Menenjit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.695
Menenjit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Hastalığı

Toplumlarda nadiren de olsa görülebilen en tehlikeli hastalıklardan biri de menenjit hastalığıdır. Bir tür beyin hastalığı olan menenjit hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bazı belirtilerinin de bulunduğu menenjit hastalığı erken müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir. Geçmiş yıllara göre günümüzde çok daha az görülebilen hastalıklardan olan menenjit hastalığı ayrıca etkilerini göstermesinden itibaren günlük iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesi neden olabilmektedir. Genel sağlık açısından oldukça riskli bir beyin hastalığı olan menenjit hastalığı hakkında yapılan bir araştırmaya göre bu beyin hastalığının daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde etkilerini gösterebildiği tespit edilmiştir. Peki menenjit hastalığı nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın tüm cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Menenjit Hastalığı Nedir?

Menenjit hastalığı bir beyin hastalığı olup beyni doğrudan saran zarların iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Bakteriyel bir beyin rahatsızlığı olan menenjit hastalığı çoğu zaman etkilerini uzun süreler sonrasında gösterebilmektedir. Etkilerini göstermesi ile birlikte özellikle baş ağrılarının da oluşmasına neden olabilen menenjit hastalığı bu itibariyle de oldukça ağrılı bir beyin hastalığı olabilmektedir.

Menenjit Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Menenjit hastalığının en belirgin niteliklerinden biri de belirtilerinin oldukça fazla olmasıdır. Menenjit hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Ani olarak oluşan baş ağrıları
 • Ense bölgesinde sertlik oluşması
 • Hafif derecede ateş oluşması
 • Halsizlik ve bitkinlik
 • Mide bulantısı
 • Bilinç bozukluğu ve unutkanlık oluşması
 • Boyun tutulmasının sıklıkla oluşması
 • Hızlı nefes alınması
 • Titreme oluşması
 • Kas ve eklemlerde ağrıların oluşması
 • Işığa karşı hassasiyet oluşması gibi belirtiler menenjit hastalığının başlıca belirtileridir.

Menenjit Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 • Menenjit hastalığının tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması açısından hastalığın erken teşhis edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Geçmiş dönemlerde menenjit vakalarının önemli bir kısmında ölümlerin meydana gelmesinde erken teşhis sürecinin başlatılamamasının önemli rolü bulunmaktadır.
 • Menenjit hastalığının tedavisinde ilaç tedavisi ve menenjit aşısı olmak üzere 2 farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ile beyin zarında oluşan iltihaplanmaların ortadan kaldırılması sağlanırken menenjit aşısı sayesinde ise hastalığın tekrarlama olasılığının %94 oranında sağlanması hedeflenmektedir. İleri düzeylerdeki menenjit vakasında ise genellikle cerrahi müdahale tedavi uygulamasına başvurulmaktadır.

Menenjit hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra menenjit hastalığı nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Etiketler
Sonraki konu »