Menisküs Nedir? Çeşitleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.938
Menisküs Nedir? Çeşitleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Menisküs Nedir

Menisküs futbolcularla özdeşleştirilmiş bir eklem hastalığıdır.  Futbolcu olunmasa da yoğun sportif faaliyetlerde bulunanlarda, diz çökerek çalışmak zorunda kalanlarda, herhangi bir sebeple dizini zorlamış olanlarda menisküs yaralanmaları fazla görülen sağlık sorunlarındandır. Herkeste oluşabilecek bu hastalıkta sorun dizdeki ön çapraz bağlardadır. Futbolcuların korkulu rüyası olan menisküs tıptaki gelişmeler sayesinde cerrahi bir işlemle tedavi edilebilir. Diz eklemi uyluk ( femur) ve bacak ( tibia) kemikleri arasındadır.  Bu eklemde C harfine benzer, içte ve dışta ikişer adet kıkırdak yapılı menisküs adı verilen yapı yer alır. Diz ekleminin yüzeyini kaplayan ve destekleyen menisküslerin yaralanmasına sık rastlanır.

Menisküs Çeşitleri

Diz ekleminde dış ve içte bulunan iki çeşit menisküs bulunur. Bu yapılar taşıdıkları yoğun kollajen liflerle ekleme binen yükü absorbe eder ve eklemi destekler. Menisküs yırtıkları mutlaka travmaya bağlı değildir. Yaş ilerlemesiyle menisküslerde doku kalitesinde bozulmalar oluşur. Her yaş grubunda oluşabilen menisküs yırtıkları kapsül ve yan bağlarda yaralanmaya yol açar. Yaşlı kişilerde menisküs zayıfladığı ve dejenerasyona uğradığı için basit bir diz hareketinde bile zedelenip yırtılabilir. İç menisküslerde yaralanma ve yırtılmalara daha fazla rastlanır.

Menisküs Yırtıkları

Menisküslerle ilgili en sık yaşanan durum yırtılmadır. Menisküs yırtıklarının olabilmesi için dizlerin bükülü olması, üzerine yük binmiş olması ve bu durumdayken vücudun aniden dönme hareketi yapması gerekir. Genç sporcularda diz dönmesi şeklinde yaralanmalar yaşanırken orta yaş ve üzerindekilerde menisküs yapısı zamanla kendiliğinden yıpranır. Bu dejenerasyondan dolayı merdiven inip çıkma, arabaya binip inme sırasında diz dönmeleri ve menisküs yırtıkları görülür.

Menisküs Belirtileri

Ağrı menisküs problemlerinde rastlanan en önemli bulgudur.  Özellikle dizlerin bükülmesini gerektiren aktivitelerde kendini gösterir. Yırtığın boyutuna göre dizlerde takılma, kilitlenme, ses gelme gibi durumlarla karşılaşılır. Bu şikâyetlere dizlerin şişmesi de eklenebilir. Hasta menisküs yırtığının olduğu taraftaki ayağıyla yere basma sırasında büyük sıkıntı yaşar ve hareketleri kısıtlanır.

Menisküs Tanısı Ve Tedavisi

Menisküste görülen belirtiler diz eklemindeki kıkırdakların zarar görmesine sebep olur.  Menisküs yırtık veya zedelenmelerinde tanı öncelikle hastaların fiziki kontrolleri ile belli olur. Kesin tanı için MR çekilmeli, yırtık varsa yeri ve konumu saptanmalıdır. Bu tetkiklerle kıkırdaklardaki yaralanmalar, arka ve ön çapraz bağların durumu da görülebilir. İlk olarak dinlenme, dize bandaj ve buz uygulama ve sabitleme önerilir. Hastalara ağrı kesici ve ödem giderici antienflamatuar tipte ilaçlar da verilebilir. Ameliyat ise ağrının giderilemediği durumlarda son çaredir.

Menisküs Ameliyatları

Günümüzde cerrahi tedavide daha çok kapalı artroskopi yöntemi geçerlidir. Artroskopik menisektomi denilen yöntemde ucu kameralı ince klavuzlar ile bölgesel ( lokal) anestezi almış hastanın dizindeki 1 cm gibi küçük bir kesiden eklem içine girilerek sorunlu kısımlar görülür. Görüntüler bir ekrana da yansıtılır ve menisküs ya çıkarılır ya da onarılır.  İşlem genellikle 15- 30 dakika sürer.  Anestezi etkisi 2–3 saat içinde geçer, hasta kalkıp yürüyebilir ve aynı gün içinde evine gönderilir. Ancak normal günlük aktivitelere geri dönebilmek 3–4 haftayı bulur. Ameliyat sonrasında hastalardan kas ve eklem güçlendirici mobiliteyi artırıcı bazı egzersizler yapması istenebilir. Hastalar 1 ay sonrasında yeniden spora da başlayabilir.

 

Etiketler