta basınç hissi de kanamaya eşlik edebilir. Eğer farkında olunmadan ya da ihmal nedeniyle dışkı yoluyla fazla kan kaybedildiyse ayağa kalkan birinin başı dönebilir hatta baygınlık geçirebilir. Kan değerlerinin düşük çıkması, yorgunluk, tansiyonun düşmesi de makat kanamalarında görülen belirtilerdendir.

Makat Kanamasında Tedavi Seçenekleri

Makat kanamasının sebeplerinden biri olan basur ya da hemoroidlerin çoğu birkaç gün içinde kendi kendine düzelmektedir. Hemoroid ilerlemişse ameliyat gerekebilir. Makata kaşıntı ve iltihap varsa doktorlar kortikosteroid içerikli kremler, ağrı varsa ağrı kesiciler kullanılmasını isteyecektir. Makat çatlakları da kendiliğinden iyileşebilir ya da doktorun tavsiye edeceği bazı önlemler kısa sürede iyileşmesini sağlar. Anal fistül tespit edilmişse cerrahi müdahaleyle tedavi edilir. Konunun uzmanı olan doktorlar makattaki sorunun ne olduğuna göre hastaları yönlendirecek, doğru tedavi olmalarını sağlayacaktır. Kanamaya sebep olan sorun ortadan kalktığında anal kanama sorunu da ortadan kalkacaktır.

İyileşme Sürecini Kısaltan Öneriler

Lif açısından zengin beslenme kabızlığı önler. Kabız olunduysa doktor önerisiyle laksatif ilaçlardan yararlanılabilir. Bol su içilmesi, kahve, çay, kola gibi ürünlerin fazla tüketilmemesi, tuvalette fazla ıkınılmaması, tuvalet sonrası temizlik için tuvalet kâğıdının hafif nemlendirilerek kullanılması ve makat bölgesinin tahriş olmaması için ufak dokunuşlarla silinmesi makat kanaması tedavi sürecini olumlu etkileyecek, iyileşme süresini kısaltacaktır.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Bugün 1 saat önce lavobodayken dışkimla birlikte ilk önce sadece kan geldi sonra diskj ile birlikte geldi napmalim