Meckel Divertikülü Nedir, Nerede Görülür, Ameliyatı

Yazar Yorum Yap 1.974
Meckel Divertikülü Nedir, Nerede Görülür, Ameliyatı

Organların yapılarına bağlı olarak çeşitlendirilen hastalıkların bazıları da kendi aralarında sınıflandırılır, sindirim sisteminin önemli bir parçası olan bağırsaklarımız hastalıkları bakımından fazlaca çeşide sahip organlarımızdandır. Şimdi ise adını hiç duymadığımız ya da nadir olarak duyduğumuz bir hastalık olan meckel divertikülü nedir kısaca öğrenelim, öncelikli olarak doğuştan süregelen bir durum olduğundan bahsedebiliriz. Bilindiği üzere bebek anne karnındayken göbek kordonu ve rahim içinde plasenta ile beslenir ve gelişimini sağlar ve doğum sonrasında göbek kordonu ve artıkları zamanla yok olur. Ancak nadiren de olsa bazı kişilerde tamamen kaybolmayabiliyor ve gelişim kusuru şeklinde ince bağırsak bölgesinin dışında kendine bir kesecik oluşturuyor. Toplumumuzda görülme sıklığı yüzde 2 gibi oranlarda seyretmektedir, kişinin herhangi bir yaş aralığında belirtilerine rastlanabildiği gibi ömür boyu da rahatsızlık vermeden yaşamsal faaliyetini sürdürebiliyor. Bazen de karın içerisinde yapılan cerrahi operasyon sırasında tesadüfen fark edilebilmektedir.

Tam olarak meckel divertikülü nerede görülür diyecek olursak da ince bağırsağın son 30 santimetresini kapsayan kısımda görülebileceğini söyleyebiliriz. Meckel divertikülü doğumdan sonraki birkaç yıl içerisinde oluşumunu tamamlar ancak hemen belirtilerini görmeyebilirsiniz bazen yetişkin yaşlara kadar sakin kalabilir. Aslına bakılırsa belirtileri yaş etkenine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ancak yine de genelleyerek anlatmak gerekirse;

– Karın ağrısı,

– Sindirim sistemi sorunları,

– Karın bölgesinin orta kısımlarında sürekli hissedilen rahatsızlık,

– Kanlı olarak seyreden ishal,

– Ateş,

– Bulantıya bağlı gelişen kusmalar,

– Kabızlık.

Gerçek anlamda tanının konulabilmesi için ilk etken aslında meckel divertikülü durumunun varlığından şüphelenilmesidir, akabinde gerekli görülen ve teşhis edilebilmesi açısından fayda sağlayan meckel sintigrafisi sayesinde net bir biçimde oluşum çözümlenebilir. Ayrıca meckel divertikülü oluşumları apandisit veya karın içerisinde yerleşen tümör oluşumları ile bazen karıştırılabilir veya benzer bulgular verebilir bu aşamada hekiminizi iyi seçmenizde fayda vardır.

Tedavi aşamasına geçildiğinde ise oluşumun vücuda zarar verip vermediği konusuna göre değişik bir yol izlemek mümkündür. Örneğin oluşumlar size ve vücudunuza herhangi bir zarar vermiyorsa genelde tedavi gerektirmez, ancak meckel divertikülü oluşumlarında hastalığın belirtileri mevcut ve bulguları kesin olarak teşhis konulmuşsa meckel divertikülü ameliyatı operasyonu gerçekleştirilmelidir. Zira irinlenmiş ya da enfekte olmuş bir divertikül karın içerisinde patlamaya hazır bir bomba gibi karın zarı iltihabına ya da mide ve sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Bu durumda divertikül oluşumunun rastlanıldığı bağırsak bağlantılılarının vücuttan çıkarılması yeterli olacaktır elbette çevresinde yer alan diğer kısımlarında incelenmesi gereklidir. Herhangi bir iltihaplanma söz konusu olduğunda genel olarak tek bölgeyi etkilemez ve dağılma eğiliminde olduğundan diğer organ ve dokulara bulaşma olasılığı da vardır bu nedenle de sadece bağırsağın sorunlu kısmı alınabilir ya da diğer organlardaki gerekli görülen alanlar temizlenebilir. Hastalıklı bölgenin alınmasından sonra sağlıklı olan bağırsak uçları birbiri ile eklenerek operasyon iyi şekilde sonuçlanır.

Etiketler