MCHC Nedir? MCHC Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yazar 2 Yorum 68.615
MCHC Nedir? MCHC Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCHC, kırmızı kan hücrelerindeki ortalama hemoglobin yoğunluğudur. Bu, Tam Kan Sayımı (CBC) testinin bir parçası olarak göreceğiniz bir değerdir. MCHC, kırmızı kan hücresi indekslerinden biridir ve anemi tipini, nedenini ve şiddetini teşhis etmek için kullanılır.

MCHC için Normal Aralık: Yetişkinlerde 32-36 gram / desilitre. SI birimleri: 334-355 gram / litre.

Düşük MCHC, hipokrom olarak bilinen, kırmızı hücrenin büyüklüğü ne olursa olsun, her bir kırmızı hücrede daha az hemoglobin olduğu anlamına gelir. Demir eksikliği anemisi ve talasemide görülür.
Yüksek bir MCHC, her kırmızı hücrede normalden daha yüksek bir hemoglobin konsantrasyonu ile, hiperkromya olarak bilinir.

MCHC Nedir
MCHC Nedir

MCHC Testi Neden Yapılır?

Bir hasta zayıflık, yorgunluk, görünür inflamasyon, kolay morarma, kolay kanama veya enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa doktorlar MCHC kan testi önerebilir. Tam kan sayımı testi, MCV ve MCHC belirteçlerinin seviyelerini kontrol etmek için kullanılan en yaygın test çeşididir. CBC testi, bir hastanın genel sağlık durumunun genel bir görünümünü sağlayacaktır.

Bir CBC testi gerçekleştirmek için bir şırıngaya bağlanmış bir iğne sokulup kan alınarak hastadan bir kan örneği toplanır. Daha sonra, kan pıhtılaşmayı önlemek için birkaç damla antikoagülan içeren bir tüp içine yerleştirilir. Bir laboratuvar teknisyeni, Coulter sayacında numuneyi analiz edecektir. Bu aşamada, kan hücreleri boyutlarının ve sayılarının / sayılarının ölçüldüğü bir açıklıktan geçer. Hematokrit sayısını elde etmek için, kırmızı kan hücrelerinin sayısı daha sonra boyutuyla çarpılır. Kırmızı hücreler patlar ve bu hemoglobin miktarını ölçmeye yardımcı olur. Daha sonra hematokrit ile hemoglobinin bölünmesini içeren bir hesaplama yapılır.

Laboratuvar teknisyeni, gerekirse, diferansiyelin doğruluğunu test etmek için mikroskopik olarak kan örneğini de inceleyecektir. Düşük MCHC, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha soluk görünmesine, yüksek MCHC ise RBClerin daha koyu görünmesine neden olacaktır.

Düşük veya Yüksek MCHC Ne Anlama Geliyor?

Kırmızı bir hücredeki toplam hemoglobin miktarı, kırmızı hücrelerin büyüklüğü olan ortalama hücre hemoglobinde (MCH) ölçülür. AHM, bu hücrelerin normalden daha çok hemoglobinden mi yoksa az mı içerildiğini size söyler. Bu, kırmızı hücrelerin az ya da çok kırmızı görünmesine neden olur, çünkü hemoglobin kırmızı rengidir.

MCHC düşük olduğu zaman, bu bir kişinin demir eksikliği anemisine sahip olduğu anlamına gelebilir. Bu tür anemi, diyetteki yetersiz demir veya hemoglobin yapmak için emilim yetersizliği veya kullanamaması nedeniyle oluşabilir. Diğer bir neden, kolonda ve gastrointestinal sistemin diğer bölümlerinde oluşabilecek kan kaybıdır.

Bu uzun, yavaş kan kaybı düşük demir seviyelerine ve düşük ortalama hücre hemoglobin yoğunluğuna neden olabilir.

Otoimmün hemolitik anemi ve yanık hastalarında yüksek MCHC düzeyleri görülür. Nadir bir bozukluk olan kalıtsal sferositozda da ortaya çıkabilirler. Bunlar her zaman anormal değildir ve olağandışı değildir.

MCHC Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

CBC, genel sağlığınız hakkında doktorunuza bilgi verebilen tipik bir kan testidir ve hastalık şüphesi olmasa bile genellikle tarama testi olarak yapılır.

Anemi ve enfeksiyonun tedavisinde de kullanılır. Hastanedeyseniz genel durumunuzu izlemek için yapılan testlerden biridir.

Kanınız birkaç damla antikoagülan içeren bir tüp içerisine çekilir. Ardından, bir Coulter sayacında analiz edilir ve burada kan hücreleri, sayıldıkları bir açıklıktan geçer ve boyutları ölçülür. Hücre sayısının çarpılarak çarpı işareti hematokrit sayısını verir. Hemoglobin miktarı ayrıca kırmızı hücrelerden sonra ölçülür. Alet daha sonra hemoglobini hematokrit olarak bölerek bir hesaplama yapar.

Bir diferansiyel sipariş edilirse, genellikle otomatikleştirilir. Düşük bir MCHC’ye sahipseniz kırmızı hücreler normalden daha soluk görünebilir veya yüksek bir MCHC’ye sahipseniz normalden daha koyu renkte görünebilir.

MCHC NORMAL DÜZEYİ NEDİR?

Normal MCHC düzeyi yetişkinlerde% 28-36 arasında ve çocuklar için% 32-34 arasındadır. Yukarıda belirtilen aralıkların, kan testi yapmak için kullanılan makineye bağlı olarak farklı olacağını akılda tutmak önemlidir. Hangi aralığın normal olduğuna karar vermek için daima laboratuar raporunda basılan normal aralığı kullanın.

MCHC Yüksekliği Neden Olabilir?

MCHC Yüksekliği
MCHC Yüksekliği

Genellikle, MCHC seviyesi% 36’nın üzerindeyse, bu çok yüksek olarak kabul edilir. MCHC düzeyinin çok yüksek olmasının bir nedeni sülositozdan kaynaklanmaktadır. Sferositoz kandaki kür hücrelerinin varlığıdır. Sferosit, anormal derecede yüksek miktarda hemoglobin içeren alyuvar hücrelerinin tipidir. Hemoglobin dengede değilse, bu aynı zamanda MCHC seviyesinin çok yüksek olmasına neden olabilir. “Tıbbi Bilgilerin Kolay anlaşıldığı yerde” ™ Yüksek bir MCHC seviyesine aynı zamanda çok az vitamin B12 veya folik asit (bir tür Vitamin) vücutta. Bir vitamin, kısmen karbondan (bir element) oluşan ve vücudun normal vücut çalışması ve kimyasal süreçleri için az miktarda gerekli olan bir grup maddedir.

MCHC Düşüklüğü Neden Olabilir?

MCHC Düşüklüğü
MCHC Düşüklüğü

Genellikle, MCHC seviyesi% 28’in altındaysa, bu çok düşük kabul edilir. MCHC düzeyi zamanla kan kaybı, vücutta çok az demir veya hipokromik anemi nedeniyle çok düşük olabilir. Hipokromik anemi, alyuvarların azalmış miktarda hemoglobin içerdiği bir durumdur.

MCHC Seviyelerini İyileştirme

Hemoglobin seviyelerini iyileştirmek için yöntemler denemeden önce düşük mchc nedenini teşhis etmek için bir doktora danışmak önemlidir.

  • Bazı ilaçları kullanmanın bir yan etkisi olarak ortaya çıkarsa, alternatif ilaçlar için doktora danışın.
  • MCHC düzeyinde tutarsızlıklar, kanser, kemik iliği anomalileri veya böbrek hastalıkları gibi sistemik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkarsa, hastalar uzmanlaşmış terapilere gitmelidir.
  • Beslenme açıklarından dolayı ortaya çıkar ve hastaların diyetlerini değiştirmesi ve daha fazla vitamin, demir ve mineral bol gıdalar eklemesi gerekir. Besin takviyeleri için de seçim yapabilirsiniz. Sıklıkla MCHC seviyelerine bağlı beslenme eksiklikleri arasında folat, demir, vitamin B12 ve vitamin C bulunur.

MCH

Etiketler
Sonraki konu »

2 Yorum

  1. Mrblar adet sonrası tekrarlayan kanamalar nedeni ile kadın doğum doktoru mchc testi istedi sonuç 35.4 yüksek yazıyor durumu degerlendirebilirseniz sevinirim