Mantar Hastalığı Nasıl Oluşur Belirtileri Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.112
Mantar Hastalığı Nasıl Oluşur Belirtileri Tedavisi

Mantar neden olur sorusu, hemen hemen herkesin merak konularından biridir. Bunun sebebi, herkesin hayatında bir kez olsun mantar problemiyle karşılaşmış ya da karşılaşacak olmasıdır. Mantarların çeşitliliğin fazlalığı sebebiyle, herkesin mantar hastalığına yakalanması kolaydır. Bu yüzden mantarın oluşumuna sebebiyet vermemek önemlidir. Mantarın tedavisinde ilaçlar ve kremler kullanılabildiği gibi, bitkisel tedavi yöntemleri de tercih edilmektedir. Mantar oluşumundan emin olmak için mantarın belirtilerini gözlemlemek gerekir. Bunun ardından en doğru yöntem tercih edilir ve tedavi uygulanır. Mantar tedavisinde kullanılan yöntemlerden bitkisel olanları tercih etmeniz, vücudunuz için sağlıklı olacaktır.

Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Ciltte en sık rastlanan enfeksiyon mantardır. Ciltte, saçta, ayakta, tırnaklarda ve daha birçok yerde mantarlar gözlemlenir. Bu enfeksiyona neden olan maya cabdida albicanstır. En sık görülen mantar çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Vücut mantarı
 2. Ayak mantarı
 3. Tırnak mantarı
 4. Kasık mantarı
 5. Saçlı deri mantarı

Mantar hastalığı neden olur sorusunun cevabında kişisel bakım ve temizlik gelir. Ancak bunun dışında da bazı etkenler mantar oluşumunu tetiklemektedir.

Mantar Hastalığının Çeşitleri:

Mantar hastalığının birçok çeşidi vardır. Her bir mantar tipi için farklı tedavi uygulamak gerekebilir. Tedavi yöntemlerinden en yaygını, krem ve ilaçlar olarak karşınıza çıksa da, bitkisel yöntemler de oldukça etkilidir. Bu hastalığın çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Saç mantarı
 2. Tırnak mantarı
 3. Ayak mantarı
 4. El mantarı
 5. Kasık mantarı
 6. Vajina mantarı

Mantar Hastalığının Sebepleri:

Mantar hastalığının birden çok sebebi vardır. En iyi mantar ilacı hangisi sorusunu sormamak için, bu hastalığa yakalanmadan evvel dikkat etmeniz gerekmektedir. Mantar hastalığının görülmesinde en yaygın sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Mantarı olan bir hayvana temas etme
 2. Soyunma odası gibi ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla gezmek
 3. Pis sularla temas etmek veya kirli havuzlarda yüzmek
 4. Mantar hastası olan bir kişiyle ortak kişisel eşyalar kullanmak (Havlu, tarak ve benzeri)
 5. Mantar hastalığı olan biriyle cilt temasında bulunmak
 6. İlaçların yan etkisi
 7. Şeker hastası olma
 8. Bağışıklığınızın zayıf olması

Tüm bu nedenlere ek olarak başka sebepler de sıralanabilir ancak en sık görülen mantar oluşum sebepleri bu şekilde sıralanır.

Mantar Hastalığına Bitkisel Tedavi Yöntemleri:

Ayak mantar tedavisi ve diğer mantar tedavileri için kimyasal yöntemler ve ilaçlar tercih edebilirsiniz. Ancak bunların yanı sıra bitkisel yöntemler de size yardımcı olacaktır. Mantar oluşumunda gözlenen kaynak sebeplerden biri de ilaçların yan etkisidir. Bu tip kimyasalların etkisinden kurtulmak amacıyla bitkisel yöntemlerin tercih edilmesi akıllıca olacaktır. Ancak bu yöntemleri uygulamadan evvel doktorunuza danışmanız gerekebilir. Mantar tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Elma sirkesi: 1 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi koyup günde 2 kez içerseniz mantarınızda iyileşme gözlemlersiniz.
 2. Yoğurt: Bir parça pamuğun temiz bir yoğurda batırılmasıyla elde edilen karışımı mantarlı yere sürünüz. Yarım saat bekleyiniz ve ılık suyla durulayınız.
 3. Sarımsak: Özellikle vajina mantarı ilaçlarına muadil arıyorsanız sarımsağı tercih edebilirsiniz. 2 diş sarımsağı rendeleyin ve içine birkaç damla zeytinyağı damlatın. Hamur haline gelince mantarlı olan yer üzerinde yarım saat bekletin ve ardından yıkayarak durulayın ve kurulayın. Bu tedavi günde 2 kez uygulanırsa çok olumlu sonuçlar gösterecektir.
 4. Çay: Mantarlı bölgenize çay poşeti uygulamak da mantarı azaltacaktır. 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır.
Etiketler