Meme Kanseri

Yazar Yorum Yap 1.042
Meme Kanseri

Dünya’da milyonlarca kişi kanser ile savaşmaktadır. Genel olarak baktığımız zaman ölümcül olması ile birlikte ciddi anlamda özen ve dikkat gerektiren bir hastalık olma özelliği taşımaktadır. Bu durum da kanser hastalığını önemsemediğini gerektiğini sizlere beyan etmek için yeterli bir sebeptir. Özellikle son dönemlerde meme kanseri ciddi anlamda bir artışa geçmiştir. Neredeyse Türkiye’de her 10 kişiden biri bu kanser türü ile boğuşmaktadır.

Meme veya göğüs dediğimiz kısımda oluşan bu kanser türü özellikle 35 yaş üstü kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Tabiki bununla birlikte erkeklerde de görülebileceğini kesinlikle unutmamalısınız. Süt bezleri ile üretilen sütü memeye taşıyan kanallar arasında bulunan hücrelere çeşitli reaksiyonlar ile birlikte normal olmayacak şekilde çoğalmaktadır. Buda kanserin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Çocuk sahibi olup olmamanızın da kesinlikle bir önemi bulunmamaktadır. Genetik bir rahatsızlık olarak adlandırılsa da sonradan kazanılabileceğini de kesinlikle unutmamanız gerekmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinin kendi içerisinde bir takım belirtileri bulunmaktadır. Yaşanabilecek bu kanser türü için aşağıda yer alan belirtileri inceleyebilirsiniz. Böylece erkenden hastalığı tanıyabilir ve önüne geçebilirsiniz. Aksi takdirde ölümcül sonuçlar ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.

  • Meme ve çevresinde oluşan kitle veya şişlik, (Genelde koltuk altında doğru oluşmaktadır. Ellediğiniz zaman hissedilecek kadar büyük ve sert bir kitle olma özelliği taşımaktadır.)
  • Meme uçunun içeriye çökmesi ve kaybolması,
  • Meme uçundan ansızın akıntı oluşması,
  • Meme yüzeyinde kızarıklık,
  • Meme uçunda kabuklanma ve soyulma,

Yukarıda belirttiklerimi meme kanseri belirtileri arasında en sık görülenlerdir. Bu belirtilerden birinin biri olması sizlerin kanser ile mücadele etmenize neden olabilir. Erken tanının önemli olduğunu kesinlikle unutmamanız gerekmektedir.

Kanser Hastalığı

Hayatımızın her anında yaşayabileceğimiz rahatsızlıklardan biri de kanserdir. Tabiki yaşadığınız bu hastalığa bireysel olarak alabileceğimiz önlemler ciddi anlamda fazladır. Meme, kolon, ciğer, cilt kanseri ve daha birçok farklı kanser hastalığı için sizlerde sitemizden en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Arzu ettiğiniz ve dilediğiniz her yerden erişim sağlayabildiğiniz gibi güncel bilgiler eşliğinde merak ettiğiniz sorulara cevap üretebiliyorsunuz. Böylece hastalığınızı yenmek ve sağlığınıza kavuşmak fazlasıyla mümkündür.

Etiketler