Mc Murray Testi

Yazar Yorum Yap 6.435
Mc Murray Testi

Mc Murray Testi, menisküsde hasarı test etmek için ortopedik muayenelerde yaygın olarak kullanılır. Bu, ortopedi alanında en çok bilinen ve en çok kullanılan özel testlerden biridir. Test, Thomas Porter McMurray’den alınıyor.

Mc Murray Testi ile İlgili Yapılar

Medial menisküs ve dizin lateral menisküsleri

Başlangıç ​​pozisyonu

Test hastayla rahatça sırtüstü pozisyonda yapılır. Test edilecek diz tam bükülmelidir. Muayene eden kişi bir eliyle ayağın tabanını tutar ve tibio-fibular eklemin medial veya yanal yüzünü palpe eder. Bu test, lateral veya medial menisküslere hasar belirlemek için kullanılır. Muayene eden kişi test edilen eklemin yanını palpe eder. Medial menisküs test edilirken tibia iç rotasyonda manevraya başlar. Lateral menisküs test edilirken tibia manevra harici rotasyona başlar.

Mc Murray Testi
Mc Murray Testi

Hareket Testi

Medial menisküs testi için muayene eden, diz uzatılırken ve tibianın dışından döndürülürken, postero-medial yönünü palpe eder. Bir valgus stres de uygulanır. Lateral menisküs testi için muayene eden, diz uzatılırken tibianın iç tarafında döndürülürken postero-lateral eklem hattını palpe eder. Bir varus stres de uygulanır.

Mc Murray Testi
Mc Murray Testi

Olumlu Test

Ağrı, özne tarafından hissedilirse veya konu veya muayene eden tarafından ‘tık’ hissedilirse test pozitif kabul edilir.

Testin Doğruluğu

Klasik formdaki Mc Murray Testi biraz doğru kabul edilirken, doğruluğunu artıran testte birçok değişiklik yapılmıştır.

Video Gösterimi

« Önceki konu
Sonraki konu »