Mesane Taşı Nedir? Nasıl Düşürülür? Ameliyatı ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.195
Mesane Taşı Nedir? Nasıl Düşürülür? Ameliyatı ve Tedavisi

Mesane taşı adı üzerinde mesanede bulunan taştır. Özellikle aşırı tuz tüketenlerde, hareketsiz bir yaşamı olanlarda ve az su içenlerde mesane taşına rastlama olasılığı çok yüksektir. Sıvı tüketimi bu anlamda çok önemlidir. Sıvı dendiği zaman akla ilk olarak su gelmelidir. Bir yetişkinin günlük tüketmesi gereken su miktarı 2 litre civarında olmalıdır. Su yerine çay, kahve ve benzeri içecekler tercih edilmemelidir.

Mesane taşı olan kişilerde görülen belirtiler şunlardır: idrarda yanma, idrarı damlama şeklinde yapma, idrarın sonunda kan gelmesi, idrar yaparken ağrı, sızı, idrarda çatallaşma, idrarı tam olarak yapamama ayrıca idrarı yaparken bir anda kesilmesi görülür. Bu belirtiler taşın boyutuna, bulunduğu yere göre farklılık gösterebilir. Mesane taşları ağrı da yapabilir. Bu ağrı kadınlarda vajinal bölgede, erkeklerde ise peniste olur. Çocuklarda ve gençlerde olan mesane taşları genellikle doğuştan kaynaklı olabilir.

Kişi kendinde yukarıda sayılan belirtilerden bir ya da birkaçını gördüğü zaman mutlaka doktora baş vurması gerekir. Hastanelerdeki ilgili bölümlerdeki alanındaki uzman doktor hastalığın teşhisi için çeşitli tahliller ve tetkikler yaptırır. Üroloji doktoru hastanın öyküsünü  de dinler. Teşhis için öncelikle idrar testi yapılır, akabinde görüntüleme yöntemleri ve röntgen çekimi yapılır. Daha ileri bir tetkik olarak da ilaçlı tomografi ile kesin teşhis konulabilir.

Doktor tarafından konulan kesin teşhisten sonra tedavi süreci başlar. Mesane taşının yok olması için farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerde yine taşın boyutuna, bulunduğu yere ve sertliğine, yumuşaklığına göre farklılık gösterir. Tedavideki yöntemlerden biri ilaç tedavisidir. Bu tedavi genellikle mesane taşının yarım santimden küçükse uygulanır. İlaç tedavisi ile taşın düşmesi amaçlanır. İlaç tedavine ek olarak sıcak suya oturma, bol bol su içme de önemlidir. Mesane taşı yarım santimin üstünde ise ilaç tedavisi yeterli gelmeyebilir. Bu durumda genellikle müdahale gerekir. Zaten taş bir değil birden fazla da olabilir. Taşlar cerrahi bir müdahale olmadan içeride kırılarak, dökülmesi sağlanabilir. Toplum içinde buna kum dökmek denir ve bu süreç oldukça sancılı geçer. Taşın çeşitli kırılma yöntemleri vardır. Ne tür bir yöntem kullanılacağına doktor karar verir. Eğer mesane taşı bu yöntemle de yok edilmeyecekse cerrahi müdahale ile taş alınır. Cerrahi müdahalelerde genellikle taşın boyutu 3 cm’den büyük olduğu durumlardadır.

Mesane taşını dökmüş ya da cerrahi müdahale ile kurtulmuş kişiler için öncelikle olarak diyetlerine dikkat etmeleri ve bol su içmeleridir. Bu kişiler fazla tuzu kesinlikle hayatlarından çıkarmaları ve günde 2- 2,5 litre civarında su tüketmeleri gerekir. Özellikle çok tuzlu yiyenler için zor olabilir ama tüm vücudun sağlığı açısından da fazla tuz tüketimi oldukça zararlıdır. Mesane taşı sadece çok tuz tüketenler ve su içenlerin yanı sıra genetik yatkınlık da önemli bir unsurdur. Birçok hastalığın temelinde genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Aynı zamanda şeker hastaları, sürekli yatmak zorunda kalan hastalarda, tüberküloz hastalarında, Akdeniz ateşi hastalığı olanlarda da mesane taşı oluşma olasılığı oldukça yüksektir. Hangi yaş grubunda mesane taşı oluşma olasılığı yüksektir diye değerlendirdiğimizde karşımıza 50 yaş çıkar. Özellikle 50 yaş ve üzerindekiler yaşam şekillerine ve beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü yaş ilerledikçe metabolizma daha çok yavaşlar ve hareket süreside azalır. Bu yaştakiler spor yapamaz iseler mutlaka her gün düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır. Ayrıca bu yaş ve üzerindekiler için aşırı tuz diğer organlar için de oldukça zararlıdır. Özellikle tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir. Ve yüksek tansiyon da çok ciddi rahatsızlıklara kapı açar.

Etiketler