Mastektomi Nedir? Ne Anlama gelir?

Yazar Yorum Yap 1.731
Mastektomi Nedir? Ne Anlama gelir?

Mastektomi Nedir

Meme kanseri olan kadınlarda bazen memedeki kanserli dokunun alınması gerekir. Memenin ameliyatla alınmasına mastektomi adı verilir. Mastektomiye yani memenin alınmasına birçok kriter incelenerek karar verilmektedir. Genel cerrah tarafından meme bazen tek taraflı bazen de iki taraflı alınır. Bazı hastalarda sadece memedeki kanserli doku, bazılarında da memenin tamamı alınır.

Meme Kanseri Ve Mastektomi

Meme kanseri olan hastalarda memenin alınması temel bir tedavi biçimidir. Mastektomi denilen bu işlemin amacı tümörün alınıp kanserli hücrelerin tamamen temizlenmesidir. Bu arada koltuk altındaki lenf bezleri de alınmalıdır. Meme cerrahları hastayı bilgilendirip nasıl bir operasyon yapılacağına birlikte karar verir. Kararda hastanın tıbbi durumu, yaşı, psikolojik durumu gibi birçok kriter etkilidir.

Mastektomi Çeşitleri

Mastektomi ameliyatları birkaç şekilde yapılır.

*Basit (total) mastektomi

Memenin tamamen çıkarıldığı bu tür girişimler daha başarılıdır. Bu mastektomi çeşidinde meme altında bulunan kas dokusu ve koltuk altındaki lenf bezleri alınmamaktadır. Meme kanseri riskinin yüksek olduğu kadın hastaların bir kısmında her iki meme de alınmalıdır ki buna double mastektomi denir.  Meme kaybı hastada psikolojik ve estetik kaygılara yol açabilir. Yine de güvenli olması nedeniyle memenin bütününün alınması tercih edilmektedir.

*Cilt koruyucu mastektomi

Mastektominin bir başka çeşidi de cilt koruyucu olanıdır. Meme içi boşaltıldıktan sonra operasyon sırasında yeniden yapılandırılmaktadır. Meme üzerinde bulunan derinin yani cildin büyük bir kısmı, meme ucu ve çevresi de dâhil olacak şekilde alınmadan bırakılır. Memede estetik bir cerrahi düşünüldüğünde kullanılan, fazla iz bırakmayan, görünüm bakımından daha memnun eden yöntemdir. Ancak bu yöntem büyük ve deriye yakın olan tümörlerde kullanılamaz. Meme yapılandırılması vücudun bir başka kısmından alınan doku parçasıyla ya da implant kullanımı yoluyla da gerçekleştirilebilir.

Koruyucu ( Profilaktik)  Mastektomi

Henüz sağlıklı olsa bile gelecekte kansere yakalanma ihtimali olan, ailesinde meme kanserine yakalanmış bireyler bulunan, yumurtalık ve özellikle meme kanseri oluşma riskini artıran BRCA1 ya da BRCA2 adlı genetik mutasyonlar bulundurduğu saptanan kadınlar koruyucu mastektomi ile memelerinin ikisini de aldırabilmektedir. Bu önleminin meme kanserinin oluşmasını neredeyse  % 100 oranında azalttığı saptanmıştır.

Mastektomi Riskli Midir?

Her cerrahi müdahalenin enfeksiyon kapma, kanama gibi riskleri bulunmaktadır. Mastektomiden sonra kadınların % 20 si ile % 60’ında kronikleşen ağrılar yaşanabilir.  Ameliyat yarasının bulunduğu bölgede, omuzda, koltuk altında kaşıntı ve ağrılar görülebilir. Kolda şişlik (lenfödem), uyuşukluk,  karıncalanma, omuz tutukluğu,  sert bir yara kabuğu oluşması da ameliyat sonrası riskler arasındadır.

Ameliyat Ve Sonrası

Mastektomi yapılacak hasta öncesinde cerrahla görüşmüştür. Anestezi uzmanı da işe dâhil olacağından görüşülmesinde yarar vardır.  Hasta ameliyatın riskleri, yararları hakkında bilgilenmeli, aklını kurcalayan meseleleri sormalı, ameliyatın türüne doktoruyla birlikte karar vermeli, psikolojik olarak ameliyata olabildiğince hazırlanmalıdır. Ayrıca ameliyat öncesinde yapması ya da yapmaması gerekenler hastaya bildirilecektir. Hastalar bunlara uymak zorundadır. Genel anesteziyle yapılan ameliyat 2–3 saat veya her iki meme alınacaksa daha fazla sürebilir.  Kanser tedavisinin temeli olan mastektomi ameliyatı olan bir hasta genellikle bir veya iki gün sonra hastaneden taburcu edilebilir.  Memelerinin ikisi de alınan hastaların taburcu edilme süreleri biraz daha uzayabilir.

Alınan meme dokularının bir kısmı ve lenf bezleri patoloji laboratuvarında analiz edilecektir. Analiz raporu genellikle bir hafta sonra çıkmakta, doktor tarafından değerlendirilmekte ve hastanın ek tedaviye ihtiyacı olup olmadığı kararlaştırılmaktadır. Mastektomi kanserli kadınların yaşam süresini uzatmaktadır ancak yine de hastalığın yeniden ortaya çıkabilme riski vardır. Ameliyat sonrasında doktorun uygun bulduğu aralıklarda yapılacak kontroller ve alınacak ilaçlar aksatılmamalıdır.

 

 

 

Etiketler