MCV Nedir? MCV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yazar 5 Yorum 51.302
MCV Nedir? MCV Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCV Nedir

MCV orta vücut hacmi anlamına gelir. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin ortalama hacmi, femtoliterlerde (litrenin dörtte birinde) ölçülür. Hücre sayma makineleri MCV’yi bir kan örneğinden hesaplar. Laboratuvarlar arasında normal değer değişebilir, ancak genellikle 80 ila 96 femtolitre arasında değişebilir.

100 fL üzerinde bir MCV’ye makrositoz denir. Anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayısı) de mevcut olduğunda buna makrositer anemi denir. Makrositer aneminin nedenleri arasında B12 eksikliği veya folik asit, ilaç yan etkileri, alkol bağımlılığı ve bazı kan kanseri sayılabilir. Makrosiklik anemi, kan dolaşımını yeniden yapılandıran sağlıklı kişilerde (örneğin ameliyat sonrası) ortaya çıkabilir.

80 fL’nin altındaki bir MCV’ye mikro-sitoz (veya alyuvar hücresi sayısı da düşükse mikrositer anemi) adı verilir. Mikrositer anemi, demir eksikliği, kan kaybı, kronik hastalık veya hemoglobin benzeri orak hücre hastalığı veya talasemi neden olan bir duruma neden olabilir.

MCV Nedir
MCV Nedir

Biraz aşırı anormal ve herhangi bir ciddi durumun nedeni olarak tanımlanan bir MCV’ye sahip olmak alışılmadık bir durum değildir. Bu durumlarda çoğunlukla, MCV, bir sonraki test edildiğinde kendiliğinden normalleşir.

MCV Değerinin Anormal Olması

Mcv, hemoglobin, beyaz küre sayısı ve trombosit seviyeleri tam kan sayımının en bilgilendirici bileşenleri.

Tam kan sayısında hemoglobin düzeyi (Hb), anemi olup olmadığını anlamakta yardımcı olsa da, MCV kan testi bundan daha ileri gider. Anemi türüne göre daha fazla bilgi sağlama konusunda çok yardımcı olur veya tek başına hemoglobin düzey testinin belirtemeyeceği sorunlara işaret eder.

Düşük MCV, kırmızı kan hücrelerinin hacminin, normal olanın altında olduğunu ve Microcytosis (küçük hücreler) olarak adlandırılan bir durum olduğunu bildirir. Çok küçük hücreler, hücrelere daha az miktarda oksijen taşınacağı anlamına gelir, bu da yorulmaya ve yorgunluğa neden olur.
Normalden yüksek bir MCV, kırmızı kan hücrelerinin çok büyük olduğunu ve Macrocytosis (büyük hücreler) olarak adlandırılan bir durum olduğunu bildirir. Hücreler çok büyük olduğunda, sıkıştıklarında kolayca parçalanabilirler, bu da vücudu hücrelere kan salan küçük kılcal damarları salarlar.
Hemoglobin düzeyi düşük, hemoglobin düzeyi düşük, mcv düşük, düşük bir MCV’ye sahip olabilirsiniz.

MCV Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

MCV Yüksekliği
MCV Yüksekliği

Aşağıdakiler, tam kan sayımı testinde MCV yüksekliğinin yaygın nedenleridir:

B12 Vitamini Eksikliği

 • Doğru kırmızı kan hücresi oluşumu için B12 vitamini gerekir. Diyetimizdeki bu vitaminin anormal seviyesi veya aşırı alkol tüketiminden kaynaklanabilecek vücut depolarımızın tükenmesinden dolayı yüksek MCV’ye yol açar.
 • B12 vitamini eksikliğinde kan testindeki hemoglobin ve demir seviyeleri normal olur, ancak bazen Hb (hemoglobin) yanı sıra beyaz kan hücreleri ve trombositler de düşük olabilir.
 • Bir vitamin B12 eksikliğini teşhis etmek için, doktorunuz kandaki B12 vitamini miktarını ölçmek için kolayca basit bir kan testi talep edebilir.
 • B12 düzeyleri normalin altına düşerse, B12 vitamini takviyelerini yaklaşık üç ay boyunca almanız gerekir ve MCV düzeyleri tekrarlanmalıdır.
 • B12 vitamini eksikliğiniz kötü diyet veya alkol aşırı kullanılması nedeniyle tedavi, siyanokobalamin olarak anılan oral B12 vitamini tabletleri kullanılarak yapılır. Yemekler arasında 1 ila 3 bölünmüş dozlar halinde alınan 50 ila 150 mikro gramlık bir doz önerilir.
 • İç faktör eksikliği nedeniyle B12 eksikliğiniz ortaya çıkarsa B12’yi bir enjeksiyon – siyanokobalamin şeklinde almalısınız. Her hafta 1000 mg’lık bir başlangıç ​​dozunun yüklenmesinden sonra her ay 1000 mcg dozunda dört hafta önerilir.
 • Üç ay içinde normale dönmesi gerekir.

Folik Asit Eksikliği

 • Folat olarak da adlandırılan folik asit, enerji üretimi ve alyuvar hücresi oluşumu için de gereklidir, örneğin B12 vitamini gibi.
 • Ayrıca, beyaz kan hücresi üretimini güçlendirerek bağışıklık sistemimizi geliştirmeye yardımcı olur. Vücuttaki tüm hücrelerin çoğaltılması için gereklidir.
 • Folik asit gebelikte çok önemlidir. Doğmamış bebeğin sinir sistemini uygun bir şekilde geliştirmesine yardımcı olur.
 • Diyetimizde yeterli miktarda eksiklik ya da metotreksat ya da hidroksiüre gibi bazı ilaçlar tarafından tükenme, makrositoz ya da mcv düzeyine yol açabilir.
 • Yine, B12 vitamini gibi, doktorunuz folat seviyenizi ölçmek için basit bir kan testi talep edebilir.
 • Folik asit seviyeniz düşükse, günde bir kez 4 ay süreyle alınan, 5 mg folik asit tabletinin replasman tedavisi yeterlidir.

Fazla Alkol Tüketimi

Alkol metabolizması için yüksek miktarda vitamin B gerektirir. Uzun süre alkol kullanımının yüksek olması, büyük boyutlu kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yol açan doğal B12 vitamini depomuzun tükenmesine yol açacaktır. Bu, o zaman anormal derecede yüksek bir mcv kan testi sonucu olarak ortaya çıkar.

Aşırı alkol miktarı nedir? Aslında, karaciğerinizdeki kan görüntüsünde değişikliğe neden olmadan vücudunuzun tolere edebileceği miktara bir ölçüde bağlıdır.

Kılavuz olarak, araştırma, aşağıdaki sınırların içinde olması için alkol miktarını gösterdi:

 • Bir kadın için haftada en fazla 14 ünite alkol tüketilmelidir – yani, bir kadın için günde en fazla 2 içecek. Bir içki veya bir alkol birası, 1 küçük kadeh şarap (250 mls) veya yarım pint bira ya da bir küçük ruh atışıdır.
 • Haftada en fazla 21 birim alkol veya günde 3 içecek.

Birçok kişi yukarıda belirtilen alkol miktarından daha az tüketir ve halen yüksek bir MCV seviyesi geliştirir. Ortalama vücut hacmi sonucu tekrar yükselirse, alkol alımı miktarını önemli oranda düşürdüğünüz veya tamamen içmeyi bırakmanız, gemide bazı B12 vitamini tabletleri almanız ve 3-6 ayda bir ölçtüğünüz mcv’yi elde etmeniz en iyisidir.

MCV Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

MCV Düşüklüğü
MCV Düşüklüğü

MCV düşüklüğü çok yaygındır. İşte MCV düşüklüğünün en yaygın nedenleri:

Kronik Kan Kaybı

 • Özellikle adet düzensizliği olan kadınlarda kronik kan kaybı çok yaygındır.
 • Genellikle bu aynı zamanda kanda düşük bir demir seviyesine eşlik eder
 • Ağır dönemli bir kadınsanız, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun. Genel tedavi seçenekleri, tıbbi geçmişinizin ne olduğuna ya da tolere edebileceğinize bağlı olarak, kombine kontraseptif hapların kullanılması ya da bir Mirena RİA takılması ya da endometriyal ablasyon ya da histerektomi, aileyi tamamlayan bir kadının son çare olarak dahil edilmesini içerecektir .
 • Bağırsağın herhangi bir yerinden kanamadan da kronik kan kaybı ortaya çıkabilir. Bu, kanayan mide (veya duodenum) ülser nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca, hemoroidlerden (yığınlar) gelen kronik kan kaybından da kaynaklanabilir.

Demir eksikliği anemisi

Demir hemoglobin yapmak için ihtiyaç duyulan bir başka bileşen. Kanımızdaki düşük demir seviyeleri, düşük mcv kan testi gibi görünen küçük boyutlu kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna neden olabilir. Demir eksikliği aşağıdakilerden meydana gelebilir:

 • Diyette yetersiz demir
 • Ağrılı menstruasyon kanamasından kaynaklanan kan kaybı
 • Bağırsaklar için kanama – örneğin kanca veya şistozomiyaz enfestasyonu, ülser, hemoroid, kronik aspirin kullanımı
 • Diyet fosfor bakımından çok zengin
 • Zayıf sindirim ve absorpsiyon
 • Kronik hastalık
 • Aşırı çay ve kahve tüketimi
 • Aşırı antasid kullanımı.

Demir eksikliği anemisinin tanısı genellikle çok basittir. Bir mcv kan testi sonucu düşük seviyeye inerse ve tam kan sayımındaki diğer tüm parametreler düşük demir seviyesine işaret ediyorsa, demir eksikliği olup olmadığınızı belirlemek için doktorunuz tarafından basit bir kan testi yapılabilir.

Demir eksikliğinin tedavisi genellikle demir tabletleri almaktır. Mantar dozu, demir eksikliğinin derecesine bağlı olarak günde bir, iki veya üç kez boş karnına alınan 100 ila 200 mg elemental demir veya C vitamini ile birlikte olacaktır. Demir takviyesini en az üç ay boyunca kullanmaya devam etmeniz iyi olur. Bu, günlük kan üretimi ve enerji ihtiyacı için gerekli demirin yanı sıra, kemiklerinizde ve organlarınızda depolamak için gerekli olanları sağlamaktır.

Demir sülfat tableti kullanırsanız ve buna tolere edemediğinizi fark ederseniz – kabızlık veya “karın ağrısı” yüzünden pek çok hasta demir hazırlama türünün demir glukonat veya fumarata geçişinin demir tabletleri daha fazla tolere etmesine yardımcı olduğunu bulur.

Talasemi

 • Talasemi, vücudun hemoglobin adı verilen kandaki kırmızı bileşeni doğru bir şekilde üretemediği kalıtsal bir durumdur. Bu kısmen veya tamamen globins yapmamasından kaynaklanır (hemo = demir; … globin = protein).
 • Talasemi iki tür büyük ölçüde vardır: Alfa talasemi ve beta talasemi.
 • Düzgün globin sentezi yapılmazsa, düşük mcv’ye neden olan küçük kırmızı kan hücrelerinin üretimi yol açar.
 • Talasemi şüphesi, çoğunlukla düşük mcv, anemi yokluğunda Akdeniz kökenli olan herkesden şüphe edilmelidir.
 • Doktorunuz talasemi teşhisi için kan testi isteyebilir.
 • Demir takviyelerinden kaçınılması da dahil olmak üzere ciddi vakalarda genellikle tedaviye kemik iliği nakli yapılır; demirin aşırı yüklenmesi ve organ hasarına neden olabilir.

MCV Sonuçlarının Anormal Olmasının Diğer Nedenleri

MCV Yüksekliği

Karaciğer hastalığı
Hipotrodizyum – düşük tiroid seviyesi (miksödem)
Karıcı anemi (B12 eksikliği ile aynı)
Önceki kilo kaybı ameliyatı
Aşırı kansızlık
Böbrek Transplantasyonu Sonrası
Sitotoksik ilaç Kullanımı
Hipoksik akciğer hastalığı
Miyelodisplazi

MCV Düşüklüğü

Çölyak hastalığı
Kötü bağırsak absorpsiyonu
Yeme bozukluğu – anoreksiya nervoza, bulimia
Emilimini engelleyen ilaçlar, metformin gibi
Sideroblastik anemi
Kırmızı kan hücresi enzim eksikliği
Kurşun toksisitesi ve birkaç ağır metal toksisitesi

Etiketler

5 Yorum

 1. Ben sürekli olarak b12 tedavisi görüyorum çocukluğumdan beri kan serumları çok takıldı ama son 6 aydır kötü olmaya başladım çünkü hafızam gidiyor testler yapıldı b12:90 mcv:102 mch 35.4 eritrosit 4 çıktı değerli ise hep sınırda kaldı düşük denilecek kadar az bunlar ne anlama geliyor çünkü doktorum yeteri kadar açıklamaya yapmıyor

 2. Hocam selamlar,
  son 2 yıla ait mcv değerim 76-74 fl… Genel olarak düşüş eğilimde, bununla beraber hgb değeri de 15-16 düzeylerinde. mch değeri de nispeten alt seviyenin 1-2 puan altında seyrediyor. hastaların anemi’ye bağlı şikayet ve belirtilerini inceledim ve yaşadığım şikayetlerin sıralandığını gördüm. beyin uğultusu için gittiğim doktorum en son mcv=74 fl değeri için demir eksikliği anemisi olduğumu söyledi. hgb değeri normal iken bu mümkün müdür? teşekkürler,

 3. Merhaba ben evlilik için rapor ve tahlil istemiştim aile hekiminden sonuçlar çıktı . MCV ve mch düşük olduğundan demir profilinin değerlendirilmesi ve lüzumu halinde ileri inceleme önerilir die yazmışlar . Doktor çocuk yapacağı zaman bu evraklarla ilk hastaneye gitsin demiş neden sizce . Önemli bı sıkıntı mı