Malign Melanom Evreleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 711
Malign Melanom Evreleri ve Tedavisi

Kötü huylu bir cilt kanseri olarak adlandırılan malign melanom, deride meydana gelen kanserlerden en ciddi olanıdır. Dünya geneline bakıldığında 150.000’e yakın vaka sayısı bulunan bir sağlık sorunudur. Seyrek görülmesinin yanı sıra hayati tehlikesi en yüksek olan bir kanser şeklidir. Her iki cinsiyette de görülen bu sağlık sorunu genel olarak erkeklerde sırt, kadınlarda da bacak bölgesinde gözlenmektedir. Köken aldığı hücreler melanosittir, melanositler de insandan insana göre değişen cilt renginin ham maddesini üretmekle görevlidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi ile bu sağlık sorununu yenebilme ihtimali yüksektir fakat geç kalınmış bir tedavi geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Bu cilt kanserini tetikleyen birçok neden vardır. En önemli iki nedeni arasında, güneş ışığı ve ultraviyole ışını yer alır. Duyarlı ciltlerin doğrudan güneş ışığı almaktan kaçınması gerekir. Diğer tetikleyen etkenler arasında;

-Aile içerisinde daha önceden deri kanserine yakalanmış biri olması

-Genlere bağlı olarak gözlenebilmesi

-Bilinçsiz ve ucuza kaçan kozmetik kullanımı

-Açık bir cilt rengi, doğal sarı saçlar ve renkli göze (mavi veya yeşil) sahip olma

-Çilli olmak

-Uzun süre güneş yanığına maruz kalmak

-Ekvatora yakın yerlerde yaşam sürmek, yer alır. Bu nedenlerden en az birinin bulunması bile, diğer insanlara göre bu kanser türüne yakalanma oranını artırıcı özelliktedir. Genel olarak deride gözlenen bu kanserin, deri dışında geliştiği yerler arasında; tırnak, göz, ağız, yemek borusu ve idrar kanalı yer alır.

Belirtileri

Çoğu zaman ben ile karıştırılan malign melanom için uzmanlar bir harf sistemi geliştirmişlerdir. Geliştirilen bu harf sistemine göre, deride gözlenen en küçük bir değişiklikte doğrudan bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu olay, erken tanı ile hastalığı yenebilme açısından çok önemlidir.

A: Asimetrik olması

B: Düzensiz kenarlar gözlenmesi

C: Cilt üzerinde farklı tonlar gözlenmesi ve renk değişikliği tespit edilmesi

D: Deride meydana gelen bu yapının 6 milimetreden büyük olması

E: Derinin diğer bölgelerine göre kabarık bir alan hissedilmesi

Bu belirtiler her zaman gözlenmeyebilir, bu yüzden insanların vücudunu tanıyor olması malign melanom tespiti için büyük bir etkendir. Mevcut benlerin renginde, şeklinde, büyüklüğünde değişim gözlenmesi veya normalde olmayan bir ben varlığı durumunda şüphelenilmelidir.

Tipleri

Yüzeyel: Malign melanomun en sık rastlanılan tipi olan yüzeyel, her bölgede gözlenebilecek düzeydedir.

Lentigo: Özellikle yaşlı grubun etkilendiği bu tip, vücudun en sık güneş gören yerlerinde gözlenmektedir.

Nodüler: Hızla büyüme özelliği vardır ve malign melanomun en kötü tipidir.

Akral Lentigünöz: Seyrek görülen bu tip, en çok avuç içinde meydana gelir.

Mukozal Lentigünöz: Genel olarak etkilenen yerler ağız, yemek borusu ve idrar kanalıdır.

Tedavisi

Bu sağlık sorunundan korunmanın ilk yolu, aşırı derece de güneşe maruz kalmamaktır. Teşhisi biyopsi ile yapılan bu tümörün varlığı kanıtlandığında birtakım tetkikler yapılır. 4 evre şeklinde ayrılmış olan kanserin, 3. ve 4. evreleri tedavi açısından geç kalınan evrelerdir. 3. evrede ki bir tümör için cerrahi şansı var ise cerrahi yöntem uygulanır. 1 ve 2. evrelerde tedavi şansı yüksektir. Kanserli doku çıkarılır ve bunun yanı sıra radyoterapi, kemoterapi ve ilaç gibi tedavilere de başvurulabilir. Hasta hangi evrede ise o evreye uygun bir şekilde tedavi yöntemi izlenir. Cerrahi girişim, malign melanomun genişliği, derinliği ve yayılım gösterdiği alana göre değişkenlik gösterir. Tedavi edilmeyen bu sağlık sorunu, metastaz (başka bölgelere sıçrama) yaparak sağlığı olumsuz etkiler ve yerleştiği bölgelerde başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Etiketler