Mastit Nedir Nasıl Geçer Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.403
Mastit Nedir Nasıl Geçer Tedavisi

Emzirme esnasında gelişen ani bir ağrı meme iltihabının başlangıcıdır. Bebek anneyi emdiği vakit ,anne acı çekmeye başlar ve kıvranmaya devam eder. Enfeksiyon arttıkça meme ucunun etrafında yaralar oluşur. Böylece bebek annesini emerken keyif almamaya başlar. Bu durumdan sadece anne etkilenmez aynı şekilde  bebekte rahatsız olarak kendini geri çeker. Bebeğin mikrop kapması bu dönemlerde   daha fazla  ortaya çıkar. Hem anne için  hem de bebek için meme iltihabı sağlıksız bir durum olarak bilinmektedir. Stafilokokus aerus adı ile tanınan bu enfeksiyonlar göğüslerde kanal tıkanıklığına yol açar.Eğer bu tedavi zamanında yapılmaz ise muhtemelen emziren annede ”mastit” yani halk dilinde meme iltihabı ortaya çıkar.Süt kanalının fazla dolması ve tıkanması iltihabın ortaya çıkma sebebidir. Hatta göğüslerde çatlaklıkların artması ile tıkanıklar daha çok oluşur. Göğüs süt boşaltmadıkça iltihap içten büyümeye devam edecek hatta meme uçlarında da aynı yaralar dıştan oluşmaya tahriş olmaya başlayacaktır. Lohusa bayanların 1/5 kadar bu tür sıkıntılar ile mücadele etmektedirler.

 

Meme İltihabının Başlıca Nedenleri

  • Memede kızarıklık meydana gelir ve sivilceye benzer yaralar oluşur.Görüntü sedefi de andırır. Meme ucunda koyu kızarıklık ve meme ucunda büyüme gelişir. Meme ucundaki renk koyu kırmızıdan siyahımsı mora kadar renk değişikliği yaşar.
  • Memede ağrı ve hassasiyet oluşturan bu durum , bir anne adayı için oldukça zor bir dönemdir. Anne bebeğini emzirirken ciddi anlamda acı çekmeye başlar.Bebek emerken bu durumu hisseder ve kendini geriye çeker.
  • Memeye dokununca ele kitle gelmesi zor bir süreçtir. Ciddi riskler ,tümörler hatta meme kanseri söz konusu olabilir. Böyle bir durumda kitle hissettiğiniz an hemen uzman profesör doktora gitmenizi öneririz. Durumun ne kadar ciddi ve riskli olduğunun bilincinde olmanız gerekir.Bu iltihaptan kaynaklana bir durum ise tedavisi kolaydır ve çabuk geçer. Fakat her kitleyi iltihaba bağlamamak gerekir.
  • Meme ucundan gelen değişik ve normal olmayan akıntılar meme iltihabını ortaya serer. Memede iltihap yoksa bu akıntılar asla olmaz.
  • Ateş yüksekse ve kontrolden çıkmış ise bu iltihap epey ilerlemiş olabilir.
  • Koltuk altı bezlerinde şişkinlik gözlemlenirse meme hasatlığını habercisi olabilir.
  • Mememin bir bölgesinde olağandışı sıcaklık varsa ve bu sıcaklık artmaya devam ediyor ise bu bir meme iltihabının belirtisi olarak kabul edilmektedir.
  • Emzirme sonrasında memede sertlik olması normal bir durum değildir. Süt kanalları boşaldıkça meme yumuşamaya başlar fakat aşırı sertlik hala devam ediyor ise bu bir meme iltihabının habercisi olabilmektedir.
  • Halsizlik. ve yorgunluğun artması,iştah kaybı ve kilo verme sıklıkla yaşanıyor ise bunun altında yatan bir enfeksiyon hastalığı söz konusu olabilir. İşte bu saydığımız ciddi nedenler meme iltihabı için geçerli belirtilerdir.

 

Mastit olmamak için yapılması gerekenler neler?

 

Göğüste sertlik ve tıkanma sürekli tekrar ediyorsa bunu engellemeniz için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bebeği emzirme sıklığınızı arttırmanız gerekir. Bebek her 2 saat ara ile emzirilmelidir. Emzirme düzenli sağlandığı vakit memede bu tıkanıklıklar asla olmayacak süt kanalları doldukça bebek onu emerek yumuşatacaktır. Mastitin oluşmasının en büyük nedeni az emzirmektir ve suyu az tüketmektir. Sürekli su içmek ve süt kanalları doldukça emzirmek gerekir. Bebeğe hazır mama vermeyin eğer emme problemi yaşıyorsa kendi sütünüzü sağın ve biberon ile anne sütünden almasını sağlayın.Sıcak suya basılmış havlu ağırlaşır ve sıcak baskısı göğüslere uygulandığında süt kanalları sertleşmeyi bırakarak yumuşamaya ve kendiliğinden akmaya başlar. Banyoda bu işlemi bir havlu yardımı ile tekrar tekrar yaparak göğüslerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Süt birikimi çoğaldıkça iltihap oluşabilir. Buna izin vermemelisiniz.Günde ortalama olarak en az 2 en fazla 3,5 litre su içmek iltihabın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca sütünüz çoğalır. Bebeğinizi daha rahat emzirme hakkına sahip olursunuz.Göğüs duvarına düzenli olarak masaj yapın ve sertliğin oluşumunu en aza indirin. Bu durumda istenmeyen kanal tıkanıklıkları meydana gelmez.

 

Mastit tedavisi nasıl sağlanır ?

 

Ateşin düşmesi ile iltihabın yavaş yavaş azaldığını anlayabilirsiniz. Normalde  oluşan 38.7 ateş yüksek ateş olarak hesaplanır. Bunun 37.5 düşmesi bile enfeksiyonun azalmasına işaret eder. 24 saat boyunca geçen mastit yine ateş yolu ile tekrar ediyor ise bu durumda iltihap azalmamış demektir. Damara yolu açılarak kirli kan temizlenir ve enfeksiyon serum  ile sonlanır. aha sonra krem ve ya ilaç tedavisi başlatılır. Doktor hastalığın seyrine göre tanı koyar ve ilacı uygun koşullarda reçeteye yazar. Bazı annelere ilaç bile verilmemektedir. Küçük enfeksiyonlar geçiyor ise fazla sorun çıkartmaz. İlerliyor ise bunun altında daha farklı nedenler var demektir. Hemen kadın doğum ya da göğüs hastalıklarına gitmeniz ve bunu sebebini öğrenmeniz gerekir. Doktor uyun görmediği sürece sakın antibiyotik almayın sütünüze  zarar vermeyin. bebeğiniz emme esnasında yanlış tedaviye bağlı aldığınız ilaçlardan zarar görebilir. Mastit olan bir anne bebeğini sütten kesmemelidir. Acı çekse bile bebeğin anne sütünü almasını sağlamalıdır. Erken tedavi olursa kolay atlatır bebeğini emzirme sıkıntıları katiyen çekmez. Göğüs aynı zamanda sürekli temiz tutulmalıdır. Annenin 2 günde bir ılık duş alması özellikle göğüs duvarlarını iyice yıkaması gerekir. Her emzirme öncesi bir temiz nemli bez ile göğüslerinin ucunu silmelidir. Bilmediği kremleri göğüs uçlarına sürmemelidir.Gül suyu ile göğüsler bir pamuk yardımı ile emzirme öncesi temizlenebilir. Herhangi bir zararı yoktur. Gül suyu organik olmalı ,eczanelerden alınmalıdır. Yara ve iltihap meme ucunda fazla ise zeytin sayı ile masaj yöntemi ile meme uçları rahatlatılmalıdır. Ayrıca zeytin yağının tedavi edici özelliği vardır. Her yarada rahatlıkla kullanılabilir. Göğüs kafesinin daha rahat nefes alması için emzirirken sütyen kullanılmamalıdır. Süt çok akıyor ise meme pedleri sütyene sıkıştırılmalıdır.

Etiketler